Ev / Blog / F/P Polisi #4 – Creative Sound Blaster H5
Poster gg

F/P Polisi #4 – Creative Sound Blaster H5

Uzun zamandır kullandığım, yaşlı kurt kulaklığıma F/P incelemesi yapma zamanı çoktan gelmişti. Buyrun girelim konuya.

Malumunuz Creative oyun ekipmanı üreten markalar arasında pek bilinen bir marka değildir. Yaklaşık 6 yıl önce Japonya’ya giden Raşit Eşim isimli arkadaşımın hediye olarak Sound Blaster Fury kulaklığını almasıyla öğrenmiştim ben de bu sektörde yer aldıklarını. Kendisine yeniden teşekkürü borç bilirim. Fury’nin iflahını gevrettiğim sırada karşıma H5 modeli ile yeniden Sound Blaster çıktı. Kulaklık elime ilk geçtiğinde yazdığım geniş incelemeyi de okumanızı tavsiye ederim.

Bahsi geçen yazıyı okuyanlar fark etmiştir ki bu arkadaşa da ücret ödemeden sahip oldum, Creative markasından yana çözemediğim bir şansım var doğrusu. “Ee bi inceleme yapmışsın işte, ikincisi neden?” diye soracak arkadaşlara bir cevap verip, avantaj ve dezavantajlara geçeyim. 1.5 sene oldu kulaklığı kullanmaya başlayalı, bence çok uygun bir nokta F/P incelemesi için. İlk haftalarda yapılan inceleme ile aynı olmaz tahmin edersiniz ki…

Avantajlar

  • Neredeyse tek işi ses ile uğraşmak olan bir firmadan çıktığını belli ediyor ürün. Bir buçuk yıldır neredeyse hep son ses kullandım, yükseklikte de kalitede de herhangi bir kayıp yok.
  • Kablolu ürünlerden korkan arkadaşlar için söyleyebilirim ki kabloları gayet güçlü. Hiçbir yıpranma söz konusu değil, kablolardan kaynaklı bir sorun yaşamadım henüz.
  • Kafaya başlarda ağır gelen yapısına sonradan alışıyorsunuz ve sorun olmamaya başlıyor.
  • Ülkede artık satan pek bir yer kalmadığı için “Bulamazsın bundan” mottosu ile hava atmaya olanak sağlıyor.

Dezavantajlar

  • Yanılmıyorsam HyperX’in bir modeliyle çok benziyormuş, her gören HyperX sanıyor. Bazılarını ikna edemiyorum hatta. Bu da kafalarda aynı fabrikadan mı çıktılar acaba sorusunu canlandırıyor.
  • Mikrofonunu sevmiyordum, hala sevmiyorum. Şuna birkaç lira fazladan ödemeye çoğu oyuncu razıdır iyi mikrofon için.
  • Arkadaşlar benim elime geçtiğinde fiyatları 300-350 TL arasındaydı. Şu an 1.5 Milyara doğru gidiyor. Kulaklıktan zengin olacağımı hiç düşünmezdim.

Puanı verirken şunu da belirtmeyi borç bilirim. Harika bir ekonominiz yoksa, kullandığınız üründen de mutlaka para kazanmayacaksanız. Yani ses stüdyosunda çalışmıyorsanız ya da profesyonel oyuncu değilseniz, marka ile anlaşmanız yoksa falan. Bir kulaklığa milyar lira ödenmez. Aynı şey fare için de geçerli, klavye için de… Aynı mentalite ile hareket ederek Creative Sound Blaster H5’e puanımı 2 olarak açıklıyorum. Aha buradan puan mevzusunu okuyabilirsiniz. Daha da Davos’a gelmem. Hadi eyvallah.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.