Ev / Tanıtım Yazıları / Eğlenerek, Gelişsin: Dikkat Eksikliği için 5 Eğitsel Oyun!
Poster gg

Eğlenerek, Gelişsin: Dikkat Eksikliği için 5 Eğitsel Oyun!

Çocuklar ortalama olarak haftanın sadece 32 saatini okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla geçirirler. Geriye kalan tüm hafta, çocuğun evde geçireceği süredir. Okuldan arta kalan zamanlar doğru eğitim metotlarıyla geçirildiğinde ADHD ile mücadele etmek, çok daha sancısız bir sürece dönüştürülebilir!

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorunu yaşayan bir çocuğun eğitim hayatı, engellerle dolu bir parkura benzer. Ebeveynler, okulda öğretmen ve çocuğun ortak noktada buluşabileceği eğitim teknikleri ararken, kendilerini de evde büyük bir görev bekler: eğitime katkıda bulunarak, bu zorlu parkuru onlar için engelsiz kılmak!

 

Nasıl mı?

 

Evet, DEHB ile mücadele eden bir çocuğun ilgisini yakalamak her zaman kolay olmayabilir. Siz yine de sıkı durun! Çünkü aşağıda paylaşacağımız eğitsel oyunlar ile çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesini ve kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz!

01- Eşya Avına Çıkın!

İster evin içinde, ister dışarıda; hiç fark etmez! Çocuğunuz, eğitim ve eğlenceyi bir arada sunabileceğiniz eşya avına bayılacaktır. Eşya avını oynamak için şu basit iki adımı takip etmeniz yeterlidir:

 

  • Evde veya dışarıda, çocuğunuzun ilişkilendirmesini istediğiniz fotoğraflar veya nesneler bulun.
  • Bu nesneler ile örtüşen eşyaları evde veya dışarıda bulmasını isteyin.

Basit bir örnekle açıklayalım.

 

Evde kendi imkanlarınızla 5 tane kart hazırlayın ve her bir kartı farklı bir renge boyayın. Bu kartlardan herhangi birini, kapalı haldeyken çocuğunuza seçtirin.

 

Şimdi, seçtiği karttaki renkle aynı renge sahip eşyaları evin içinde bulmasını isteyin.

02- Kendi Kelime Oyununuzu Kurgulayın

Çocuğunuzun öğrendiği veya öğreneceği kelimelerden oluşan 10 tane kart oluşturun. Sonra, bu kartların her biri için bir taklit yapın. Kartların arasında “somurtmak” kelimesi mi var? Pekala. Hadi birlikte somurtun!

 

Bakalım, kartları ona verip her birini tekrar taklit etmesini istediğinizde nasıl bir sonuç alacaksınız?

 

Kelime oyunu, çocuğunuzun eğlenirken kelimelerin anlamlarını da zihninde bağdaştırmasını kolaylaştırır. “Somurtmak” kelimesini tek başına öğrenmek zorlayıcı olabilir. Oysa taklitle ilişkilendirildiğinde kelimeyi öğrenmek ve hatırlamak çocuk oyuncağı olabilir.

03- MentalUP’ın Zeka ve Dikkat Oyunları

4 yaş ve üzeri çocuklar için yukarıdaki eğitsel oyun tavsiyeleri işe yaramayabilir. Paylaştığımız oyunların fiziksel olması nedeniyle çocuğunuz bu oyunları ek bir görev olarak algılayabilir ve oyunlara katılma konusunda isteksiz olabilir. Merak etmeyin, son ama harika bir önerimiz daha var: MentalUP’ın Zeka ve Dikkat Oyunları!

 

MentalUP, eğlenceli oyunlar formatında hazırlanan dikkat, mantık, hafıza, sözel ve görsel egzersizleriyle çocuğunuzun dikkatini çekecektir. Çocuğunuz oyunlaştırılmış egzersizlerini tamamlarken farklı alanlardaki yeteneklerini geliştirecek ve size güçlendirilebilir yönleri hakkında fikir verecektir.

 

Dünya çapında 3 milyondan fazla ailenin kullandığı MentalUP Zeka ve Dikkat Oyunları ile çocuğunuzu internetin zararlı dünyasından uzak tutabilir ve öğrenirken gelişmesini sağlayabilirsiniz.

 

MentalUP’ı Hemen Denemek için Tıklayın!

04- Twister ile Kaba Motor Becerilerini Geliştirin

Twister’ı izlediğiniz film ve dizilerden ya da çocukluğunuzdan hatırlıyor olabilirsiniz. Grup halinde oynanan eğlenceli bir oyun olduğu gibi Twister eğitici bir oyuna da dönüştürülebilir. Twister ile çocuğunuz sağ-sol kavramını öğrenecek, renklerin ayrımını daha kolay yapabilecek ve kaba motor becerilerini geliştirecektir.

Tam bir eğitsel oyun olan Twister, fiziksel gelişime de yardımcı olur. Twister oynayan çocuklar, kolları ve bacaklarındaki büyük kas gruplarını geliştirebilirler. Bisiklete binmekte ve pedal çevirmekte sorun yaşayan çocuklar için de, Twister güzel bir başlangıç çözümü olabilir.

05- Matematik Becerisini Geliştirmek için Blokları Kullanın

DEHB sorunundan muzdarip 3 çocuk annesi ve ABD’li bir DEHB blogcusu olan Selena Robinson, DEHB’e sahip çocuklar için matematiğin en zor alanlardan biri olduğunu belirtiyor. Bunda matematiğin yürütülebilir yeteneklere ve duygu kontrolüne ihtiyaç duymasının bunda payı büyük.

Neyse ki blokları kullanarak matematik becerisini geliştirebilirsiniz!

 

Matematiği bloklar yardımıyla çocuklara anlatmak, çocukların işlemleri görsel ve fiziksel olarak algılamasını sağlıyor. Bloklar, matematiği sadece zihinde gerçekleşen işlemler olmaktan çıkarıyor; onları somut ve elle tutulabilir problemlere dönüştürüyor…

 

Hepsi bu kadar değil: Bloklar yardımıyla matematik öğrenmek, çocukların motor yeteneklerini de geliştiriyor!

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.