Ev / Haberler / Teknoloji Haberleri / Çin’in İlk Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşecek
Poster gg

Çin’in İlk Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşecek

Son zamanlar Çin tarafında fırlatılan ilk uzay istasyonu namını taşıyan bu istasyonun hasar aldığı ve kontrolsüz şekilde düşeceği yönünde bilgiler verildi.

tian

Çin tarafından Dünya yörüngesinde kurulan ilk uzay istasyonu olan Tiangong-1’in hasar gördüğü ve düşmeye başlandığı açıklandı.Çinli kaynakların da doğruladığı bu habere göre istasyonun modüllerinin birinde meydana gelen hasardan kaynaklı bir problem olduğu gile getirildi.

Çin’in uzay üzerinde araştırmalarının bir parçası olarak görünenTiangong-1 üç senedir yörüngede durumunu sürdürüyordu.Hatta Çin’in çok yakında Tiangong-2’yi kuracağı haberleri olsa dahi bu istasyonda sıkıntı yaşanmaması halinde ikisinin de kullanımı aktif şekilde sürecekti.

Tiangong-1’in tam anlamıyla neden yörüngeden çıktığı konusunda bir bilgi sahibi olmamakla birlikte Çin’in iletişim kaybı problemiyle tekrar yörünge düzenleme uygulaması yapamadığını biliyoruz.Bir süre sonra atmosfere giren istasyon parçalanmaması içten bile değil.

İşin daha da kötü kısmına gelecek olursak istasyonun tam olarak ne zaman atmosfere gireceği konusunda kesin bir bilgi mevcut değil.Bu yüzden de olası bir düşme anında her parçası 100 kg olacak ve düşeceği alan bir yerleşim alanı olursa maalesef can kaybına sebep olabilir.

 

Hakkında Halfboss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.