Ev / Blog / CS:GO’da Profesyonel Antrenman Nasıl Yapılır?
Valorant names

CS:GO’da Profesyonel Antrenman Nasıl Yapılır?

Eminiz ki aramızda CS:GO oyununda profesyonelleşmek isteyen arkadaşlarımız vardır. Hemen yardımcı olalım! Daha önce yazdığımız LoL’de Profesyonel Antrenman Nasıl Yapılır? bloğumuza yorum yapan bir takipçimiz bu yazının CS:GO versiyonunu istedi. Biz de yazmaya karar verdik, iyi okumalar 🙂

Öncelikle, CS:GO’daki mevkiiler LoL’deki kadar belirli olmadığı için profesyonelleşmek için takımca çalışmak gerekiyor, çünkü kendi başınıza rekabetçi oynarken mevkiilere dikkat ederek oynayan oyuncu bulmanız biraz zor. Bunun için, profesyonelce çalışmaya başlamadan önce kendinize bir takım bulmanızı öneririz. Bunu bildiğimize göre, mevkiilere göre antrenman yöntemlerine geçebiliriz. Mevkiiler hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarımızı ise konuyla ilgili bloğumuza davet ediyoruz.

Entry Fragger için Antrenman Yöntemleri

Bir Entry için en önemli olan şeylerden birisi alana girdiği anda kontrol edeceği alandır. Bu yüzden bütün haritalardaki en yaygın savunma noktalarını saptamalı ve alana girdiğiniz anda oraya odaklanmalısınız. Fakat karşı savunma her zaman aynı yerde durmaz, bunun için rakibin oyun stilini iyi anlayıp eğer savunma spesifik bir yerde duruyorsa oraya dikkat etmelisiniz. Ayrıca alana girerken savunmalı olmanız için desteğinizle uyumlu olup, onun bombaları atacağı yeri ve zamanı iyi saptayarak oynamaya alışmalısınız. Entry Fragger için bunlar taktiksel olarak yeterli olacaktır. Yetenek açısından, refleks ve flicklerinize iyi çalışmanız gerekir. Bunun için aim mapleri sizin için iyi bir seçim olacaktır.

Support için Antrenman Yöntemleri

Destek oyuncusuysanız, önceliğiniz kendinizi rolünüze endekslemeniz gerekir. Çünkü diğer rollerin aksine, amacınız hasar veya skor çıkarmak değildir. İşlevsel oynayarak bombalarınızla rakip takımı zorlamalısınız. Bunun için raund başlarında güçlü silahlardan ziyade bombalara biraz daha önem vermeniz gerekir. Bütün haritalardaki önemli bombaları öğrenmeli ve oyunda gerekince kullanmalısınız. Bunun yanında, CT tarafındayken ölen takım arkadaşınızın yerini tutabilmek için çoğu alana yakın durmalısınız. Bu sayede alanınızı savunurken takımınıza destek olabilirsiniz. Kendi açtığınız oyunda bomba çalışarak antrenman yapabilirsiniz.

Lurker için Antrenman Yöntemleri

Lurker oynarken tabiri caizse haritayı kendi evinizden daha iyi bilmelisiniz. Bunun yanında, rakibin oyun stilini anlayarak onları nereden gafil avlayacağınızı bilmelisiniz. Eğer dolaşırken rakiplerinizi herhangi bir yerde duyarsanız takımınıza hızlıca bilgiyi verip rakiplerinize görünmeden pozisyon almalısınız. Bu rolde gelişmek istiyorsanız genel olarak oyununuzu geliştirmeli ve sık sık oynamalısınız. Bastığınız alandaki savunmanın nerelerde olabileceğini iyi saptamalısınız. Ve en önemlisi, bir rakip düşüreceğim diye yerinizi belli etmemelisiniz. Böyle durumlarda zekanızı kullanmanız gerekir. Örnek için sizi PashaBiceps’in buram buram zeka kokan bu oyunuyla baş başa bırakayım:

Sniper için Antrenman Yöntemleri

Sniper, rolü en sabit olan oyuncudur. Her haritada, kendinize belli alanlar bulup bu alanların üzerinde çalışmalısınız. En ince ayrıntıyı görüp hızlıca odaklanmalısınız. Bunun için yapılacak antrenman da bellidir. Aim maplerinde AWP oynayarak kendinizi ofansif yönde geliştirebilirsiniz. Defansif yönde gelişmek istiyorsanız, sabit durup refleks çalışmanız gerekir. Ofansif AWP oyuncularına örnek olarak KennyS‘i, defansiflere örnek olarak ise GuardiaN‘ı verebiliriz. Özetle; kendinizi aim haritalarında flick ve refleks çalışarak, ondan sonra da oyun haritalarında ise bu yeteneklerinizi pozisyon alıp uygulayarak geliştirebilirsiniz.

Rifler için Antrenman Yöntemleri

Geldik ”Ben neyim bilmiyorum, gelişsem yeter” diyen arkadaşlarımıza. Size tavsiyem, bol bol yayıncı izleyip aynı zamanda aim haritalarında bol bol aim geliştirmeniz. Bunu yaygın olarak kullanılan aim maplerinde ve topluluk sunucularında yapabilirsiniz. Takımınız için bir joker olup her rolde oynamalısınız. Gerektiğinde destek olup, gerektiğinde ilk leşi çıkarmalısınız. Global Elite yolunda başarılar.

Herkese iyi oyunlar OyunGG ailesi!

Hakkında Efe Eren GENÇ

Trabzon'da doğup büyümüş, oyun merakı babasının internet kafesinde başlamış, aranızdan biri. Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilim okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.