Ev / Blog / Battle Royale Bitince Ne Popüler Olacak?
Valorant names

Battle Royale Bitince Ne Popüler Olacak?

Sultan Süleyman’a kalmayan Dünya, elbet Battle Royale oyunlara da kalmaz. Peki bu oyunlardan sonra ne popüler olacak?

Her furyanın sonu geliyor, buna alıştık. Yani PUBG ve Fortnite gibi oyunların da gülleri gün gelecek solacak. Bu ne zaman olur bilemiyoruz fakat bana soracak olursanız uzun yıllar almayacağını söyleyebilirim. Sıkılmalar şimdiden başladı gibi geliyor bana. Zamanı geldiğinde türün yerini ne alacak dersiniz?

Bizim çocukluğumuzda MMORPG oyunlar dünyayı kasıp kavurmaktaydı. Doğu pazarında Knight gibi oyunlar oyunculara hitap ederken, Batı’da World of Warcraft efsanesi popülerliğini koruyordu. Ülkelere göre durum değişir tabii, bizim ülkemizde Metin 2, Silkroad Online gibi oyunların popülerliği de azımsanamayacak bir durumdaydı mesela.

Sonrasında MOBA furyası başladı, League of Legends, DOTA, SMITE gibi oyunlar dünya genelinde aşırı yayıldılar ve E-Spor’u ve bilinirliğini de zirveye çıkarttılar. Bunun son dönemine yetişen Overwatch gibi daha yenilikçi yapımlar da ekmeğini yedi diyebiliriz.

Kart oyunları mı? Standart FPS aksiyon oyunları mı? Sıradaki ne acaba derken, PUBG uçuşa geçti. H1Z1’den aldığı bayrağı göklere taşıdı ve Steam’de rekor üzerine rekorlar kırdı. Sonrasında da Fortnite gelip bir rekabet yarattı diyebiliriz. Hatta belki de kazanmıştır ha? Neyse o başka konu.

Belki 6 ay, belki birkaç yıl sonra insanlar bu tip oyunlardan ve oyun mantığından da sıkılacak. Yeni bir oyun türü dünyada popülerliği eline alacak. Peki ne olabilir?

Hikayeli oyunlar mı?

Üzülerek söylüyorum ki hayır… Battle Royale’in Hikayeli oyunları öldürüp öldürmediği dahi tartışılan bir konu. Tabii ki yapılan muhteşem oyunlar ve onların Çevrimiçi modları epey oyuncuya ulaşabiliyor. Fakat bu oyunlar kısa süreliğine dünyaya yayılan, popülerliğini uzun yıllar kolaylıkla koruyan işler değil. Öyle hedefleri de olmuyor zaten çoğu zaman.

En güncel ve güçlü örnek GTA V olacaktır. Online kısmı ile oyuncuların aklında uzun süreli yer edinebilmeyi başardı, fakat satıldığı fiyat, sistem gereksinimleri gibi faktörler düşünülecek olursa. Oyunun en çok oynanan oyun olmaması kolaylıkla anlaşılıyor.

Yeni Bir Battle Royale mi?

Bu soruya da cevabımız hayır, hem rakiplerinin güçleri dolayısıyla, hem de ‘Battle Royale’den sıkılan oyuncuların farklı bir Battle Royale oyuna geçmelerinin mantıksızlığı dolayısıyla bu seçenek de eleniyor. Belki MOBA oyunlarda olduğu gibi, başka oyunlar da bu tür içerisinde tutunabilir. Fakat bütün dünyanın lider oyunu olmaları şu aşamada gerçekten zor görünüyor.

Taze Bir Başlangıç Lazım Olabilir mi?

Belki de oyunculara yeni bir kapı, bilmedikleri yeni bir eğlence gerekiyordur. Takımlı stratejinin kısa süren halleri, moba ve battle royale’in birleşimi gibi. Kim bilir belki eski oyun serilerinden birisinin yeni çevrimiçi hali yine dünyaya hükmetmeye başlar yeniden. CS GO’da öyle olmamış mıydı? Neyse zaten ne tartışsak boş, ne olacağını şimdiden kestirmek çok zor.

Belki sizin bir fikriniz vardır, eğer varsa yorumda belirtebilirsiniz. Böylece üzerine konuşuruz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

5 Yorumlar

  1. Bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Çevremde PUBG en güzel oyun mQ diye gezinen mobilci avellerle dolu. Steam’i sorsan bilmez ama “PUBG hayatımda gördüğüm en balon oyun” dediğim zaman öldürecek kıvama gelir. Neyse en azından yapımcıları burdan tebrik etmek istiyorum. “Oyun oynayan embesildir, asosyaldir, hahahahaha olum oyun oynayanlara deli diyorlarmış SJSJSJSJSJ” diyen bu avellere de oyununu oynatıp kendi içlerinde bir paradoksa sebep oldukları için…

    (Sert söylemlerim için şimdiden özür dilerim hıncımı bir şekilde çıkartmam lazımdı)

    • Eran "AramdaJungle" Küçük

      “Oyun oynayan embesildir, asosyaldir, hahahahaha olum oyun oynayanlara deli diyorlarmış SJSJSJSJSJ” diyen bu avellere… Evet Kemal, bu arkadaşlara kalitesiz, hikayesiz, dönem oyunu oynatmış yapımcılara biz de teşekkürü borç biliyoruz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.