Ev / Haberler / 5G’de Hız Rekoru Turkcell Tarafından Kırıldı
Valorant names
turkcell 2 gbps hız

5G’de Hız Rekoru Turkcell Tarafından Kırıldı

5G testlerine başlayan Turkcell dünya çapında bir rekora imza atarak 2 Gbps gibi devasa bir hıza ulaştı. 5G dünyada aktif olarak kullanımda.

Ülkemizde de uygulamaya girmesine kısa bir zaman kaldığı düşünülen 5G hizmeti için firmalar test işlemlerine başladı. İstanbul’da testlerini yürütmekte olan Turkcell ve Ericsson ortak testin sonucunda 2.2 Gbps ölçümlerine ulaşarak dünyada görülmemiş bir hıza ulaştılar. Bu rekor da tarihe geçmiş oldu. Teknoloji devi markaların, farklı klasmanlarda ürünleri ile yapılan testlerde ise en verimli sonucu Oppo’nun amiral gemizi Reno 5G verdi. Daha önceki duyumlarımıza göre 2020 yılında dünyanın pek çok ülkesiyle birlikte Türkiye’de de 5G dönemi başlayacak ve daha hızlı internet bağlantılarına sahip olabileceğiz.

Tabii her ne kadar test aşamalarında rekorlar kırılmış olsa da sanırım hiçbir kullanıcının bu denli yüksek bağlantıları talep ettiği düşünülemez. Ülkemizde geçerli olarak stabil bir bağlantı ile verilecek ortalama düzeyde 5G bağlantısı dahi birçok kullanıcının yüzünü güldürmeye yetecektir.

2 Gbps ile neler yapabilirsiniz?

Tabii eğer olur da günlük kullanıcılara böyle bir hız verilebilirse ne olur? Hep aklımıza şu soru takılırdı “Nolacak, biz tıklamadan mı açacak?” tabii ki böyle bir şeyin imkanı yok. Fakat hız gerçekten şaşırtıcı. Full çözünürlükte bir filmin 2 saat olduğunu düşünecek olursak, tahminen 10 saniye’den daha kısa bir süre içerisinde bütün filmi indirebileceğiz. Buna yönelik hesapla yine birçok AAA oyun dakikalar içerisinde bilgisayarımızda hazır biçimde bizi bekliyor olacak. Hatta HDD’ler maalesef internet hızınıza göre çok daha yavaş kalacak. Tabii bunlar umutlarla kurduğumuz küçük hayaller. Ne olacağını önümüzdeki yıl daha net bir şekilde öğrenebileceğiz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.