Ev / Blog / Dev Pyro Dosyası: Pyro Aslında Kim?
Valorant names

Dev Pyro Dosyası: Pyro Aslında Kim?

Team Fortress 2’nin şüphesiz en sevimli karakteri olan Pyro’nun kimliği ve cinsiyeti konusunda yıllardır süregelen birçok tartışma var. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Team Fortress 2 her ne kadar Valve’ın diğer oyunları arasında sönük kalmış gibi görünse de o 10 yılı devirmiş bir efsane! Sık sık Overwatch ile karşılaştırılan Team Fortress 2 için Overwatch’ın atası demek pek yanlış olmaz gibi. Birbirinden taban tabana zıt 9 karakterin ve her karakterin kendine has ruh halleri olduğunu zaten biliyoruz. Peki bunların içinde oyun çıktığı günden beri tartışmaların odağı haline gelen Pyro kim? Neden bütün oklar Pyro’yu gösteriyor? Gelin hep birlikte tüm tartışmalara ve hayran teorilerine bir göz atalım.

Öncelikle diğer karakterlerin çoğunun aksine Pyro’nun anavatanı ya da yüzü hakkında bir şey bilmiyoruz. Diğer karakterlerimiz hakkında sahip oldukları Meet The videoları ile ipuçları elde etmiştik. Fakat Pyro konusu hala bir muamma. Öncelikle Valve’ın yayınladığı resmi Meet the Pyro videosunu biraz inceleyelim.

 

Videoda Heavy, Scout ve Spy gibi karakterlerin Pyro hakkında pek de iyi şeyler söylemediklerini görüyoruz. Hatta sertliği ile bilinen Rus karakterimiz Heavy, Pyro’dan korku ile bahsediyor. Scout ise onu ‘’ucube’’ diye tanımlıyor. Spy karakteri ise Pyro’nun maskesinin altında insanlık dışı düşüncelerin yattığı konusunda bir konuşma yapıyor. Fakat gerçek böyle mi? Pyro’nun dünyasında aslında neler oluyor?

Oyuncuların bileceği üzere oyunda ‘’Pyrovision’’ adlı gözlükleri taktığımızda oyunun grafikleri ciddi manada değişiyor. Bazı haritalarda tamamen olan bu değişim, kimi haritalarda sağlık paketleri ve oyunun ölüm animasyonları üzerinde etkili oluyor. Bu eşya oyunculara oyunu Pyro’nun gözlerinden görme imkânı sunuyor desek yalan olmaz.

Yani videodaki karakterlerimizin düşüncelerinin aksine Pyro aslında oyun dünyasını rengarenk, adeta sihirli ve farklı bir yermiş gibi görüyor! Ona göre kendisi sihirli bir dünyada koşturan biri ve rakipleri ise minik, sevimli bebekler! Elindeki baltasını (ona göre dev bir lolipop) ve alev silahını (ona göre gök kuşakları üfleyen sevimli bir alet) bu renkli dünyada rakiplerine bir nevi ‘sihir’’ yapmak için kullanıyor.

Ancak gerçek biraz farklı. Pyro muhtemelen birden fazla psikolojik rahatsızlıktan muzdarip. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Pyro’nun bu sevimli dünyasının aksine rakipleri gerçek savaş alanında büyük acılar çekerek ve yanarak can veriyorlar. Bu noktada Pyro’nun çeşitli psikolojik rahatsızlıkları olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Bunların ilki karakterin isminden de anlaşılacağı üzere Pyromania, yani ateşle oynamayı, kimi zaman yangın çıkartmayı ve ateşi tehlikeli bir biçimde güzel bulma hastalığı. Elimizdeki bilgilere göre Pyro’nun muhtemel ikinci hastalığı ise şizofreni olabilir. Şizofreni ise kişinin gerçeklerle olan bağının önemli ölçüde azalması ve kişinin kendi yarattığı gerçekliğe giderek gömülmesidir. Bu bilgilere göre Pyro’nun sevimli dünyasının arkasında psikolojik rahatsızlıklar yattığını söyleyebiliriz.

Pyro’nun cinsiyeti ne peki?

Bir diğer tartışma konusu ise Pyro’nun cinsiyeti. Oyunda maske takan iki karakterden biri olan Pyro, Spy karakterinin aksine cinsiyetini belli edecek özellikler taşımıyor. Pyro’nun sesini boğuk olarak gaz maskesinin ardından duyuyoruz ve dedikleri de anlaşılmıyor. Buna ek olarak Spy’ın aksine Pyro bol bir tulum giyiyor ve bu kıyafet bize onun vücut hatlarını pek belli etmiyor.

Konu ile ilgili birçok hayran teorisi mevcut. Gelin şimdi bunları inceleyelim. Takım base’inde Pyro’ya ait olduğu belli olan bir dolapta çiçekli bir çanta görüyoruz. Tabi ki erkekler çiçekli çanta kullanmaz demek istemiyorum ama bu çantanın oyunun genel yapısına göre biraz feminen olduğu tartışılmaz. Fakat karakterin seslendirmesini yapan sanatçı ise bir erkek, bu noktada kafalar biraz karışıyor.

Tekrar Meet the Pyro videosuna dönecek olursak hiçbir karakterin ondan cinsiyet belirtir bir biçimde bahsetmediğini görüyoruz. Buna ek olarak Pyro’nun hayal dünyası oldukça sevimli. Rengarenk gök kuşakları, kanatlı sevimli bebekler ve tek boynuzlu atlar pek de erkeksi görünmüyor. Videoda ufak bir detay daha var. Bulutların arasında saklanmış pek dikkat çekmeyen bir dişi cinsiyet sembolü.

Bu teoriler size biraz uçuk geldiyse bekleyin, dahası da var. Bu bana göre biraz zorlama bir teori olsa bile dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Pyro’nun parmak boyları. Yapılan araştırmalara göre yüzük parmağının işaret parmağından uzun olması anne karnında alınan erkeklik hormonu olan testosteron oranının fazla olduğuna dair bir işaret (parmaklarınızı incelemeniz bittiyse konumuza dönelim). Diğer karakterlerimizin aksine Pyro’nun yüzük ve işaret parmakları aynı uzunlukta.

Daha kesin bir şey yok mu?

Buraya kadar dayandıysanız sıkı durun, en dikkat çeken kısmı sona sakladım. Oyunun geliştiricilerinden olan Robin Walker bir röportajında Pyro’dan bahsederken ‘’she’’ kelimesini kullanıyor. Bu bir dil sürçmesinin ötesinde Pyro’nun cinsiyetine dair bir işaret olabilir mi. Yorumlarınızı ve teorilerinizi bizlerle paylaşın. Oyun dünyasındaki diğer gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılmayı unutmayın.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.