Ev / Blog / Ayaklı Radyo: Podcast Nedir?
Poster gg

Ayaklı Radyo: Podcast Nedir?

Yayıncılık evriminin en büyük adımlarından birisi olan Podcast sürekli kulaklarımızda. Kimisi eğitiyor, kimisi güldürüyor, kimisi yorumluyor, kimisinde de zarlar atıyor. Peki Spotify’da en az müzik listelerimiz kadar kapsamlı olan bu Podcast’ler nelerdir?

Podcast en temel haliyle radyodur. İlk önce Ben Hammersley tarafından 2004’de bahsedilmiş ve iPod ile broadcast kelimelerinin birleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkmış. O günden bugüne internet radyoculuğu olarak evrimleşen Podcast de popülerlik kazanmış.

En öz haliyle Podcast, genellikle her yerde dinleyebileceğiniz radyo yayınlarıdır. Video ile desteklenmiş Podcast’ler bulmak da mümkündür. Podcast’in radyoculuktan farkı ise talep üzerine çalışmasıdır. Yani “dur bakalım haftalık dijital oyun geliştirme podcast’imi dinleyeyim” deyip dinlemeniz mümkünken, radyoculuk belli zaman dilimlerinde planlı yayınlar yapar. Siz o zaman dilimine uyum sağlarsınız. Birkaç kişinin stüdyosundan dinleyicilerine seslendiği Podcast’lerin konusu her şey olabilir.

Önerdiğimiz Podcast Yayınları

Podcast ekosistemi oldukça büyük. Oyun geliştirmekten, modaya, ttRPG’den, konuklu radyolara kadar inanılmaz bir menü var karşımızda. Bugün milyonların dinlediği Podcast’ler mevcut. Bunun yanında sadece ABCDE Üniversitesi’nin kampüsünün dinlediği yerel Podcast’ler de var.

Podcast’lerin çoğu Spotify, iTunes, Soundcloud hatta Youtube gibi platformlarda kendilerine yer bulur. Herkesin yapıp, herkesin dinleyebileceği bu yayınlar genelde birçok platformda ücretsizdir. İstediğiniz an dinleyebilir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

I’m Afraid That

Daniel Zomparelli’nin moderatörlüğünde ünlülerin en gizli korkularını paylaştıkları bu yayınlar, herkesin bir şeylerden endişe duyduğunu kanıtlar nitelikte.

 

Serbest Oyun İmalatı

Yukarıda da bahsettiğimiz oyun geliştirme teması üzerine kurulmuş olan Serbest Oyun İmalatı, oyun sektörünün içindne gelen Zeynep Akçay ve Orçun Nişli’nin bağımsız oyun sektöründeki maceralarını anlatıyor.

 

Bahri Karaçay ile Bilim

Iowa Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan Bahri Karaçay, Podcast yoluyla bilimi ve nimetlerini bir bir anlatıyor. Kulaklarınıza bilimin güzelliklerini yapılabilecek en güzel şekilde aktarıyor.

 

O Tarz Mı?

Türkiye’nin en eğlenceli haftalık tavsiye programı O Tarz MI? Bengi Apak, İsmail Türküsev, Can Bonomo ve Can Temiz’in muazzam sohbetiyle kaynarken, dinleyenlerin dertleri de çorbaya tuz oluyor. Kötü tavsiyelerin havada fütursuzca uçuştuğu O Tarz Mı? Türkiye’nin en eğlenceli Podcast’lerinden biri. Şefim!

 

(RPG Podcast) Podcastia Maceraları

Türkiye’de ttRPG(tabletop roleplaying game) kitlesini bir anda kucaklayan Podcastia, dilimize FRP diye yerleşmiş olan masaüstü rol yapma oyununu kulaklarımıza getiriyor. Can Sungur’un GM’liğini yaptığı Podcastia, inanılmaz eğlenceli birçok FRP oturumunu Can Bonomo, İsmail Türküsev ve Can Temiz ile unutulmaz kılıyor.

 

BONUS: Oyungg PODCAST

Efendim bitti mi sandınız? Türkiye’de ve dünyada yüz binlerce Podcast sürekli yayında ve dinlenmeye hazır. Neredeyse her konuda Podcast bulmak mümkün iken, Oyungg.com olarak biz de durmadık ve Podcast yayınlarımıza başladık. Oyun konuşuyoruz, teknoloji konuşuyoruz ve Oyungg konuşuyoruz. Ekibimizin en güzide bireylerinin yaptığı bu yayınların moderatörlüğünü İmtiyaz Sahibi Eran Küçük yapıyor.

Zaten Spotify’da bir mekanımız vardı. Şimdi oradan devam ediyoruz!

 

BONUS 2: Cockbuddies

Spotify bu yayınları paylaşarak gaflet ve dalalete düşüyor olabilir. Cockbuddies tek kelime ama aslında çok uzun bir hikaye. Her şey korkunç. Uyarıldınız. İyi dinlemeler efendim! (tabii böyle bir şey mümkünse.)

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.