Ev / Blog / CS:GO’daki Oyun İçi Roller
Poster gg

CS:GO’daki Oyun İçi Roller

Merhaba OyunGG ailesi. CS:GO’da pek önemsenmeyen oyun içi rollerden bahsedeceğim. Siz de bu roller hakkında bilgi sahibi olarak oyun bilginizi geliştirebilirsiniz ve takım oyununa daha çok hakim olabilirsiniz.

CS:GO Rolleri

1-Entry Fragger

Entry Fragger (ya da entry)’ın görevi, bir bölgeyi ele geçirirken bölgedeki ilk kontrolü rakip öldürerek veya görüş alarak sağlamaktır. Basitçe anlatmak gerekirse rushlarda içeri ilk giren cengaver kişiye Entry Fragger diyoruz. Profesyonel arenadan örnek vermek gerekirse apEX, friberg gibi oyuncuları örnek verebiliriz.

2-Lurker

Her an bir sinsilik peşinde olan, takımının ulaşamadığı yerlerdeki kontrolu sağlayan, rakibi arkadan yakalayan kişidir lurker. Basitçe, görevini ”rakibi arkalamak” olarak tanımlayabiliriz. GeT_RiGhT ve flusha da profesyonel arenada bu pozisyonda oynayan isimler.

3-Rifler

Gerektiğinde her rolü üstlenebilen, colt silahlarda ustalaşmış, nişan konusunda çoğu kişiden üstün olan takım üyesini takımın rifler’ı olarak tanımlıyoruz. Kısaca, her yerde oynarım diyenler için ideal bir roldür. flamie, NiKo gibi isimler profesonel riflerlardır.

4-Sniper

Takımında arka saflarda korunaklı kalarak sessiz sedasız rakibi indiren, CT iken önemli girişleri tutan oyuncuya sniper diyoruz. AWP ve SSG08 silahlarını kullanır. kennyS, GuardiaN gibi oyuncular profesyonel arenada sniper rolünde oynamaktadır.

5-Support

Entry Fragger’a içeri girerken bombalarıyla avantaj sağlayan kişidir ve gerektiğinde takımı için kendini feda edecek olan yemdir. Uygun pozisyon olursa içeri girerken rakip düşürerek de dost Entry’i koruyabilir. KRiMZ, Maniac gibi profesyoneller support rolünde oynar.

6-In-Game Leader / Strat-Caller

Bu rolün diğerlerinden farkı, diğer beş rolü oynayan kişilerden herhangi birisi ayrıca bu rolü üstlenmelidir. IGL’in görevi, takımın oyun içindeki*  stratejilerini yönetmektir. Ne zaman nereye girilecek, nasıl silahlar alınacak, nereye nasıl girilecek gibi soruların cevabı ondadır, takımı yönetir.

*:Önceden belirlenmiş taktikler takımın koçu ile çalışılır. Koç ile oyun içi lider arasında fark vardır.

Ayrıca, arkadaşlar bütün profesyonel oyuncular tamamen belli bir rolde oynamadığı için profesyonel oyuncu örneklerinde ufak hatalar olabilir, genel hatlarıyla vermeye çalıştım.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın 🙂

Hakkında Efe Eren GENÇ

Trabzon'da doğup büyümüş, oyun merakı babasının internet kafesinde başlamış, aranızdan biri. Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilim okuyor.

5 Yorumlar

  1. Hahahaha artık buna göre oynayacağım, teşekkürler oyungg.com! Yalarım seni.

  2. Dursun akıncı

    şaka maka bu içerik cidden kaliteli olmuş, testini de çözdüm sniper çıktı xd

  3. O nasıl support yha xD Support dediğin heal verir bu bomba atıyo ahahah xD

  4. Türkiye de bir Lurker rolünde oynarsan “arkacı veled erkeksen önüme gel lan” terimleriyle karşılaşmayan var mıdır acaba?

  5. Ahmetcan Tandoğan

    Garipmiş lan LoL gibi demek CS:GO’daki konumlar da belirli şekilde oynuyorlarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.