Ev / Haberler / Dünden Bugüne Counter-Strike Serisi
Valorant names

Dünden Bugüne Counter-Strike Serisi

Şunu öncelikle netleştirelim, aramızda Counter-Strike serisine hiç bulaşmamış olan yoktur herhalde. Gerek 1.6 olsun gerek şuan aşırı popüler olan Global Offensive olsun Counter-Strike serisi hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Hadi gelin hep birlikte dünden bugüne Counter-Strike serisini inceleyelim.

Bu ana ekranı bilmeyen yoktur.

Counter-Strike(1999)

Oyun mod yapımcıları Jess Cliffe ve Minh Le’nin Half-Life oyununun üzerine çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Counter-Strike 1999 yılında beta olarak sonrasında 2000 yılında ise tam sürüm olarak piyasaya sürüldü. Beta’da iken Valve tarafından beğenilip satın alındı ve sonrasında oyun dünyasına etkisini vuracak bir seri haline geldi. Teröristler ve Anti Teröristler tarafından oluşan iki takım tamamlanması gereken bir görev doğrultusunda çatışır. Oyunda üç oyun modu vardır ve bunlar Bomba imha, Esir kurtarma ve Suikast. Oyun 34 adet gerçek dünyadan alınmış silahlar ve ekipmanlar içeriyor. Oyunda ayrıca gerçekte faaliyet gösteren terörist ve anti terörist grupları var. Çıktığı günden itibaren çok sevilen Counter-Strike ülkemizde de uzun zamandır bir vazgeçilmez niteliğinde. Ayrıca oyunun, oyun değerlendirme sitelerinden aldığı notların çoğu 85’in üstünde.

Counter-Strike: Condition Zero(2004)

Condition Zero, Counter Strike serisine yeni bir soluk getirmeye çalışmış, fakat tam olarak başarılı olamamıştı. Oyunda ilk oyun gibi multiplayer içeriyor, ayrıca karakter modelleri, grafikler ve haritalar iyileştirilmiş durumda. Oyunun yeni getirdiği özellik ise tek kişilik hikaye(!) modu. Hikaye modu dediğimize bakmayın, hikaye falan maalesef yok. Oyundaki haritalar sırasıyla dizilmiş ve yanınıza takım arkadaşı botlar seçerek görevleri tamamlayıp bir sonraki görevi açıyorsunuz. Bu sebeple oyunun yorumları karışık geldi ve ortalama 70 not almayı başarabildi.

Counter-Strike: Condition Zero Deleted Scenes(2004)

Counter-Strike: Condition Zero ile birlikte çıkan bu oyun aslında çöpe atılmaya çok yaklaşmış bir oyun. Yeni Counter Strike oyununun yapımı Turtle Rock Studios’a verilmeden önce Ritual Entertainment’a verildi ve bunun sonucunda Deleted Scenes oluştu. Deleted Scenes yapım aşamasındaki oyundaki 18 görevden 12’sini bize sunuyor ve oyunda sadece tek oyunculu mod var. Oyunun getirdiği yeni özellik ise kullanılabilen görev ekipmanları.

Counter-Strike Source(2004)

2004 senesi seri için bereketli geçmişti. Kasım ayında ise Source piyasaya bomba gibi düştü. Grafikler tamamen geliştirilmiş, kaplamalar iyileşmiş, karakter modelleri geliştirilmişti. Ayrıca yepyeni bir fizik motoru gelmişti. 2010 yılına kadar düzenli güncelleme almaya devam etti ve oyuncular tarafından hala günümüzde bile oynanmaya devam eden bir oyun oldu. Ayrıca eski GoldSrc’nin bırakılıp, yeni Source motorunun kullanıldığı ilk oyun oldu.

Counter-Strike Online(2008)

Counter-Strike Online aslında tüm dünyada birkaç ülke dışında oynanmıyor. Valve’ın Çin ve çevresindeki oyun politikaları yüzünden sadece onlara yönelik bir oyun çıkartması gerekiyordu. 2008’de çıkmasına rağmen GoldSrc motorunu ve Condition Zero modellerini kullanması oyun için büyük eksiler olsa da, sadece Çin marketini hedefleyen bir oyun olduğu için fazla yorum yapamayacağız.

Counter-Strike: Global Offensive(2012)

MMOFPS oyunlarının şahı ve geleceği olarak değerlendirebileceğimiz, çıktığı tarihten şuana kadar tahtı dahi sallanmamış, alanında rakipsiz ve sürekli canlı kalan bir oyun CS:GO. Hala sürekli güncellenmeye devam ediyor ve düzenli olarak turnuvaları yapılıyor. Seride ilk defa Rekabetçi modunun olduğu oyun olan CS:GO’nun en sevilen özelliği de bu olsa gerek. Önceki oyunlardan farklı olarak 10’dan fazla oyun modu ve 34 adet silah barındırıyor. “Operasyon” adı altında büyük güncellemeler yaparak hem oyunu canlı tutuyor hem de yeni haritalar getiriyor. Ayrıca CS:GO e-spor dünyasında da çok büyük bir yere sahip.

Counter-Strike Nexon: Zombies(2014)

Counter-Strike Online’a çok benzemesiyle tanınan Nexon, Online’ın aksine Asya dışında ve batı ülkelerinde de yayınlandı. Normal oyun modlarının dışında bir de zombi modu içermesiyle eğlenceli bir oyun olarak bilinen Nexon, Steam üzerinden Oynaması Ücretsiz kategorisinde. Ayrıca oyun crafting sistemi de içeriyor.

Bugün sizlerle dünden bugüne Counter-Strike serisini inceledik. Siz hangi Counter-Strike oyunlarını oynadınız? Buradan Facebook grubumuza katılabilir, yorumlar kısmından tartışmaya katılabilirsiniz. İyi oyunlar!

 

 

Hakkında Kayra Tokgöz

Doğduğundan beri elinden bilgisayarı bırakamış bir insan evladı. Bırakmaya da çok niyeti yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.