Ev / Blog / CS GO Rank Sistemi Nasıl Çalışıyor
Valorant names
CS GO Rütbe Sistemi

CS GO Rank Sistemi Nasıl Çalışıyor

Bu blog yazımızda CS GO Rank sistemi nasıl çalışıyor sorusuna yanıt verip, olayın püf noktalarından bahsetmeye çalışacağız. Rekabetçi/Ranked oyuncuları için daha basit yükselme yollarına değineceğiz.

Nedir bu Rank sistemi?

Fotoğrafta gördükleriniz CS GO’daki kümelerdir arkadaşlar. Rekabetçi oynamaya başladığınızda bunlardan birisine yerleşirsiniz.

Öncelikle Rank Sistemi nedir onu söyleyelim. CS GO oyuncuları, profesyonel maçlara benzer maçlar oynayarak başarılarına göre kümelere ayrılır ve o kümeler arasında yukarı çıkma amacıyla yer değiştirirler. Tabii herkes için mutlu sonla bitmediğini de belirtmekte fayda var. Bu serüven hakkında daha bilgili olursanız, şansınız daha yüksek olabilir diyerek sistemi anlatmaya başlayalım.

CS GO Rank Sistemi nasıl çalışıyor?

Başarılarına göre kümelere ayırıyor yeterli bir açıklama değil. Bu başarılardan da bahsetmek gerekli sanırım. Çünkü hızlı bir şekilde rütbe yükselmek için tek önemli olan şey maç kazanmak değil. Garip bir şekilde kaybettiği maçın ardından rütbe yükselen insanlara rast gelmek mümkün. Çünkü sistem bazı kategorilerdeki durumunuza bakarak muhtemelen bir puan cinsine göre atamanızı yapmakta. Maalesef Valve açıklama yapmadığından dolayı puan cinsi hakkında çok bilgi sahibi değiliz.

Fakat puanı etkileyecek unsurlar belli başlıklar halinde biliniyor. Bunları listeleyecek olursak:

  • Oyuncunun K/D/A Durumu

K/D/A aslında CS GO’da K/A/D şeklinde sıralanıyor. Öldürme/Asist/Ölme şeklinde sıralayabiliriz. K/A/D durumunuz sistemde önemli bir yer taşıyor. Çünkü sizleri birileri mi taşıyor, yoksa oynadığınız rütbeye ve takım arkadaşlarınıza yetişebiliyor musunuz buradan ortaya çıkıyor.

  • Oyuncunun Görev Durumu (EDO ya da MVP)

Oynadığı ellerde görevleri ne şekilde gerçekleştirdiği de önemli. Bu kimi zaman bombayı kurmak/çözmek olurken, kimi zaman daha çok düşman öldürmek olabiliyor. Bazen takım adam öldürme peşinde sürünürken maçı sizin görevleri ne ölçüde doğru yaptığınız kazandırabilmekte. Görünen o ki Valve da durumun farkında.

 

  • Karşı takımın Rank Durumu

Bazen sizin takımınız, bazense karşı takım rütbe olarak farklı şekilde yerleşebiliyor. Rank sistemi de buna göre değerlendirme yapıyor elbette. Eğer sizin takımınız genel olarak Nova kümesinden oluşuyorsa ve karşı takımda MG (Yani Keleş) kümesinden oyuncular varsa, kazandığınızda alacağınız puan daha yüksek oluyor, kaybettiğinizde ise daha düşük olmakta.

  • Oyun İçi Uyum Durumu

Kendi takımınızın oyuncularına ateş etmeyi çok mu seviyorsunuz? Ya da sizi oyundan Kicklemeyi (Atmayı) alışkınlık haline mi getirdi oynadığınız takımlar? Bu durum biraz üzücü, çünkü birçok tartışma ve forumda bu tip durumların CS GO Rank Sistemi üzerinde etkisi olduğu konuşulmakta. Eğer varsa bizi şaşırtmaz açıkçası.

  • İsabet Oranı

Rastgele Pre-Fire atmayı seviyor musunuz? Ya da taramalı (Negev vb) alıp rastgele taramak çok mu zevkli? Bu durumda düşük rütbelerde seyretmeniz kaçınılmak diyebiliriz. En azından daha bilinçli hareket etmekte fayda var. Aşağıya Pre-Fire ile ilgili bir rehber videosu bırakacağız. İzleyerek, elden ele bilinçlenelim isterseniz. Çünkü kurşunlarınızın isabet oranı da Rütbeler açısından önemli rol oynamakta.

Düzenli Rank Yükselme Tavsiyelerimiz

CS GO Oyuncularının kümelere göre dağılma istatistikleri.

Tüm bu anlattıklarımızın toplamı ile dereceniz belirlenmekte ve toplamıyla CS GO Rank sistemi çalışmakta. Yazının geri kalan kısmında bunlara dikkat ederek daha hızlı rank atlamanızı sağlayacak tavsiyeler vereceğiz. Bunları da yine başlıklara göre ayıracağız. Vereceğimiz taktikleri el alışkanlığı haline getirdiğinizde seviyenizin daha da yükseleceğini söylemek zor değil.

Not: Ranked maçları için hazırladığımız konsol kodları listesini okumanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

  • K/A/D Geliştirmek

Aslında bu durum aim ve yetenekle daha çok alakalı olsa da verilebilecek bazı taktiklerimiz var. Save yapmak (Elin bitmesini beklemek) durumunuzun kötüleşmesini önleyebilir. İmkansıza oynamaktan vazgeçmek şart diyebiliriz.

  • EDO ve MVP Olmaya Çalışmak

Asıl amaç olarak olmasa bile görevlere odaklanmakta fayda var. Mesela el başında bombayı başkasına bırakmak çok da mantıklı değil, çünkü önemli bir görev. Yüksek Damage (Hasar) vermek ya da diğer görevler de yükselmek için birer basamak diyebiliriz. Biraz özen gösterilirse pek zor değil aslında.

  • Karşı ya da Sizin Takımın Rank Durumu

Burada karşı takım için yapılacak çok bir şey yok maalesef. Fakat kendi takımınız için yapabileceğiniz bir şey var. Rütbeleri birbirine yakın seçmek! Takımda düzensiz bir rank durumu CS GO Rank Sistemi açısından karşınıza gelebilecek düşmanların belirlenmesinde sorunlar çıkarabilir. Zararlı çıkan siz olabilirsiniz.

Bahsettiğimiz durumu engellemek için şöyle bir formül söyleyebiliriz. Kendi kümenizden insanları arada en fazla 1 lig oynayacak şekilde ayırın. Kendinize bu insanlar arasından bir takım kurun. Mesela siz Nova 2 ligindesiniz diyelim. Takımınızda Nova 4 olması pek hoş olmaz. Daha düzenli takımlarla hep birlikte yükselebilirsiniz.

  • Oyun İçi Uyum’a Dikkat

Madem oyun sizden bunu istiyor, dikkat etmekte fayda var. Şakasına da olsa takım arkadaşlarınıza ateş etmeyin. Ayrıca iletişimi kesmeyerek en azından ortalama bir arkadaşlık sergileyin tanımasanız dahi. Sinirlerinize mahal vermeyin. Tabii hedefiniz birkaç üst kümeyi görmekse gerçekten.

  • İsabet Oranını Yükseltmek

Bu konuda da yazılıp çizilebilecek çok fazla şey var elbette. Fakat rastgele ateş etmeyi bırakmanızı söyleyerek Pre-Fire konusunda sözü iyi bir CS GO oyuncusu olan Cemre Aksoy‘a bırakalım. Güzel bir rehber videosu hazırlamış kendisi, güvenebilirsiniz.

Not: Daha fazla tavsiye için hazırladığımız diğer listemizi okuyabilirsiniz. Dişe dokunur bilgiler var.

Eğer kendinize takım bulmak konusunda zorluk yaşıyorsanız Facebook Grubumuza gelerek yanınıza arkadaş aramaya başlayabilirsiniz.

[info]Yazımızda verdiğimiz bilgiler kişisel tecrübelere ve oyuncuların tartışmalarına (forumlara) dayanmaktadır. Çünkü Valve, Counter Strike: Global Offensive Rank Sistemi hakkında bilgi vermekten çekiniyor ve resmi bilgiler elde etmek imkansız gibi. Fakat okuduklarınızın mantığını çözmek çok zor sayılmaz.[/info]

Eğer yanlış olduğumuzu düşündüğünüz ya da eksik olduğumuzu gördüğünüz noktalar varsa yorumlar kısmında fikrinizi belirtmekten çekinmeyin. Sormak istediğiniz ya da aklınıza takılan şeyler için de aynı formülü uygulayabilirsiniz.

İçeriğimizi ve diğer bağlantıları beğendiyseniz, CS GO Rekabetçi Maçları Kazanamayanlara Özel Liste isimli yazımızı da siz okuyucularımıza tavsiye ederiz. Bol winli ve rank atlamalı günler/maçlar dileriz.

Not: Arkadaşlar sistemi etkileme ihtimali daha düşük olan ve tartışmalarda genelde “Yok artık, ona da bakmıyorlardır herhalde” şeklinde sonuçlanan maddeleri içeriğimizde sizlere aktarmak istemedik. Anlaşılması daha kolay ve basit bir makale yazmayı istedik, çünkü bu haliyle dahi beklediğimizden bayağı daha uzun bir hale geldi. Yani dememiz o ki bazı noktaları ve maddeleri bilinçli olarak es geçtik, o unsurları merak ediyorsanız gerekli ve alakalı facebook gruplarında ya da yine alakalı forum adreslerinde ufak araştırmalar yapabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.