Ev / Blog / Creative Sound BlasterX H5 İnceleme
Poster gg

Creative Sound BlasterX H5 İnceleme

Ürünü en objektif şekilde inceleyip gerekli yerlerde eleştirdik. Creative Türkiye ekibinden Fatih Bey’e teşekkürler.

Ürünü 1 haftalık deneme sürecimin ardından yazmak istedim. Çünkü uzun kullanımdaki durumunu da görmek lazım bu tip durumlarda. Yazıda karşılaştırmalarda yapacağım. Daha önce Creative Sound Blaster Tactic3D Fury ve Logitech G230 kullanmış, kalitelerine göz atmış birisiyim, bu yüzden bu ürünlerle kıyaslamalar yapacağız. Creative Sound BlasterX H5 Türkiye stoklarında şimdilik nadir denk gelinen bir ürün. Fakat ülkede satışta olmasa bile orta segment bir oyuncu ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları açısından da devasa farklar yok anlayacağınız. Dilerseniz H5 İnceleme yazımıza bir yerlerden başlayalım.

Ses Kalitesi Açısından

Konu ses olunca Creative hep istediğim performansı veriyor açıkçası. Ses’de durumu basitçe açıklamak gerekirse çok doğal diyebilirim. Yani bas tonları yüksek bir şarkıyla kulağınızı titretirken, tiz sesleri de gayet doğal ve olduğu gibi veriyor. Bu açıdan kalitesi gayet güzel. FPS oyunları için ise ideal bir ürün diyebilirim, Fury’de yakaladığım performanstan da gayet memnundum, çok büyük bir değişiklik olmamış, yine memnun kaldım.

Madde Kalitesi Açısından

Fury ve G230 her ne kadar güzel görünüşe sahip ürünler olsa da plastik hissiyatları çok yüksekti. Beklediğimden çok daha uzun süre dayansa da Fury’nin kırmızı kabloları koptu kopacak diye çok korkmuştum. En sonunda da temassızlık yapmaya başlamıştı zaten. Duruşu daha metalik ve daha sağlam ve kablosu da kalın ve sarmal duruşuyla daha güvenli gözüküyor Sound BlasterX H5‘in.

Bir de ufak bir artıdan daha bahsetmek istiyorum, Fury kablo uzunluğu açısından masaüstü bilgisayarımda gayet iyi bir durumdaydı fakat Notebook ile kullanırken kablo çok uzun kalıyordu ve sürekli bir yerlere takılıyordu, temassızlık açısından en büyük sebep bu olsa gerek. Fakat H5’de 2 parçaya ayırmışlar kabloyu ve ayrım noktası gayet ideal, tek parçasını kullandığınızda gayet kısa ve kullanışlı kalıyor. 1 haftalık kullanışta kafamda unutmam harici hiçbir yere takılmadı ki bahsettiğim benim suçum sanırım.

Konfor Açısından

İşte sıra geldi eleştiriye… Bu konuda diğer iki kulaklığında gerisinde kaldı maalesef. Belki biraz daha uzun kullansaydım ya da kafam biraz daha küçük olsaydı çok sorun olmayacaktı. Fakat maalesef ilk 3 gün boyunca 5 saat kullanım ardından gerçekten taktığım noktalar sızlamaya başladı ve kulağım fazlasıyla kızardı. Bu konuda verdiği deri hissiyatı da biraz sorun yarattı sanırsam. Keşke bir nebze daha hafif ya da esnek olabilseydi. O zaman kusursuz bir ürün olmuş diyebilirdim.

Not: Konfor konusu biraz kişisel bu arada arkadaşlar. Kişiden kişiye göre de fark edecektir. Şahsen biraz büyük kafalı bir insanım, başka bir oyuncu için tam kıvamında olabilir. Yine daha önce alıştığım kulaklıkların ağırlıkları da bir etmen olabilir, ilk oyuncu kulaklığınız olacaksa alışabilirsiniz. Başka bir opsiyon da kullanım süresi yukarıda değindiğim gibi, belki 1 hafta değil de 1 ay kullansaydım bu sorun aklıma dahi gelmezdi. Son olarak, mesleğim açısından kimi günler 20 saati bilgisayar başında atlatmam gerekebiliyor. Herkes 5 saat bilgisayar başında kalacak diye de bir şey yok. Markayı gömmeye çalışmıyorum kısacası.

Grafik olarak karşılaştırma

Konunun başında karşılaştırma yapacağımıza değinmiştik. H5, Fury ve G230 ürünlerini bir grafikte karşılaştırıp aşağıya koyuyoruz. Bu grafikteki görüşlerde genel olarak kişisel, firmalara bir yakınlığımız bulunmamakta.

Özet: Eğer ilk kulaklığınız olarak almayı düşünüyorsanız tavsiye ettiğimiz bir kulaklık oldu inceleme sonunda, kısa süredeki esnemiyor olması sorunsalı dışında da kusursuz diyebilirim 1 haftalık kullanış için. Tabii son karar yine size ait. Biz H5 İnceleme yazısında elimizden geldiğince bahsetmeye çalıştık.

Konuyla ilgili önümüzdeki haftalarda Gaming ekipman ve kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili çok geniş kapsamlı bir ya da iki yazı yazmayı düşünüyoruz. Ürün incelemelerine de (H5 İnceleme gibi) devam etmek istiyoruz, şirketler ürün yolladıkça karşınıza objektif yazılarla çıkacağız. Umarız faydalı olur sizler için. İyi oyunlar hepinize, harçlığımızla ve biriktirdiklerimizle aldığımız bütün ekipmanların umduğunuz kalitede çıkması dileğimizle. 

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.