Ev / Haberler / Sinema Haberleri / Dizi Önerisi: Penny Dreadful
Valorant names

Dizi Önerisi: Penny Dreadful

Dizi önerisi serimizin bu yazıdaki konuğu Penny Dreadful. İzlenebilecek en kaliteli ‘atmosfer’ dizilerinden birisi olduğu aşikar, bu yüzden üzerine güzelce konuşup sizi de ikna etmeye çalışacağız.

Atmosfer olarak tam bir sanayi devrimi sonrasındaki Avrupayı, daha da doğrusu Londra’yı görüyoruz diyebilirim. Fakat bununla da sınırlı kalmıyor dizi. Zaten sanayi devrimiyle de hiç alakası yok, sadece o dönemin dokuları çok güzel yedirilmiş diziye. Cadı sever misiniz ya da kurt adamları? Yok sarmadıysa ee biraz vampir katalım şöyle ortaya? Yetmiyor mu daha? Tamam tamam, gel abime çok güzel Frankenstein vereyim taze çıktı. Ne harman ama? İlginizi çektiyse dahasını da duymak istersiniz bence.

Hikaye nasıl ilerliyor?

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir, bu kadar karışık bir ortam olay örgüsüne nasıl yansıyor? Hiç de kötü yansımıyor onu söyleyebilirim, karakter gelişimlerinden tutun da olayların ilerleyişleri kafamızda soru işareti doğurmadan devam edebilmiş. Genel olarak hikayede bir kadın karakterin başını dertten kurtarmaya çalışması ve bunun çevresine olan etkileri gösteriliyor. Hikaye hakkında daha söylenecek bolca şey var elbette ama spoiler riskine hiç girmeden oyunculardan konuşmaya geçelim bence.

Oyuncu Kadrosu ‘Taş’ Gibi

Şimdi Eva Green diyeceğim, taş gibi betimlemesinden dolayı cinsiyetçi olacağım ama oyunculuktan bahsediyorum. Evet Eva Green daha önce ‘Erotik’ diye adlandırabileceğimiz birçok filmde rol almış bir oyuncu ama yeteneği ile diziye çok ayrı bir hava katmış. Özellikle ruhsal çöküntüler ve asil duruş açısından başka birisini koysalar aynı sonucu almalarına imkan yokmuş resmen.

 

Hollywood aleminin en hızlı gençlerinden Josh Hartnett de dizimizin önemli rollerinden birisinde boy gösteriyor. Kendisi Pearl Harbor, Günah Şehri ve Osmanlı Subayı gibi bilindik (sonuncusu en azından ülkemizde bilindik) filmlerde yer almış bir abimiz.

Bence diziye en yakışmış olan, dizinin en taş oyuncusu diyebileceğim bu yaşlı kurt maalesef gözünüze çok tanıdık gelmeyebilir. Gerçi Timothy Dalton daha önce Tourist ve The Informant gibi filmlerde yer almışsa da bence kariyerinin uçuş noktası Penny Dreadful olmuş.

Ekstra Yorumlarım

Dizi bitmiş ama taze bir dizi. Yani görsel açıdan kaliteli olmasıyla birlikte yeni sezonu bekleme derdiniz de olmayacak. Ayrıca isminin aksine hiç de ucuz bir roman öyküsü gibi değil. Bana kalırsa ilk sezonuna bir şans tanıyın, diğerlerini zaten izlersiniz. Bölüm içlerinde duraksama noktalarının biraz fazla kaçtığını düşünüyorum ama o anlarda durdurup bi’ tuvalete gidin, içecek bir şeyler alın siz de canım. Hatasız kul olmaz sonuçta. Tavsiyeler kategorimizden daha fazla dizi önerisi alabileceğinizi de unutmayın. İyi seyirler şimdiden.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.