Ev / Haberler / En Çok Saygı Duyulan 5 Oyun Yapımcısı
Valorant names

En Çok Saygı Duyulan 5 Oyun Yapımcısı

Bugün listemizde en çok saygı duyulan 5 oyun yapımcısını inceledik.

5. Naughty Dog

1986 yılında, Andy Gavin ve Jason Rubin tarafından bağımsız bir oyun geliştirme şirketi olarak kuruldu. 2001’de Sony Computer Entertainment’a bağlandı. Bu anlaşmadan önce geliştirdiği oyunların platformları çeşitlilik gösteren çeşitli Naughty Dog, birleşmenin ardından yalnızca PlayStation platformları için oyunlar geliştirdi. UnchartedJak and Daxter ve Crash Bandicoot gibi seriler, şirket tarafından geliştirilen başlıca oyun serileri konumundadır. Ayrıca, şirketin geliştirdiği ve 2013 yılında piyasaya sürülen The Last of Us en çok satan PlayStation 3 oyunları arasında yer aldı ve tüm zamanların en iyi oyunları arasında gösterildi.

4. CD Projekt RED

1994 yılında Marcin Iwiński ve Michał Kiciński tarafından Polonya’da kuruldu. Andrzej Sapkowski’nin fantezi türündeki romanlarından esinlenilerek yapılan The Witcher serisini geliştiren stüdyodur. Aynı zamanda DRM-Free oyun satış sitesi olan gog.com’un da sahibidir. En son The Witcher 3:Wild Hunt ile büyük başarı yakalayan stüdyo, oyuncular için yaptıkları çalışmalar ve çıkardıkları ücretsiz DLC’ler ile oyuncular tarafından sevilen ve saygı duyulan bir kuruluş haline geldi.

3. Blizzard Entertainment

Blizzard en başta küçük başlayarak “Rock n’Roll Racing” ve “The Lost Vikings” gibi oyunlar çıkartsa da 1994’te “Warcraft: Orcs & Humans” ile oyun dünyasını sonsuza kadar etkileyecek bir oyun çıkarttı. O zamandan beridir sektörün en üstlerinde yer alan Blizzard Warcraft serisiyle hızlı bir şekilde yükseldi. Ardından gelen World of Warcraft, Diablo ve Starcraft gibi yapıtlarla çok oyunculu oyunların kaderini toptan değiştiren Blizzard kendine en yükseklerde bir yer edindi. Son yıllarda Overwatch ve Hearthstone gibi oyunlarla adından sürekli söz ettiren Blizzard bir süre daha göz önünde kalacağa benziyor.

2. Rockstar North

Hepimizin Grand Theft Auto serisi ile tanıdığı, ilk başlarda DMA Design olarak bilinen Rockstar North, GTA dışında da bir çok başarılı oyuna imza atarak oyun dünyasında kendine özel bir taht edindi. Grand Theft Auto serisi dışında Red Dead Redemption, LA Noire, Manhunt, Bully, Max Payne, Midnight Club gibi mükemmel oyunlar çıkartmış olan stüdyo, Türkiye de dahil olmak üzeri çoğu ülkede tanınıyor ve saygı duyuluyor. Şimdilerde GTA:Online’a olan odaklarında dolayı biraz durulmuş olsalarda yakın zamanda gelcek olan Red Dead Redemption 2 ile stüdyo yeniden adından bahsettirecek.

1. Nintendo

1889’da Japonya’da Fusajiro Yamauchi kurulduğunda Hanafuda adı verilen oyun kartları üretiyorlardı daha sonra otele kadar çeşitli iş alanlarına yöneldikten sonra video oyunu sektörüne girmişlerdir ve şu anda dünyanın en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisi firmalarından biridir. NES, Nintendo 64, Nintendo Wii, Wii U, Nintendo Switch, Gameboy, Nintendo DS gibi milyonlarca satmış oyun konsollarından; Pokemon, Legend of Zelda, Super Mario, Donkey Kong gibi dünyaca ünlü oyun serilerine kadar birçok başarıya imza atmış Nintendo dünyanın her tarafından oyuncuların kalbinde büyük bir yer edinmiştir.

Bugün sizler için En Çok Saygı Duyulan 5 Oyun Yapımcısını inceledik. İyi Oyunlar!

 

Hakkında Kayra Tokgöz

Doğduğundan beri elinden bilgisayarı bırakamış bir insan evladı. Bırakmaya da çok niyeti yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.