Ev / Blog / Anime Önerisi – Ağustos 2019

Anime Önerisi – Ağustos 2019

Valorant names

Anime önerisi serimizin Ağustos 2019 ayında Neon Genesis Evangelion var. Netflix platformundan da erişebileceğimiz animemizi incelemeye geçelim.

anime önerisi

Nedir, Ne Değildir?

Hem kalitesi hem belli bir süre sonra yaşadığı bütçe sorunuyla mükemmel bir kült anime olan 1995 yapımı Evangelion, izlenmesi gereken animeler listesinde çok önemli bir yere sahip. Kültürel sorunların aile problemlerine dönüşmesi çok hoş bir dille anlatılmış.

Animenin ortaya çıkışı aslında hikayeyi yazan kişinin depresyonuyla birlikte olmuş. Bu nedenle hikayesi zihinlerimizi epey yorup, bazı durumlarda beynimizi sarsabilir. Yönetmenin asıl saldırısı neslin anlamsız davranışlarına olmuş. Bir nevi toplumu eleştirmiş.

Neon Genesis Evangelion, 26 bölümden ve 3 filmden oluşmakta. İlk bakışta sıradan bir bilim kurgu ve robot savaşı animesi (mecha) sanılsa da bunun çok ötesinde bir hikayeye sahip. Filmlerin animenin son bölümlerine doğru izlenilmesi tavsiyeler arasında.

Konu:

Bu animenin konusu beklentinizden daha çok derinlere uzanıyor. Nostradamus Kehaneti‘nden esinlenerek yapılması bu dediğimi kanıtlasa gerek. Nostradamus, Fransız bir kahin. “Yüzyıllar” kitabı olan en bilinen kitabında birçok kehaneti açıklayarak anlatıyor.

2000 yılında Kuzey bölgesine düşen meteor “Second Impact” olarak adlandırılmış. Fakat “First Impact” hakkında bir bilgi yokmuş. Kehanetlerle bu olay birleştirilip bir bilmece gibi bize sunulmuş. Hristiyanlık dininin de ön plana çıkarıldığı sahneler olan anime, dine yönelik bir etki de gösteriyor.

Karakterler:

Karakterleri bir bütün olarak düşündüğümüzde çıkan tablo epey etkileyici. Her karakter insan egosunun bir parçası gibi. Durum böyle olunca bu animede kendinizden bir parça bulmamanız imkansız hale geliyor.

Her şeyi bir kenara bırakırsak sadece Rei Ayanami karakterini tanımak için bile izleyebilirsiniz. Onun gibi bir kız karakteri her animede görememekteyiz. Sakin ve duygularını sonradan keşfeden, dünyadan biraz da olsa korkan karakterimiz gerçekten animenin en ilgi çeken yanlarından biri.

Neredeyse her karakterin bir travması, derin yarası var. Asuka karakterimizi ön plana aldığımızda, hem hırçın hem de narin bir kişilik görüyoruz. Misato ise, aralarındaki en ağır travmayı yaşayan karakter olsa gerek. Shinji, dünyaya soğuk davransa da bu davranışlarının bir nedeni var. Bu karakter de aslında aramızdan bir kişiliği temsil ediyor. Genel olarak tüm bölümlerde her davranışın bir nedeni var. Ritsuko isminin hissettiği duyguları gerçek psikoloji kitaplarında bulabilmek bile izleyicileri çok özel hissettiriyor.

Gerçeklik ve asıl mutluluk konusunun üstünde çok fazla durulmuş. Özellikle filmlerinde kendi gerçekliğimizi bulmamız adına seyirciler uyarılmış. Rei Ayanami karakteri de anime boyunca gerçek mutluluğun ne olduğunu aramakta.

Etkisi:

Bu animenin anime tarihine etkisi de çok büyük oldu. 1995 yılından sonraki animelerde daha farklı karakterler ve konular görmekteyiz. Neon Genesis Evangelion izlemeyi düşünenlere bir öneri; ilk izlediğiniz anime olmasını tavsiye etmiyoruz. Eğer animelerle daha haşır neşirseniz, tüm olayların ve karakterlerin zihninizde bir yer bulacağına, bir aydınlanma yaşayacağınıza eminiz.

Biz Kimiz? – Öneri:

Anime önerileri – Ağustos 2019 bu şekilde. Eylül ayında gelecek yeni anime önerisi için sitemizi takipte kalabilirsiniz. Instagram hesabımızdaki eğlenceli postlarımıza da linkten ulaşabilirsiniz.

Evangelion ile minik bağlantısı olan bu güzel şarkıyı da dinlemek isterseniz;

Hakkında Almina Kahyaoğlu

MMORPG hayranı ve sanırım oyungg yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.