Ev / Blog / Yurt Dışından Telefon Satın Almak!
Poster gg

Yurt Dışından Telefon Satın Almak!

Yurt dışından nasıl telefon alabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, gümrükten sim kart girişi bulunan herhangi bir cihaz geçmesi legal değildir.

Ancak gümrük memurlarının dikkatsizliğinden midir, nedir? Yurt dışından telefon sipariş ettiğinizde satıcının birkaç ince dokunuşu ile gümrükten geçirilebiliyor. Tabi cihazın gümrükten geçmesinin biraz şansa bağlı olduğunu da belirtmek zorundayım.

Peki Gümrükten Nasıl Geçiyor Bu Telefonlar?

Satıcıyı gümrük konusunda bilgilendirirseniz, Satıcı;

  • Cihazın kutusuna fiyatı vergiden muaf olacak kadar düşük girerek
  • Kutu üzerinde cihazın MP3 veya oyuncak olduğunu belirterek
  • İçinde telefon olduğu belli olmayacak şekilde bir kutu ile kargolayarak

telefonun gümrükten geçmesini sağlayabilir. Yine belirtiyorum, bu şansa bağlı bir durum. Gümrük görevlisi fark etmez ya da göz yumarsa telefonunuza ulaşırsınız.

Hangi Satıcılar Gümrük Konusunda Bilgili?

Bu işi en uğraşsız şekilde Banggood‘dan sipariş vererek halledebilirsiniz. Çünkü Banggood, Türkiye‘ye nasıl telefon gönderimi yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi bir firma. Bunun yanı sıra AliExpress gibi sitelerde de satıcı ile iletişime geçerek durumu anlattığınızda uygun şekilde yollayacaklardır.

Gümrükten Geçemez İse Ne Olacak?

Telefon satıcıya geri yollanacaktır ve eğer siparişinizi Banggood‘dan verdiyseniz para iadesi alabilirsiniz. Diğer satıcılar hakkında bir bilgim yok, ama tahminimce geri ödeme yapmaktan kaçınmazlar.

Ürünümüz Elimize Geçince Yapmamız Gereken Bir Şey Var Mı?

Telefon elinize geçtiğinde öncelikle IMEI numarası değiştirmelisiniz. Bu numaranın değiştirilebilmesi için satın aldığınız telefonun MTK işlemci barındırması gerekiyor, satın alırken dikkat etmelisiniz. Eski bir telefonun IMEI numarasını satın aldığınız cihaza geçirebilirsiniz, bunun için bir telefoncudan eski bozuk bir telefon alabilirsiniz. IMEI numarasının belli olması yeterlidir. Google Play Store‘da IMEI değiştirmeye yarayan birçok uygulama bulunuyor. Herhangi biri ile bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ben hiç anlamam diyorsanız, ₺10-20’ye herhangi bir telefoncu bu işlemi sizin için yapabilir. IMEI değiştirildikten sonra IMEI numarası alınan eski telefonu parçalayıp atmanızı öneririm. çünkü aynı IMEI numaralı telefonlar aynı anda aktif durumda olur ise iki cihaz da kullanıma kapanır.

Daha fazla bilgi için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve Facebook grubumuza katılmayı unutmayın. 

 

Hakkında Sizden Gelenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.