Ev / Haberler / Çin Hükumetinden Steam’e Bir Darbe Geldi

Çin Hükumetinden Steam’e Bir Darbe Geldi

Valorant names

Çin Halk Cumhuriyetinde işler bayağı garip ilerliyor bilenler vardır. Gündeme bir de Steam ile gelmelerine pek şaşırmadık.

Çin kendi firmalarına büyük destekler verirken yabancı uyruklu firmaların da ya fişlerini kesiyor ya da süründürüyor. Steam de bu konuda hakkına düşeni yaşayacak gibi gözüküyor, bunun ilk aşaması da gerçekleşti zaten. Kullanıcılar Steam kullanıp alışveriş yapabiliyorlar fakat Topluluk sayfası Çin’de tamamen yasaklanmış durumda.

Bu durum Steam ve Valve için Çin pazarında sonun başlangıcı mıydı? Yoksa Çin’in firmaya ve oluşuma karşı tek yaptırımı bu mu olur? Bunu biz de henüz tam olarak bilemiyoruz. Fikirlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yaptırımla birlikte Çinli kullanıcılar şu sayfaların hiçbirisine ulaşamayacak ve Steam’in bu hizmetlerinden faydalanamayacak.

Çin’de Erişime Kapatılan Bölümler:

  • Anasayfa: Toplulukların Anasayfası. Arkadaşlarınızın paylaşımları ve gündemdeki konuları buradan takip edebiliyoruz. Çinli kullanıcılar edemeyecek.
  • Tartışmalar: Oyunların ve genel olarak Steam’in forum kısmı diyebileceğimiz bölüm.
  • Atölye: Kullanıcıların oyunlarla ilgili hazırladıkları içerikleri kullanıma açtığı kısım. Steam’in en aktif noktalarından birisi. Çin’den bağlanan insanlar birçok moddan ve çeşitli içerikten mahrum kalmış olacak bu yüzden.
  • Pazar: Takasların, satışların gerçekleştiği alan. Son zamanlarda çıkan birçok oyun bu kısım için ürünler getiriyordu.
  • Yayınlar: Canlı yayınların yapıldığı alan, bu bölümde de aktif birçok kullanıcı bulunmaktaydı.

Yaşanan olay karşısında Steam cephesinden henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat gelecek olursa, Haberler kategorimiz üzerinden okuyabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir Yorum

  1. Deniz Itır Okutan

    E yuh yani, her şeyi anlarım da pazara yasak koymak ne 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.