Ev / Listeler / En Büyük 5 Oyun Firması (Türk İçerir)
Poster gg

En Büyük 5 Oyun Firması (Türk İçerir)

En Büyük 5 Oyun Firması

Hepimiz video oyunları hastalarıyız değil mi? Bunu kabul edip benimseyenlerin yanı sıra, günlük en az 2 saat oyun oynayıp, kabul etmeyenlerde var elbette. Fakat konumuz bu değil, bu listemizde o çok severek oynadığımız oyunları yapan firmaları sizlere tanıtacağız hemde bonusumuz da var sizler için hazırladığımız. O çok severek oynadığımız, saatlerimizi verdiğimiz oyunları kimler yapıyor görmek ister misiniz? Buyurun sizi listemize alalım o zaman.

1. Valve

valve-logo hd

Sanırım her insan bir Valve oyunu oynayıp ölmüş olacak ileride. Çünkü en iyi dediğimiz birçok oyun bu tezgahtan çıkıyor ve oyunculara en büyük platformları da yine Valve ekibi sunuyor. Counter-Strike ve Half Life’ı yaptıklarını hepimiz biliyoruz ama isimlerini duyurmalarında ki en büyük payı oynayan Dota 2 ve Steam yapımları da Valve’a ait.

2. Bethesda

bethesda hd

En çığır açan firma diye bir liste yapsak sanırım Bethesda birinciliğe oynayabilirdi. Oyuncular için o kadar değerli seriler yaptılar ki, isimlerini söylerken bile efsane oldukları geliyor aklımıza ister istemez. The Elder Scrolls serisi (Namı diğer Skyrim) harici, Fall Out gibi bir devi de aramıza aynı firma kattı. Artık pek gündem de olmasa bile, sevgi ile andığımız Star Trek serisi yine bu yapım şirketinin stüdyolarından çıktı.

3. Ubisoft

ubisoft hd

Sırada tartışmalı bir isim var, son günlerde biz dahil birçok oyuncu grubu tarafından sık sık eleştirilmesine rağmen, vicdani olarak listeye almasak zorumuza giderdi. Onlarca seri, birçoğu efsaneliğini sürdürüyor hemde. Far Cry serisinin çoğunluğu, Assassin’s Creed ve abilerimizin hastası olduğu Prince of Percia serisi. Activision’a daha fazla imrenmezler ise ve yeni Watch Dogs oyunlarıyla batırmazlar ise listede ki yerleri de temelli olabilir.

4. Crytek

crytek-hd

Her ne kadar firma Türkiye de bulunmasa da gururumuz yıllardır Crytek, belki listede bulunmasını garipseyip “onca firma varken neden Crytek” diyenler olabilir. Açıklamamız ise basit, oyunları kalitesiz miydi? O efsane seri Crysis oyun tarihinde bir dönüm noktası demek yanlış olmaz bence, hele ki laz aksanı ile seslendirilmiş iken. Ayrıca Warface gibi global bir oyunun da altında imzası var ve bunun yanı sıra Ryse: Son of Rome’da da… Yeri gelmişken söylemek lazım, diğer oyun firmalarına göre daha az oyun üretmiş olabilirler fakat unutmamalı ki CryEngine ve CryEngine 2 ile onlarca oyun yapıldı ve piyasaya sürüldü, böyle bir oyun motorunu kullanıcılara bedava sundukları için teşekkür etmek gerekir.

5. Rockstar Games

rockstar hd

Galiba en kararsız kaldığımız bölüm burasıydı, Call of Duty yapımcısı Activision mu? Yoksa Battlefield yapımcısı DICE mi? diye. Fakat Rockstar yaptığı her oyunla o yılın favorisi oluyor ve kullanıcı tarafından seviliyor, aldığı ücreti hakediyor falan. Koy gitsin dedik doğal olarak. Onu hepiniz tanıyorsunuz. Kendisini birçoğumuz GTA ile tanısak bile, Max Payne serisi ve Red Dead Redemption gibi efsanelere de ev sahipliği yapıyor.

Bonus: TaleWorlds

Listeye CryTek’i övüne övüne koyunca içimizde bir burkuk hava esti. Oysa Armağan Yavuz ve İpek Yavuz’un yıllar önce büyük heveslerle giriştikleri TaleWorlds aslında Türkiye’nin en öncü ismidir, Türkiye’de oyunlara dair bir şey varsa bu ekip mutlaka destekçi olarak bulunuyor arkadaşlar. Gerek Odtü Teknokent, gerekse Toged… TaleWorlds olmasaydı çok daha geride olurdu sektör, bunu bilir bunu konuşuruz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.