Ev / Haberler / Android’in Yeni Rakibi HarmonyOS Duyuruldu

Android’in Yeni Rakibi HarmonyOS Duyuruldu

Valorant names

Geçtiğimiz aylarda Android ile yaşadığı olaylar sonrası Huawei yeni bir işletim sistemi çalışmalarına başlamıştı. Huawei birkaç ay içinde hazır olacağını söylediği yeni işletim sistemini Huawei Geliştirici Konferansı’nda duyurdu. İşte karşınızda Android ve iOS’in yeni rakibi HarmonyOS.

Huawei Geliştirici Konferansı kapsamında yapılması beklenen duyuru gerçekleşti ve yeni işletim sisteminin adı resmen belli oldu. Halihazırda uzun süredir konuşulan isimlerden biri olan HarmonyOS Çin pazarında ise HongmengOS ismi ile kullanıcılara sunulacak.

Çinli teknoloji devi HarmonyOS hakkında büyük vaatlerde bulundu. Huawei Geliştirici Konferansı kapsamında açıklamalar yapan Tüketici İş Grubu CEO’su Yu Chengdong Android ve iOS‘ten tamamıyla farklı bir işletim sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Her Yerde HarmonyOS

Yu Chengdong açıklamalarında HarmonyOS‘in neredeyse her tür cihazda çalışacağını ifade etti. En basit cihazdan en komplike cihaza kadar kullanılabilecek işletim sistemi ayrıca açık kaynak kodlu olması sayesinde geliştiricilere de üzerinde çalışma kolaylığı sağlıyor. Bu sayede bu yeni işletim sistemini akıllı televizyonlardan akıllı saatlere, bilgisayarlardan kulaklıklara ve hatta belki de otomobillerde görmek mümkün olacak.

Daha Hızlı Daha Stabil

 

Açıklamalarda kullanıcılar için daha hızlı bir performans vaadi de verildi. Geniş bir RAM yelpazesi içinde kullanıcılara sunulacak işletim sistemi ile Huawei akıcı bir deneyim sağlamak istiyor.

Android Uygulamaları ile Uyumlu

Huawei’in yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladığı ilk öğrenildiğinde en büyük sorulardan biri uygulamalar olmuştu. Kullanıcılar halihazırda kullanmakta olduğu uygulamaları bu yeni işletim sisteminde de kullanıp kullanamayacağını merak ediyordu. Beklenen açıklama yine Yu Chengdong tarafından yapıldı. HarmonyOS; Android, Linux, HTML5 üzerinden geliştirilen bütün uygulamalar ile tamamen uyumlu olacak.

Google ile İlişkileri Devam Ettirmek

Huawei, yaşanan bütün olaylara rağmen Google ile ilişkilerini devam ettirmek istiyor. Şimdilik ortada bir yaptırım kararı olmasa da geçtiğimiz aylarda yaşanan olay gibi bir durumda Huawei, cihazlarının HarmonyOS’e geçiş için tamamen hazır olduğunu belirtiyor.

HarmonyOS’e Sahip İlk Cihaz

Huawei yaptığı açıklamalarda yeni işletim sistemine sahip ilk cihazın bir akıllı ekran sistemi olacağını duyurdu. Önümüzdeki 3 yıllık süreç içinde ise yukarıda bahsettiğimiz her türlü cihaza HarmonyOS’i entegre etmek istediklerini ifade ettiler.

 

Oyun dünyası ile ilgili en yeni içeriklere buradan ulaşabilir, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Batuhan Demirbaş

Bir oraya bir buraya taşındığımız bir çocukluk geçirdiğimden 4 yaşımda kendimi kaptırdığım oyun dünyasına olan tutkum sanırım hala artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.