Ev / Haberler / Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi ve Detayları

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi ve Detayları

Poster gg

Witcher serisinden de aşina olduğumuz CD Projekt Red’in yeni oyunu Cyberpunk 2077 E3’te mükemmel bir fragmanla oyuncuları büyülemişti. En çok beklenen oyunlar arasına giren Cyberpunk 2077 ile ilgili şuana kadar bilinen detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi

Maalesef, CD Projekt Red oyunun çıkış tarihiyle ilgili henüz kesin bir açıklama yapmadı. E3’te yayınlanan demo oyunu pre-alpha sürecinden olduğu içinin oyunun gelişme sürecinin daha çok ilerlemediğini görüyoruz. Önceki Cyberpunk oyununun yaratıcısı oyunu 2020’den önce beklememiz gerektiğini söyledi. CD Projekt Red’in oyuna verdiği önemi de göz önünde bulundurursak oyunun yakın gelecekte çıkmayacağını düşünebiliriz. Fakat Polonya hükumetinin şirkete 2016 yılında yaptığı büyük ekonomik destek sürecin hızlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Cyberpunk 2077 Hangi Platformlara Çıkacak

E3’te Xbox konferansında gösterilmiş olmasına rağmen oyun PS4,Xbox One ve PC için çıkış yapacak.

Cyberpunk 2077 E3 Fragmanı

Ayrıca tüm dünyaya yayınlanan fragman dışında sadece basın mensuplarının eriştiği bir demo var. Fakat bu demonun kaydedilmesi, paylaılması veya yayınlanması CD Projekt Red tarafından yasaklandı. Demonun pre-alpha olduğu biliniyor. Yakın zamanda demonun görüntülerinin yayınlanacağı düşünülmüyor.

Bunun nedeni şirketin oyunlarını tam bir şekilde oyuncuya sunma isteği. Witcher serisinde de gördüğünüz gibi şirketin oyunları birçok küçük dokunuş içeriyor. Bunlar olmadan CDPR oyunu görüşe çıkartmak istemiyor.

Ayrıca başka bir sebep de çoğu oyunda olan bir sıkıntı. E3’de gösterilen oynanış videolarında görünen grafikler, oyunun tam versiyonunda düşürülmüş oluyor ve bu oyuncuların isyanına sebep oluyor. Witcher 3’te yaşanan olaydan ders alan şirket bu sefer aynı hataya düşmek istemiyor.

Cyberpunk 2077 Karakter Yaratma

Cyberpunk 2077’de “V” adında paralı bir askeri oynuyoruz. Oyuncunun cinsiyetini ve görünüşünü seçme imkanı olacak. Ayrıca karakterinizin geçmişini de seçebileceksiniz. Bu seçim oyundaki diğer karakterlerin size davranışını değiştirecek ve yeni diyalog opsiyonları açacak. Ayrıca kozmetik seçeneklerin de fazla olacağı konuşuluyor.

Cyberpunk 2077 Oynanışı

Beklenenin aksine, Cyberpunk 2077 birincil kişi kamerası ile oynanacak. Yapımcıya göre bu seçimin nedeni, oyuncuya ortamın büyüklüğünü daha iyi hissettirebilmek. Ayrıca CD Projekt Red bu seçimi sayesinde şuana kadar kullandığı üçüncül kişi kamerasından sıyrılıp yeni bir teknik denemiş olacak. Eğer başarılı bir savaş sistemi, güzel hissettiren silahlar, tatmin eden yakın dövüş seçeneği ve diğer güçleri güzel birleştirebilirlerse iyi iş çıkartabilirler.

Cyberpunk 2077 doğası gereği aşırı derecede vahşet ve şiddet içeren bir oyun. Vurduğunuz her düşman parçalara ayrılacak ve katana kullanarak kötü adamları ikiye bölebileceksiniz. Hatta duvarların ve insanların içinden ateş etmeniz sağlayan bir silah türü bile bulunuyor.

Ayrıca başka bir oyun mekaniği ise yanımızda bulundurduğumuz soluk cihazından savaş sırasında aldığımız soluk bize hız ve duyu avantajları sağlayacak.

Oyundaki seçimler, görevdeki başarılar ve başarısızlıklar, oyundaki diğer görevleri, karakterlerin davranışını ve oyunun sonunu etkileyecek. Çoğu görevin farklı sonları olacak ve bunlar tüm oyunu etkileyecek.

Haritada yolculuk etmek için yürüyebilecek, motor kullanabilecek, araba sürebilecek veya uçan araçları kullanabileceksiniz. Fakat bu uçan araçlar otomatik olarak çalışıyor. Araçlarda isterseniz üçüncül kişi kamerasına geçebileceksiniz. En önemlisi seyahat ederken yükleme ekranı olmayacak.

Cyberpunk 2077 Nerede Geçiyor?

Cyberpunk 2077, Night City adı verilen, neon ışıklarıyla dolu, otoyollardan ve büyük binalardan oluşan, karanlık arka sokakları da içinde bolca barındıran karanlık bir şehirde geçiyor. İnsanlar artık vücutları üzerinde makineleşme yaparak fiziksel ve zihinsel güçlerini arttırmak üzerine yoğunlaşmış. Bunun için açılan klinikler veya lisanssız doktorlar kullanılıyor.

CD Projekt Red, Night City’nin şuana kadar yarattığı en büyük dünya olduğunu söylüyor. Çoğu binanın içine girilebileceğini ve dünyanın tamamen keşfedilebilir bir dünya olduğunu söylüyorlar. Ayrıca her bölgenin kendine has karakteristik özellikleri var ve bu karakteristik özellikler orada yaşayan insanlara da yansımış durumda.

Tokyo, New York ve Los Angeles şehirlerinden esinlenilen şehirde altı bölge bulunuyor.

  • Şehir Merkezi: Burası adı üstünde şehrin merkezi ve kalbi. Şehri yöneten şirketlerin ana merkezleri burada yer alıyor. Lüks apartmanlar, zengin insanlar burada bulunuyor.
  • Santa Domingo: Şehrin endüstriyel alanı olarak bilinen Santa Domingo’da fabrikalar, enerji santralleri ve jeneratörler bolca bulunuyor.
  • Pacifica: Pacifica’ya hazırlanmadan gitmenizi önermiyoruz çünkü burası şehrin çeteler ve belalılar tarafından yönetilen kısmı.
  • Watson: Dar sokaklarda alışveriş yapmak istiyorsanız Watson aradığınız yer. Ayrıca Asyalı insanlar burada ikamet ediyor.
  • Heywood: Latin sokakları ve hikayemizin başladığı bölge. Şehrin bir diğer belalı bölgesi. Çetelerin ve şirketlerin karşı karşıya geldiği yer.
  • Westbrook: Sadece zengin insanların yaşayabildiği, pahalı yemeklerin ve en lüks evlerin bulunduğu bölge ise burası.

Cyberpunk 2077 Karakter Sınıfları

Cyberpunk 2077 Skyrim’e benzer bir yetenek sistemi içeriyor. Her sınıfta istediğiniz yeteneğe ulaşmak için ayrı ayrı ilerleyip farklı yetenekleri birleştirebiliyorsunuz. Üç adet ana sınıf var:

  • Netrunner: Bu sınıf her türlü teknolojik aleti hackleyebilecek kapasitede. Güvenlik aletlerini manipüle etmek, insanların beynine girmek, kapıları kolayca açmak ve şifrelenmiş bilgilere erişmek istiyorsanız Netrunner sınıfında ilerlemeniz gerekecek. Stealth tarzında oynamak isteyen oyuncular için öneriliyor.
  • Techie: Techie sınıfı vücut modifikasyonlarında ustalar. Ayrıca en iyi ekipmanı onlar yapıyor, eşyaları ve silahları geliştirebiliyorlar. Drone ve turret da kullanabileceksiniz.
  • Solo: Yalnız bir paralı asker olarak bu sınıfı seçtiğinizde savaş yeteneklerinizi geliştirmiş olacaksınız. En hızlı, en güçlü ve en savaşçı sınıf Solo sınıfı.

Cyberpunk 2077 Multiplayer

Oyun ilk çıktığında çoklu oyunculu mod içermeyecek. İlk çıktığında diyoruz çünkü CD Projekt Red oyun için bir çoklu oyunculu mod geliştirilebilmesi için iş ilanı verdi. Şimdilik sadece araştırma geliştirme aşaması olarak ilerletilecek çoklu oyunculu mod oyuna sonradan güncelleme ile dahil olabilir.

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Henüz kesin bir açıklama yapılmasa da E3’te oynatılan demo’nun bilgisayarının özelliklerini biliyoruz.

İşlemci – Intel i7-8700K – 3.70Ghz
Anakart – Asus ROG Strix Z370-I Gaming
RAM – G.SKILL Ripjaws V, 2X16GB, 3000Mhz, CL15
Ekran Kartı – NVIDIA GeForce GTX1080Ti
SSD – Samsung 960 PRO 512GB M.2 PCIe
Güç Kaynağı – Corsair SF600 600W

Tabi ki de oyun daha pre-alpha sürecinde olduğu için yapılacak çok fazla optimizasyon var.

Bugün sizlerle Cyberpunk 2077 hakkında bildiğimiz detayları paylaştık. Yeni bilgilerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilirsiniz. İyi Oyunlar!

Hakkında Kayra Tokgöz

Doğduğundan beri elinden bilgisayarı bırakamış bir insan evladı. Bırakmaya da çok niyeti yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.