Ev / Blog / F/P Polisi #2 – Humble Bundle
Poster gg

F/P Polisi #2 – Humble Bundle

F/P Polisi yazı serimizin ikinci konuğu Humble Bundle olacak. Bakalım, kendisi fiyat performans açısından ne alemde.

Aslında geçtiğimiz haftalarda Humble Bundle ile ilgili yayınladığımız, bağışlarla ilgili yazı bize şunu gösterdi. Maalesef ülkemizde insanlar Humble Bundle’ı sadece bedava oyunlar dağıtmakla yetinen bir kuruluş olarak tanıyor. Bundan dolayı Humble Bundle’ı derinlemesine anlattığımız bir yazı da yazmamız gerektiğini gördük. Fakat şimdi konumuz bu olmadığı için, öyle olmadığını ve satışlar yaptıklarını da söylemekle yetinmemiz gerekecek. Yukarıdaki linki de okumanızı tavsiye ediyorum, gerçekten önemli bir konuya değinmiştik.

Açık konuşmak gerekirse Humble Bundle’da çok fazla alışveriş yapmış birisi değilim, toplamda 200 TL dahi harcamadım bu yazıyı yazarken. Bu rakam oyun sektöründe çalışan birisi için ufak kalabiliyor, günümüzde bazı oyunlar bu bahsettiğim rakamdan çok daha pahalı. Zaten Steam hesabıma harcadığım para ile kıyaslamam durumu gözlemlemem için gayet yeterli oluyor. Yine de bu harcadığım ufak tutar Humble Bundle’ı F/P açısından yorumlamam için yeterli oldu. O yüzden gelin avantaj ve dezavantajlarını sıralayalım.

Avantajları

  • Yukarıda 200 TL’yi bulmayan bir tutar harcadığımı söyledim ya, bu rakamla o kadar çok ürün aldım ki net bir sayı vermem mümkün değil. Yine de ortalama 50-60 arasındadır diye tahmin ediyorum. Bu da aldığım ürünleri bayağı ucuza aldığımı gösterir.
  • Hazırladıkları paketler gerçekten cezbediyor. Mesela oyun yapımcılarına yönelik öyle güzel bir paketi, öyle güzel fiyatlara koyuyorlar ki insan görünce mutlu oluyor, normalde o fiyatlara bulmak imkansız bayağı çünkü. Aynı şey oyunlar için de geçerli, ben distopyaları çok severim. Geçen bir paket hazırlamışlar, çoğu distopik oyun var pakette. Hepsine birden sahip olabiliyorsunuz bu sayede.
  • İndirim süreleri öyle anlık olmuyor, insanlar kendilerini toparlayıp yapabiliyorlar bu şekilde alımlarını ve bu öğrencilerin ya da maddi güçlük çekenlerin de işine yarıyor.
  • Derneklere bağış yapıyor olmak insana ister istemez güzel hisler veriyor. Pek büyük rakamlar değil belki ama olsun.

Dezavantajları

  • İngilizce, bunu başta söyleyip kurtulmak istedim. Benim için bir sorun değil, ayrıca basit bir İngilizceden bahsediyoruz. Yani birçok kişi için sorun değil. Yine de bazı insanlar sıkıntı yaşamasın diye dezavantajlar arasında saymak lazımdı bunu.
  • Bildiğiniz üzere Steam sabit dolar kuru ile satış yapıyor. Bu durum ise Humble Bundle’da geçerli değil. Dolayısıyla tekil satışları pek de cazip olmuyor. Hatta garip bir şekilde Steam’de indirimde olmadığı halinden daha pahalıya alabiliyorsunuz indirimdeki bir ürünü.
  • Site yurt dışında ve ödeme sistemi maalesef ülkemizdeki birçok hesap kartını kabul etmiyor. Ön ödemeli kart ya da kredi kartı kullamak zorunda kalıyorsunuz.
  • Ne istersen onu öde mantığıyla çelişen hareketleri olabiliyor. Mesela en çok ihtiyaç duyduğunuz ya da istediğiniz ürünü almak için en pahalı eşiği aşmanız gerekebiliyor. Bu durumda da istemediğiniz ürünleri dahi almış oluyorsunuz.

Tüm bu saydığımız koşullarla birlikte Humble Bundle’a F/P puanımız 8. Puanları hangi duruma göre verdiğimizi daha iyi anlayabilmek için ilk yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.