Ev / Listeler / E-Spor Oyuncusu OLMAMAK İçin 10 Sebep
Valorant names

E-Spor Oyuncusu OLMAMAK İçin 10 Sebep

Ne yani sektördeyiz diye hep güzellemeler, hep iyisini söyleyip kötüsünü saklamalar mı yapacağız. Buyrun biraz da E-Spor oyuncusu olma kavramına gömelim.

Siteyi henüz yeni kurmuştuk, daha böyle deneme yazıları falan yazıyoruz. Okuyan insanlar da beğeniyor falan şevke geliyoruz biz de… Neyse efendim o zamanlar Profesyonel Oyuncu Olmak kavramına güzellemeler yapmışız. Onların bazılarına katılıyorum şu anda da ama kötü yönlerini de bu 2-2.5 senelik süreçte görebildim. Şimdi listeye geçip bunlardan bahsedebiliriz. İyi okuncalar.

1- Gelecekte ne olacaksınız?

Maalesef oynadığınız oyunun ömrü kadar ömrünüz oluyor E-Spor oyuncusuyken, oyunun popülerliği kadar oluyor. Bir dönem CS:GO patlamış, her yerde konuşuluyorken oynayan oyuncuları düşünün. Şimdi birçoğu yok, hani yayıncı bile değiller ama yayıncılık konusuna tekrar uğrayacağız zaten. Diyelim ki oyun uzun süre popüler kaldı, bu seferde sizin yaşınız ilerledikçe refleksleriniz değişiyor, metalara uyum sağlayamıyorsunuz falan. Hem oyunun popülerliği azaldığında, hem de kişisel sorunlarınız meydana çıktığında ilk tekmeyi destekçi ve sponsorlarınızdan yersiniz açık konuşalım. Size destek olmaları tamamen işle alakalı çünkü, iş yoksa siz de yoksunuz.

2- Zoraki emeklilik planı

Eski oyuncu, şimdilerde yazılım mühendisi Björn “THREAT” Pers

Eğer hali hazırda üniversite eğitiminiz yoksa, çalışabileceğiniz ayrı bir sektör yoksa kötü durumda kalabilirsiniz. Herkes Twitch yayıncılığına bayılacak diye bir şey yok. Yayın yapıp ‘şov bizinız’a dahil olmak istemeseniz dahi, siz oyunlarla isim yapmış birisisiniz ve bu sektörde yapacağınız iş genelde Twitch yayıncılığı oluyor. Gerçi işin şovunu çok iyi yapan primci eski E-Spor oyuncuları yok mu? Bol bol var, fakat bir de yitip gidenler, unutulanlar var.

3- Herkes pek o kadar kafa dengi değil

Çünkü herkes kendine has özgün, evet hoşlandığınız şey ve yaptığınız iş aynı. Fakat hoşlandığınız her şey aynı olmak zorunda mı çevrenizde? Siz Türkü seviyorsunuzdur, takımdan bir diğer Metal, ne olacak şimdi? Belli ki bir önceki yazımızda heveslenip de yazdığımız bu olay pek de gerçek sayılmazmış.

4- Aslında spor değil

Şimdi hiç birbirimizi ya da kendimizi kandırmayalım. Bu ismi almasının tek sebebi, spordaki gibi burada da rekabet olması. O zaman benzer ürünleri üreten bütün şirketler ‘spor’ yapıyor olmalı, çünkü rekabet halindeler. Hiç uğraşmayalım, fareyi iyi kullanıyor diye sporcu diyemeyiz insanlara.

5- Büyük bir şehirde yaşama zorunluluğu

Evet yazıyı okuyan çoğu okurumuz koca koca şehirlerde oturuyor. Fakat bazıları öyle değil ve halinden memnun olabilir. Fakat iş ciddiye bindiğinde, çoğunlukla İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde yaşamak zorunda kalırsınız. Evinden ayrılmayı herkes isteyecek diye bir kaide yok değil mi?

6- Çok çalışma gerektiriyor

Bu da tembel arkadaşları caydırdığımız madde. Çünkü günlük 1-2 saat oyun oynayarak eğleniyor olabilirsiniz. Bunu iş olarak yapan insanlarsa formlarını koruyabilmek için günlük 10 saatten fazla zamanlarını işlerine ayırıyorlar. Tahmin edersiniz, bu düzen sürekli olunca artık ‘Oyun’ olmaktan çıkıyor iş.

7- Okul konusu

Hani yukarıda, 2. maddede okuldan bahsetmiştik. Aslında birçok e-sporcunun okumadığını fark ettiniz mi? Günlük 10 saatten fazla vaktinizi bu işe ayırıyorken birçok oyuncunun okula ayıracak vakti kalmıyor. Dolayısıyla ya üniversiteye başlamıyorlar ya da kazanıp donduruyorlar. Tabii çok azimli ya da bölümü kolay olanlar da mevcut.

8- Sıkılamazsın

Mesela benim en sevdiğim oyunlardan birisi M&B Warband. Fakat oyundan her birkaç ay oynadığımda sıkılıyorum. Sıkılınca ne mi yapıyorum? Bırakıyorum. E-Sporcular da elbette oynadıkları oyunlardan sıkılıyorlar, fakat sırf sıkıldılar diye bırakabilirler mi? Hayır, çünkü uzmanlık alanları o oyun.

9- Artık o kadar da havalı değil

Evet, 5-6 yıl önce sadece birkaç takım varken muhteşem havalı bir şeydi. Fakat şu an E-Spor’u gelişmiş çoğu oyunun tonla takımı, tonla oyuncusu var. Yani birisine söylediğinizde eğer en büyük takımlardan birisinde değilseniz muhtemelen sizi tanımıyor olacak. Bu futbola çok meraklı birisine Gaziantepspor’un oyuncularından birisini söylemekten pek de farklı değil. Tabii ki hala havası var, fakat geçmişteki etkisini yitirdi.

10- Çok mu kazançlı?

Eğer çok üstlerde değilseniz yine zarardasınız demek. Çünkü çok büyük paraların döndüğü yerlerden uzaktasınız demek. Space Soldiers’ta dahi oyuncuların maddiyattan dolayı isyan etmek zorunda kaldıklarını düşünürsek en yukarılarda dahi pek garantiniz olmuyor. Evet genç birisi için biraz şöhretiniz, biraz da paranız oluyor. Fakat bu şöhretten dolayı magazin cemiyetine giremiyor, biraz paranızla da aile kuramıyorsanız pek de iyi bir şey olmasalar gerek.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

2 Yorumlar

  1. Eyy OyunGG, sen kimsin de milletin hayalleriyle oynuyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.