Ev / Blog / Apex Legends’in Günahları
Poster gg

Apex Legends’in Günahları

Apex Legends hem oyun listelerinin zirvesine oynuyor, hem de basın dünyasında adından sürekli söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde 50 milyon oyuncu barajını geçen oyun, battle royale dünyasının lideri olmuş durumda. Peki oyunun kötü yanları neler? Hepimizin aslında bildiği ama söylemeye çekindiği gerçekler bu listede!

Düşüncelerimiz

Oyun birçok mekaniği içerisinde barındırması ve genelde iyi işleyen sistemi ile çok eğlenceli bir deneyim sunuyor. Emsallerinden iyi öğrenmiş, onlardan kendine bir şeyler katmış ve bunu karakter temelli oynayışıyla zenginleştirmiş olan Apex Legends, elbette her oyun gibi birtakım falsolara sahip.

Tüm dünya oyunu överken, eş zamanlı oyuncu sayısı da gittikçe artarken; gelin biraz Apex Legends kötü mü sorusunun cevabını arayalım.

Üç Kişiyle Sınırlanmış Takımlar

Battle royale oyunlarını eğlenceli yapan etken, arkadaşlarla beraber oynanabiliyor oluşunda yatıyor aslında. Çünkü bu tür oyunlarda tanımadığınız bir oyuncunun değil, arkadaşınızın sırtınızı kollamasına önem veriyor; omuz omuza mücadele ediyor ve hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Üstelik takım içi iletişim oldukça önemlidir. Dolayısıyla tanımadığınız biriyle sesli sohbet üzerinden anlaşmaya çalışmak ile arkadaşınıza “bak hemen solunda biri var!” diye haykırmak arasında büyük bir fark var.

Hal böyle olunca, arkadaşlarla oyun oynamak bir zorunluluk haline geliyor. Apex Legends’de bu elbette mümkün. Fakat takımlardaki sınırlama yukarıda saydığımız arkadaş avantajını bir noktaya kadar kısıtlıyor.

Bazen tek başına oynamak istediğimiz de oluyor. Fakat böyle durumlarda da takımla hareket etmek zorundasınız. Takımınızdan ayrıldığınızda tanımadığınız takım oyuncusu peşinize takılıp, oyun zevkinizi mahvedebiliyor.

Bunun maçları dengelemek ile ilgili olduğunu da düşünüyoruz. Oyun, karakter temelli bir oynanışa sahip. Dolayısıyla takımdaki her karakter kendi rolüne sahip. Lifeline, Wraith ve Gibraltar gibi bir takım oldukça dengeli ve güçlü bir portre çiziyor. Ama bu takıma bir de Caustic eklediğiniz zaman, takım aşırı güçlü ve yenilmez hale geliyor. Can, hız ve koruma üçlüsü yeterli. Fakat bunun üzerine ekleyeceğiniz yeni bir özellik, takımları yenilmez hale getirilebilir.

Dolayısıyla sebebin bu olduğunu düşünüyoruz. Yine de geliştirilmiş bir sistemle denge korunabilirse, takım oyuncusu sayısının artması Apex Legends’e ilaç gibi gelecektir.

 

Rapor Sisteminin Yoksunluğu

Oyuncu dünyası oldukça renkli bir dünya olduğu için, her telden oyuncuya rastlamak mümkün. Bizim toksik oyuncu dediğimiz, ecnebi dünyalarda griefer adını almış arkadaşlar oyun zevkinizi mahvedebiliyor. Böyle durumlarda bu insanları rapor etmek, kitleyi temiz tutmak adına yapılabilecek en temel hareket. Fakat Apex Legends bir rapor sistemine sahip değil. Umarız yakında eklenir.

Düzeltme: Artık bir rapor sistemi mevcut.

 

Loot Sisteminin Dengesizliği

Oyunda sürüsüyle silah var. Her silahın kendi vuruş oranı, mermileri ve teçhizatı var. Bunlar oynanışı çok eğlenceli hale getirse de, kendinizi oyunun sonlarında olmanıza rağmen elinizde Mozambique ile gezerken bulabiliyorsunuz. Çünkü loot çeşitliliği ne kadar geniş olsa da, dağılma şekli oldukça tuhaf.

İhtiyacınız olmayan eşyayı sürekli buluyor, ihtiyaç duyduğunuzu ise hiç bulamıyorsunuz. Bazen High Tier Loot bölgesine iniş yaptığınızda bulduğunuz silah ve zırhlar, Low Tier’de bulduğunuzdan daha güçsüz olabiliyor.

Artık Mozambique görmek istemiyoruz!

 

Karakterler Arası Dengesizlik

Apex Legends’in karakterleri özgün ve stratejik oynanışa açık. Hepsi oldukça eğlenceli ve kendi derinliklerine sahip karakterler. Apex Legends’in karakter sistemi oyunu mahvedecek kadar dengesiz değil fakat biraz düşündürüyor. Hatta bir noktada Apex Legends kötü mü ya diye sorduruyor.

Örneğin Bangalore haritanın büyük bir kısmına devasa füzeler yağdırırken, Gibraltar bulunduğu noktada kocaman bir kalkan açabiliyor. Ya da Mirage bir sürü klon çıkarıp, görünmez olabiliyor.

Fakat Pathfinder ise sadece küçük ve büyük olmak üzere iki adet tele sahip. Yavrum, bir oraya bir buraya teleferik sistemi kurup duruyor. Pathfinder ulaşım ve hız temelli bir karakter. Adı da Forward Scout. Dolayısıyla böyle özelliklere sahip olmasını garip karşılamıyoruz. Sadece kafanıza füzeler yağdıran bir karakter ile kıyasladığınızda Pathfinder ya da Lifeline güçsüz kalıyor.

Klasik support ya da medic mantığına tabii karşı çıkmıyoruz. Fakat normalde güçsüz olmayan bu karakterler, aşırı güçlü olan diğer karakterlerle kıyaslandığında oyunda şöyle bir sahneye neden oluyor.

“Aha Bangalore geldi, dön dön dön.” *Z tuşuna basar ve dağın başına teleferik sistemi kurarak kaçar.

Bize kalırsa Apex Legends oldukça eğlenceli, emsallerinden iyi örnekler almış, türünün lideri olmayı hak eden bir oyun. Fakat her oyun gibi Apex Legends’in de günahları mevcut. Apex Legends kötü mü sorusunun cevabını bu listemizde vermeye çalıştık. Sizce oyunun diğer sıkıntıları nedir? Sizce Apex Legends kötü mü?

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.