Ev / Listeler / Bilim-Kurgu Severler İçin 10 Dizi
Poster gg

Bilim-Kurgu Severler İçin 10 Dizi

Bilim-Kurgu ufku açan, geleceğe bakışımızı şekillendiren enfes hikayelerle bizi bir araya getiren bir tür. Bunun için yapılan filmleri elbette izliyor ve takip ediyoruz. Peki diziler? 

Bu listemizde okurlarımızın canı sıkılıyorsa diyerek, bazılarını bol bol duyduğunuz, bazılarını izlediğiniz, bazılarını ise burada öğreneceğiniz 10 adet diziyi sizinle paylaşacağız. Adlarını daha önceden duyduğunuz dizileri de hatırlamış olursunuz ve izlemeye başlarsınız fena mı? Neyse üzerine konuşacak çok dizimiz var, sizi fazla bekletmeden içeriğe geçelim dilerseniz.

The 100

Dünya’da kızılca kıyamet kopar, bir grup insan yörüngede bulunan gemilerde yaşamaya başlar. Kıyametten 100 yıl sonra gemideki sorunlarla beraber evlerine, Dünya’ya yeniden dönmeye çalışırlar. Dizi konu olarak harika görünse de daha çerezlik olduğunu söylemek zorundayım. Sevenleri kızmasın, kişisel görüşüm. İlk sezonu izlemeye çok çalışmış olsam da sıkılıp sıkılıp bırakıyorum.

Colony

Dünya uzaylılar tarafından ele geçirilmiş. Hatta sistem kurulmuş ve insanlar bir şekilde buna adapte olmuş bile. Bunca olayın içinde önemsiz görünen bir ailenin maceralarını izliyoruz. İlk 2 sezonu gerçekten de umut veriyordu izleyicilerine. 3. sezonda biraz uzaklaştık açıkçası diziden. Sitemizde de tavsiye ettiğimiz bir yazımız var oysa.

Hile

Ülkemizden çıkan başarılı işlerden birisi, Filmler ve Filimler ekibi tarafından çekilen dizinin ne doğru düzgün bir bütçesi, ne de arkasında koca koca firmaları var. Yine de uluslararası ödüllere aday oluyor, ülkemizi temsil ediyorlar. Taha Abi’yi tebrik etmek lazım. İzlemediyseniz bir şans tanıyın derim, ilginç bir senaryosu var ve biz oyuncuları da bir şekilde içine çekiyor. Hatta 3. sezon itibariyle tanıdığımız birçok isimi de ekranlarda izleme şansı tanıyacak bizlere. İlk bölüm linki burada.

Kutu

Yine Filmler ve Filimler kanalından izleyebileceğiniz bir dizi ile karşınızdayız. Bu film daha başka bir ekip tarafından çekiliyor ve yayımcılığını Filmler ve Filimler üstleniyor. Girişte Barış Özcan’ın seslendirmesiyle başlaması zaten yeterince umut veriyor. Açıkçası burada andığımız diziler arasında en amatörü olmasına rağmen, en iyi senaryolardan birisine sahip olduğunu ve izlerken sıkılmadığınız küçük bir macera olduğunu söylemem lazım. Ekibin ellerinden öpüyorum, sitemizde ilk haberini yazdığımız işlerden birisiydi. Beklediğimiz ilgiyi görmemiş olmasına üzüldük. İlk bölüm linki burada.

Black Mirror

 

Barış Özcan denilince onun da sevdiği dizilerden birisini anmamak olmazdı. Adını duymamış olmanız zor. Fakat hala izlemediyseniz bir de biz tavsiye edelim. İzleyenler zaten biliyor ama dizinin ilerleyişi diğer dizilerden biraz farklı. Her bölüm ayrı bir hikaye ve her bölüm tek başına bir orta metraj film ayarında. Bütünü dizi yapan şey üzerine kurulduğu ana tema. Eğer hala izlemediyseniz açın rastgele bir bölümü, film niyetiyle izleyin en azından. Bakarsınız beğenirsiniz. İnsanı karanlığa sürükleyen bu tema gerçekten listenin en önemli işlerinden diyebilirim.

Rick and Morty

Biraz içimiz karardı madem, biraz da eğlenmek hakkımız. Rick and Morty sadece Bilim-Kurgu olmasıyla değil, en iyi animasyon dizilerinden olmasıyla da kendini fazlasıyla izlenebilir kılıyor. Bir dede ve torun bilimle ilgili en fazla ne kadar maceraya çıkabilir ki? Çatlak bir bilim insanı dedemiz olmadı ki anlatalım. Bu da listenin çok bilinen içeriklerinden ama izleme fırsatınız olmamış olabilir diyerek hatırlatma yapıyoruz.

Umbrella Academy

Yakın dönem Netflix içeriklerinden birisi olan Umbrella Academy, hem süper kahraman algılarımıza farklı bir duruş ve yorum katıyor. Hem de hafif bir bilim-kurgu olarak karşımıza çıkıyor. 7 üvey kardeşli bir ailenin baş başa kalıp, zorluklarla ve bir yandan da birbirlerinin geçmişleriyle mücadelesini izlediğimiz dizi gelecek sezonlarda bizi nerelere sürükleyecek gerçekten merak konusu. Umarız tutturdukları bu ayarı bozmadan devam edebilirler.

Doctor Who

Bakıldığı zaman listenin en eski içeriği ile karşınızdayız. 1963 başlangıçlı dizi bizlere Zaman Lordu ve diğer ismiyle Doktor’un maceralarını gösteriyor. Günümüzdeki halinin 2005’te başladığını da belirtelim. Yoksa eski çekim işleri izlemeye korkan okurlarımızı kaçırırız. Kaçmayın, muhteşem hikayeler sizi bekliyor. Bir an önce başlayın çünkü izleyeceğiniz çokça bölüm var.

Stranger Things

Yine bir Netflix işiyle karşınızda olduğumuza göre şirket bu işi güzel beceriyor gibi, ne dersiniz? Stranger Things 80’lerde çocukluğunu geçiren bir grup arkadaşın çocukluk hikayelerini anlatıyor. Kötüler, iyiler ve bol bol fantastik/bilim-kurgu ögesini barındıran dizide FRP severleri de çekecek pek çok unsur mevcut. Gerek atmosferi, gerekse şarkıları ile izlenmeye değer bir yapım. Adı çok duyulmasına rağmen, izleyicisi gördüğümüz kadarıyla az. Bu yüzden tavsiye etmekte ekstra fayda görüyoruz.

Altered Carbon

Netflix’in sevilen işlerinden bir diğeri olan Altered Carbon da tüyler ürpertici bir bilim-kurgu dizisi. Başlarda biraz sıkıyor ama atlatabilenler diziyi tavsiye etmekten geri kalmıyor. Bu dizinin bir kitap uyarlaması olduğunu ve polisiye ve bilim-kurguyu birlikte yürüttüğünü de belirtmekte fayda var.

Bonus: MÜHÜR

Sıradaki dizi hiç yayınlanmadı, belki hiç de yayınlanamayacak. Kutu’da olduğu gibi amatör olanaklarla iyi bir iş ortaya koymaya çalışarak başladığımız dizinin çekimlerinden pek memnun kalmadığımız için yayınlamadık. Yine de çekimlerden oluşan bir kolaj videosu ile hem duyuru hem de veda sayılabilecek bir içerik yayınladık. Belki izlersiniz diye de aşağıya bıraktık. Bakalım beğenecek misiniz? Belli mi olur, bir gün karşınıza dizi ya da başka bir tür içerikle yeniden çıkarız.

Bonus içeriğimizin de ardından yazının sonuna geldik. Bu tip listelerden daha fazla görmek için sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olmayı unutmayın. Ayrıca Twitter‘da yazdığımız yazılarımız anında paylaşılmakta. Dolayısıyla takip etmenizde fayda var.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.