Ev / Blog / CS:GO Kelimeleri ve Açıklamaları!
Poster gg

CS:GO Kelimeleri ve Açıklamaları!

Oyun yayıldıkça kendi kelimeleriyle kendi kültürünü oluşturdu. Bu kelimelerin bazıları diğer FPS oyunlarında da bulunduğu için daha çok işinize yarayacağını düşündük.

Eğer bilmediğiniz daha farklı kelimeler varsa bizimle aşağıdan paylaşabilir ya da OyunGG Facebook Grubuna danışabilirsiniz, yazıya da sonra ekleriz. Daha önce GG Ne demek? Yazımızda GG, BG, WP gibi kelimelerin açıklamalarını yazdığımız için bu yazımızda yer vermeyeceğiz. Dilerseniz o yazımıza da bir göz atabilirsiniz. Çünkü bol bol bilgi vermiştik. Her neyse, lafı daha fazla uzatmadan konuya girelim.

Eco – Eco Round

Bazı ellerde paranız azalacağı için, diğer el tam ekipman almak için bütün takım pistol (Tabanca) dışında bir şey satın almadan oynar. Bu duruma Eco ya da Eco Round denir. Eğer el başı bunu söyleyen olduysa ekipman almayın.

TT – Commander

Yukarıda “Söyleyen olduysa” demiştik hatırlarsanız. CS:GO bir takım oyunu ve takımların kaptana ihtiyacı vardır. Takıma yapılması gerekenleri söyleyen kişiye Commender denir ve verdiği taktiklere ise TT denir. Takım olarak hareket etmek açısından önemlidir.

OP

Yabancılar AWP’ye “Ey Dabıl Yu Pi” dediklerinden olsa gerek, kısaltmaya ihtiyaç duymuşlar. AWP ya da kısaca Sniper‘a OP demekteler. Yani silah falan isterlerse diye söylüyoruz, bilmekte fayda var.

Drop

Silah falan isterlerse” dedik. İşte Drop Nedir? Drop sizden ya da takımdan silah isterken kullandıkları sözcüktür. Tabii “Give me” diyenler de oluyor ama genel olarak Drop kelimesini kullanır CS:GO oyuncuları. Ha bir de “Drop me AWP” diyenler var, o can sıkıcı işte.

Rush

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp, hani çok dalga geçilen “Rush B!, Suka blyat!” muhabbeti var ya, peki Rush nedir? Rush hızlı bir şekilde hareket ederek bir alana hareket etmektir. Takım halinde yapıldığında işlevsel de diyebiliriz aslında fakat riskli bir olaydır. Haldır haldır rakibe saldırmak anlamında da kullanılabilir. Takımlar açısından pek bir farkı yok, Anti takımı da yapabilir, Terör takımı da…

Non Stop – No Stop

Bazı arkadaşlar takım Rush yaparken arkada bekler ya da önde giden adam durup bir kolaçan eder. Bu kimi zamanlarda takıma eli verdirir bu yüzden takımın Commender’ı ya da önden koşanı “Non Stop” diye bir çağrıda bulunur. Durmadan devam edin anlamına gelen No Stop gayet işlevsel bir sözcüktür.

Wall Bang

Duvar – Kapı, Köşe – Bucak tanımadan, bir nesnenin arkasındaki kişinin vurulması anlamına gelir. Şüphe uyandırsa da şüphelenilen yerlere ateş edilebilinir pek tabii. CS:GO gibi yeni nesil oyunlarda çok çektirmese de (Mermiler her nesneyi delemiyor) 1.6 gibi eski sürümlerde az canımız yanmadı.

Pre-Fire

Rakibin bulunduğu ya da pusu kurduğu bazı yerler bilinir, bunları bilerek o alanlara çıkar çıkmaz ya da çıkmadan ateş etme olayına Pre-Fire denilmekte. Böylece pusu kuran rakibi aradan çıkartma şansınız daha yüksek oluyor. Aman kafalara nişan alın!

Wall Hack ya da WH

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri çok sık yapıyorsanız size WH denilmesi muhtemel. Çünkü Wall-Hack duvarların arkasındaki rakipleri de görmenizi sağlayan bir hile. Hatta o kadar gelişti ki bu hile, kafasını ayrı, gövdesini ayrı, silahını ayrı görüyorsunuz. Bazıları rakibin canına kadar gösteriyor.

Aim

Nişangah, imleç, gez-göz-arpacık falan. Birçok telaffuzu var. Çok titremeye falan gelmez, ekranın ortasında bulunur, CFG ve benzeri diğer kodlarla kişi zevkine ve rahatına göre değiştirir.

Aim Hack

Sıkılan kurşunların kafaya yönlenmesini sağlayan ya da farenin direkt rakibin kafasına kaymasını sağlayan hile türüne Aim Hack denmekte. Neredeyse bütün FPS oyunlarında kafa bölgesi daha fazla zarar gördüğü için direkt kişiyi öldürmekte. Kullanmayın, kullananları rapor edin!

Save

Eğer bir takım çok hızlı eridiyse ve hayatta kalan kişinin eli alabilme şansı yok denecek kadar az ise silahını ve yeleğini kaybetmemek için ve diğer el kullanabilmek için saklanıp güvende olacağı bir yere çekilir. Elin bitmesini o alanda bekler. 5 vs 2 ya da 4 vs 1 gibi durumlar bunun için gayet uygundur.

Ninja Defuse

Defuse bombayı çözmek anlamına gelir. Ninja defuse ise karşı takım hayattayken bunu gizli gizli yapmak anlamına gelir. Özellikle bazı haritalarda Ninja adı verilen bölgeler de bulunur. Rakip takım tek kişi hayatta kaldı zaten save yapıyordur diye düşünürken bir anda eli alan kişi ‘Ninja’ yapmış olur diyebiliriz mesela. Bu işlem yapılırken karşı takımın ses de duymaması için ‘Flash bang’ kullanılır.

Secure

Sessiz ilerlemek anlamında kullanılır. CS:GO ses etkileşimi yüksek bir oyun olduğu için rakip takıma ses vermemek açısından ‘Shift‘ tuşuna basarak, biraz yavaş ama sessiz ilerleyebilirsiniz. Özellikle tek başınıza kaldıysanız uygulaması gayet mantıklı olacaktır.

Ace – As

Karşı takımın tamamını öldürdüğünüzde yaşanılan durumda. Türkçe oynuyorsanız As, İngilizce oynuyorsanız Ace şeklinde anılır. Yabancılar “LOOOOL EYSSS” şeklinde sevinirse bilin ki Ace attınız. Ace nedir? Sorusunu da aştığımıza göre devam edelim.

Clutch

Clutch ise takımda son kişiyken, rakip takımın tamamını öldürerek eli kazanmanız durumuna verilen isimdir. Tabii adamla teke tek kalmışken Clutch attım diye sevinirseniz komik kaçar ama 1 vs 4 ya da 1 vs 3 iken eli kaparsanız Clutch’unuzla övünebilirsiniz!

Low – Low HP

Takım arkadaşınız birisine sağlam bir damage (Hasar) vurduysa ve bunu size bildirecekse genelde ‘Low‘ ya da ‘Low HP‘ diyerek belirtir. Canı az olan rakip anlamına gelir desek yanlış olmaz sanırım.

Rotate

Rotate nedir? Rotate gidilmekte olan mevkiyi hızlıca değiştirmek, farklı bir yere yönlenmektir. Eğer rakip takım bir yerde çoğunluktaysa ya da takım arkadaşınız birisini indirdiyse uygulanır. “Hey blue! Rotate to B!!!” diye bağıranlar varsa koşun, size ihtiyaçları var! Ha bu arada evet, cümleyi Rotate to … şeklinde kurarlar genelde.

Boost

  • Tek başına çıkılamayan yerlere takım arkadaşının eğilmesi vasıtasıyla çıkmaya denir.
  • Daha iyi bir oyuncunun, kötü bir oyuncuyu daha üst seviyeye çıkarmasına denir.

 

No Scope

Nişan imleci olmayan dürbünlü silahlarda, dürbünü açmadan rakibi öldürmeye denir. Yapıldığında “Uuu Nice Shot” gibi tepkilere sebep olabilir. Zor bir atış türü olsa da yakın mesafede dürbünü açıp vakit kaybetmekten daha etkili olabilir.

Bait

Yem anlamında kullanılır. Bait’lemek ya da Bait atmak diye de bahsedebiliriz. Aslında en kısa açıklamasıyla rakibe fake atmak diyebiliriz.

Full Buy

Genelde Last Round (Son el) geldiği zaman yapılır, paranızla alabildiğiniz her şeyi aldığınızda Full Buy yapmış olursunuz. Defuse kit, bombalar, kaliteli silahlar… Ne varsa alın birisi Full Buy dediyse eğer.

Head Shot – HS

Aslında bilmeyen yoktur ama yinede listede yer verelim istedik. Head Shot ya da kısaltılışıyla HS rakibin kafasında vurulması anlamına gelir. Güzel bir damage vuracağı için genellikle rakibi öldürür.

Gooshed

Yukarıda söyledik, HS vuruşları genelde rakibi öldürür ama eğer olur da hayatta kalırsa kendisinin yeni adı Gooshed diyebiliriz. Fakat genelde bu kelime yerine Low kullanılmakta. Yinede belirtelim biz.

GL&HF – GH

Counter kültürünün getirdiği nadide sözlerden. Anlamı ise “İyi şanslar, bol eğlenceler” olarak söylenebilir. Zaten İngilizce açılımı da “Good luck, have fun“. Maç başlarında bunu söyleyen bir oyuncu bilin ki küçük yaşta değildir.

GH ise ilk yarının ardından söylenir ve “İlk yarı güzeldi.” anlamında karşı takıma söylenir. İngilizce karşılığı “Good Half“dir. Hepinize GL&HF şimdiden!

Pug

Takımı kötü giderken iyi oynayan oyuncuya ve iyi oynama durumuna Pug denir. Genelde maçın adamıdır ve takımı omuzlayarak galibiyeti önlerine serer. Her takıma bir tane lazım. Space Soldiers’da Xantares eğer günündeyse Pug olmanın en büyük örneğidir sanırım.

 

Nade – Long Nade – Nade Stacking

Anti takımdayken, takımın birlikte hareket ederek bir girişe el bombalarını sağlayarak orayı tutmasına Nade ya da Nade Stacking denilir. Genelde ise Long tarafında (Uzun) yapıldığı için Long Nade olarak da anılır.

Bunny

Zıplayarak ve fare hareketleri ile birlikte koşma hızınızdan çok daha hızlı bir şekilde ilerlemek. Silver kümesinde genelde uzak mesafeden vurulmazsınız, denendi onaylandı.

Carbon

Arka arkaya 2 ya da daha fazla oyuncuyu, tek mermi ile öldürme durumuna verilen isim Carbon. AWP ya da Desert Eagle gibi güçlü silahlar ile yapılır.

Flick Shoot

Siz AWP ile çok daha farklı bir yere odaklanmışken, farklı bir yerden çıkan rakibi anında öldürme durumuna Flick Shoot denir. Genelde aşağıya koyduğumuz videoda gördüğünüz gibidir. Adamı ipten alır.

Spray

Rakibin tek ya da kalabalık geldiği noktaya doğru seri atış yapmak. Tabii rastgele taramıyorsunuz, her silahın bir Spray tekniği var. Eğer düzgün bir Spray ve Flash-Smoke şansı yakaladıysanız Ace atmanız muhtemel diyebiliriz. Tabii şansın biraz yüzünüze gülmesi lazım.

One Tap

Spray uzak mesafede bazen işlevsiz kalabiliyor. Bunun için yeri geldiğinde tek kurşunla (Silah farketmeden) işi bitirmeye One Tap denir. Profesyonel oyuncular yaptığında olurken, ben denediğimde ölürüm, oradan anlayın işte.

Oyun İçi Olmayan Kelimeler

Bazı CS:GO Kelimeleri ise oyun ile alakalı olup, oynanış yani oyun içi tabirlerden oluşmaz. Daha çok el sonlarında ve oyun esnasında el ile alakasız olarak söylenir. Aşağıdaki kelimelerde bunlardan bahsetmeye çalıştık. Eksikler varsa yorumlarda tamamlarsanız seviniriz.

Noob – Lamer

Takımın en işlevsiz elemanı, eli kolu tutmaz ve takımı batırır. CS:GO ile birlikte takım bu arkadaşları oyundan atabiliyor ama Bot oyuncuları da çok farklı olmadığı için hep bir sorun. Fakat herkes her gün gününde olamaz, bunu da unutmamak lazım ve sövüp moral bozmak yersizdir.

Flame – Flamer

Sövüp moral bozmak yersiz demişken, bunu yapan ve takımı rahatsız eden kişilere Flamer denir. Yaptıkları eyleme ise Flame. Eğer illa takımdan birisini atacaksanız Flame yapan, Flamer arkadaşları atın derim. Onların zararı çok daha fazla.

Smurf

Smurf sadece FPS oyunları için ya da CS:GO için geçerli değil. İyi oyuncuların, yan hesaplar açarak düşük liglerde oynamasına denir. Fakat her Smurf diyene de güvenmemek lazım. Çoğu zaman fasa fiso çıktığı bir gerçek.

KDA – Frag

Takımınızdan birisi “Bro, look your KDA” ya da “Look your frag” derse bir sorun vardır. Çünkü KDA, Kill death assist üçlemesinin kısaltımıdır ve Öldürme, Ölme, Assist anlamına gelir. Frag ise bu üçünün tamamı için kullanılır ve bu kültürde oluşmuş kelimelerdir.

The King in the North

MVP

Oynanan elin en iyi oyuncusuna ise MVP ismi verilir. MVP olmak kimi zaman görevlerle alakalıdır, kimi zaman ise o el kaç adam vurduğunuzla. Değişkenlik gösterebilir kısacası.

GG – WP – BG – NJ

Bu kısaltmaların birçoğunu GG Ne demek? Yazımızda anlatmıştık. Dilerseniz o yazıya bir bakın. Ayrıntılı anlatımları orada yer alıyor.

 

 

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.