Ev / Blog / Dünyanın İlk Video Oyunu Spacewar Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Valorant names

Dünyanın İlk Video Oyunu Spacewar Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Güncel oyunları herkes takip ediyor ve biliyor, peki ya dünyanın ilk video oyunu?

Dünyanın ilk video oyunu Spacewar, 14 Şubat 1962 piyasaya sürülmüştür. Amacı ise manevralar yaparak ekranın ortasındaki, uzay gemilerini kendine çeken yıldıza yakalanmamaktır. 2 kişilik bir oyundur.

Spacewar

Spacewar oyunun yapımına 1961 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde başlanmıştır ve yapımı 200 saat kadar sürmüştür.Oyun DEC PDP-1 isimli bilgisayar için kodlanmıştır. Oyunun asıl geliştiricisi Steve Russell olmak üzere, oyunun ek özellikleri Dan Edwards, Peter Samson, ve Graetz tarafından geliştirilmiştir. 1960’lı yılların küçük programlama topluluğunda son derece popüler olan oyuno zamanlar diğer bilgisayar sistemlerine de port edilmiş ve iyice popülerleşmiştir. Bu oyun ayrıca PDP-1 emülatörleri için daha modern programlama dillerinde yeniden oluşturulmuştur. İlk oyunlardan Galaxy Game (1971), Computer Space (1971) ve daha sonraları Asteroids (1979),  Spacewar oyunundan etkilenmişlerdir.

Bence bizler 50 yıl ya da daha fazla süre geçse de Battlefield 1,Grand Theft Auto 5 ve benzeri oyunları şu an bunu gördüğümüz gibi anlamsız görmeyiz. Ben, bu oyunun türünün ilk örneklerinden olduğu için şuan bize ilkel göründüğünü düşünüyorum. Şu an için güncel oyunların da Spacewar‘ın durumuna düşeceğini düşünmüyorum. Kim bilir, belki şu an beğenerek ve modern olduğunu düşünerek oynadığımız oyunları yıllar sonra hatırlamayız bile. Sizce bundan yıllar sonra dönüp Battlefield 1‘e, GTA 5‘e bakıp ”Bu nasıl oyun. ne kadar da garip?” diye düşünür müyüz? Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Hakkında Sizden Gelenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.