Ev / Listeler / Eskilerin Efsane 20 Oyunu

Eskilerin Efsane 20 Oyunu

Poster gg

“Biraz da nostalji” diyorsanız, eskileri yadetmek istiyorsanız bu listemiz tam size göre. İyi okumalar!

1-) Age Of Empires II: The Age Of Kings (30 Eylül 1999)

Ensemble Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Microsoft tarafından yayınlanmış gerçek zamanlı strateji oyunudur. Günümüzde hâlâ eskimemiş ve aktifliğini koruyan strateji oyunlarının efsaneleri arasına giren Age of Empires serisinin “Age of Empires II The Age Of Kings” listemizin birinci sırasında yer alıyor.

2-) Quake 3 Arena (2 Aralık 1999)

Zamanında internet kafelerin birçok kazanç elde etmesini sağlayan Quake 3, çocukluğumuzun düello oyunu ve savaş adrenalinini yaşatan en iyi oyunlardan biriydi. Günümüzde pek aktifliği olmasa da o yılların vazgeçilmez FPS oyunuydu. Tim Willits ve Graeme Devine adlı iki tasarımcının tasarladığı “Quake 3 Arena” listemizde ikinci sırada yer alıyor.

3-) Counter Strike 1.6 (13 Mart 2001)

Half-Life oyununa Terörizm modu olarak gelen Counter-Strike, çok fazla tutulunca ayrı bir seri olarak devam etti. Quake 3 Arena gibi bir zamanların ve hatta günümüzün internet kafe vazgeçilmezleri arasında yer alan Counter Strike, günümüzde Global Offensive serisi ile oyuncu toplamaktadır. Valve tarafından geliştirilen ve Sierra tarafından satışa sunulan modun beta sürümü 19 Haziran 1999 yılında piyasaya sürülerek birçok oyuncu toplamıştı. Bu vazgeçilmez, efsane oyunumuz “Counter Strike 1.6” listemizde üçüncü sırada yer alıyor.

4-) Half-Life (8 Kasım 1998)

Sierra Studios tarafından yayınlanan ve Valve tarafından üretilen eskilerin efsanesi Half-Life günümüzde hâlâ oynanmaktadır. Serisinin devamı için çok kez imzaların toplandığı ve yüreklerin çürütüldüğü bir oyundur. İlk oyunu bir aşkın başlangıcı olduğu için diğer oyununun üstüne konarak listemizde dördüncü sıraya yerleşti.

5-) Half-Life 2 (16 Kasım 2004)

Valve Corporation tarafından Source oyun motoru ile yapılan ve en çöp bilgisayarların bile kaldırdığı serinin ikinci oyunu olan Half-Life 2 günümüzde tekrarlarca oynanıyor ve bitiriliyor. Bu muhteşem serinin ikincisi ve sonuncusu olan gönüllere taht kurmuş oyun olan Half-Life 2 listemizde beşinci sırada yer alıyor.

6-) Wolfenstein 3D (5 Mayıs 1992)

Yine bir efsane oyun olan Wolfenstein 3D, ID Software tarafından geliştirildi ve Apooge Software tarafından yayınlandı. Bu zamanların ilk FPS oyunu olarak anılan Wolfenstein 3D, listemizde altıncı sırada bulunuyor.

7-) Fifa 2007 (25 Eylül 2006)

EA’in alt kuruluşlarından biri olan EA Sports tarafından uzun yıllardır üretilen ve herkesin gönüllerini çalan FIFA serisinin unutulmaz oyunlarından biri olan FIFA 2007, listemizde yedinci sırada bulunuyor.

😎 Sim City 2000 (1993)

Şehir kurma oyunlarının öncüsü olan bu oyun günümüzde yeni serisi ile hâlâ tahtını devam ettirmekte. Will Wright ve Fred Haslam tarafından tasarlanan bu oyun listemizde sekizinci sırada yer alıyor.

9-) Need for Speed Underground 2 (9 Kasım 2004)

Araba yarış oyunlarının efsanesi olan NFS günümüzde hâlâ şanını yürütmekte ve yeni serilerle araba yarışını sevdirmeye devam etmekte. Günümüzde oynanan bu oyun listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor.

10-) Mount&Blade Warband (30 Mart 2010)

TaleWorlds tarafından geliştirilen bu Türk yapımı oyun pek eski sayılmasa da birçok anımızın yer aldığı geçmişe sahip olduğu için listemizde yer aldık. Serisinin devamını beklediğimiz bizler için gurur verici bu oyun listemizde onuncu sırada yer alıyor.

11-) Grand Theft Auto Vice City (27 Ekim 2002)

Rockstar Games tarafından serisinin devam ettiği ve oyun çağının vazgeçilmez oyunu GTA’nın iki oyununa listemizde yer verdik. Çoğunuz bu iki ismi tahmin etmişsinizdir. İşte bunlardan biri olan Vice City listemizde on birinci sırada yer alıyor.

12-) Grand Theft Auto San Andreas (26 Ekim 2004)

Yine bir Grand Theft Auto serisi olan San Andreas kalbimizde çok önemli yer taşıyor. Oyunda yaptıklarımız bir kenara oyuna gelen modlarla eğlendiğimiz vakitler halâ dün gibi aklımızda. Bunları başarabilen oyunlardan biri olan Grand Theft Auto San Andreas listemizde on ikinci sırada bulunuyor.

13-) Diablo II (29 Haziran 2000)

Blizzard Entertainment tarafından üretilen bu oyun hâlâ günümüzde oyuncu kitlesine sahip. Birçok kişinin saatlerini harcadığı Diablo II yeni serilerle halâ oyuncu topluyor. Mazilerde yer alan bu oyun listemizde on üçüncü sırada yer alıyor.

14-) Prince of Persia (1989)

Çok eskilerde tasarlanan ve yayınlanan oyun yeni serilerle bizi kendine bağlayarak o dönemlerde birçok oyuncuyu ekran başına kilitledi. Saatlerce bölümlerini oynadığımız oyunun en eski serisi olan Prince of Persia, listemizde on dördüncü sırada bulunuyor.

15-) Max Payne 2 (14 Ekim 2003)

Rockstar Games’in muhteşem yapıtlarından biri olan Max Payne en son oyununu 2012 yılında yani yaklaşık 6 sene önce üretmişti. Yeni bir oyununun gelip gelmeyeceği belli olmayan serinin unutulmaz oyunu Max Payne 2, listemizde on beşinci sırada yer alıyor.

16-) God of War (22 Mart 2005)

Sony Computer Entertainment’e bağlı Santa Monica tarafından PlayStation 2 platformunda çıkışını yapan seri, günümüzde yeni oyunlarıyla çok kişi tarafından oynanıyor. Muhteşem efektleri ve oynanışı ile PlayStation’ı olmayanları bile video izleme platformlarına bağlayan bu serinin ilk oyunu listemizde on altıncı sırada bulunuyor.

17-) Contra (1987)

Shigeharu Umezaki tarafından tasarlanan bu oyun çoğu kişinin ilk göz ağrılarından. Konami’nin yayınladığı bu oyun birçok anısının hatırına listemizde on yedinci sırada yer alıyor.

18-) Call of Duty IV: Modern Warfare

Diğer oyunlar gibi eski olmayan fakat Modern Warfare serisi ile bizi kendine kilitleyen oyunun en eski serilerinden bir oyun daha listemizde yer alıyor. Çok eski olmayan bu oyunumuz listede on sekizinci sırada yer alıyor.

19-) Unreal Tournament (1999)

Unreal Engine oyun motorunun kullanıldığı bu oyun ülkemizde zamanında çok oynanılıyordu. Zamanında Türkiye ikincisi olan PintiPanda tarafından da çok oynanılan oyun listemizde on dokuzuncu sırada yer alıyor. “İnternetim iyi olsaydı birinci de olurdum!” diyen Tuna Akşen’i zamanındaki başarılarından dolayı tebrik ederiz.

20-) Doom (2005)

IDSoftware tarafından geliştirilen ve zamanın en iyi FPS oyunları arasında yer alan Doom’un Türkçe anlamı “Kader”. Yaratıklarla savaştığımız Doom listemizde yirminci sırada yer alıyor.

Hakkında Sizden Gelenler

3 Yorumlar

  1. her bir resime baktığımda geçmişe gittim :,)

  2. Nfs most wanted yok

  3. Mazi diye verdiğiniz oyunların birçoğu yeni oyun. FZR2000 şifresi yazılan NFS varken sonradan çıkan nfslere yer vermek yaş sorgulamamıza neden olmuştur sn Admin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.