Ev / Blog / F/P POLİSİ #5 – Iphone Kullanmak
Poster gg

F/P POLİSİ #5 – Iphone Kullanmak

Sitemizin gayet az okunan ama nedense inatla arkasında durduğum serisi Fiyat/Performans polisinin bu haftaki konusu Iphone kullanmak. Iphone fiyat performans incelemesi yaparak linç yer miyiz dersiniz? Bakalım ne çıkarım yapacağız.

Apple dünyanın en büyük markalarından birisi ve bu gücü almasının en büyük sebeplerinden birisi de mobil piyasasına rahatlıkla hükmeden Iphone ürünlerini üretmesi diyebiliriz. Yazıda artılarını ve eksilerini konuşup bir puan vereceğiz. Malum sürekli tartışılan bir konu olduğu için yazmayı unuttuğum ya da tercih etmediğim şeyler olabilir. Dikkatinizi çeken olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Artılara, eksilere geçmeden önce. Bir yandan yaratıcı, diğer yandansa komik bir videoyu sizinle paylaşmak istiyorum. Tabii video her ne kadar Iphone’ı yeren bir içerik olsa da artı ve eksilerde fazlasıyla objektif olmaya çalışacağım. Yanlış anlaşılma olmasın. Hadi videoyu izleyin, altında Iphone fiyat performans incelemesi yer alıyor olacak.

Avantajlar

  • Iphone kullanmanın bana kalırsa en büyük avantajı ile başlayacağım konuya. Her ne kadar rakip sayısı çok olsa da, Iphone kullanıcısı olmanın getirdiği bir imaj var. Burada tekillik, işletim sistemi farklılıkları ve tasarımı da önemli etkenler olsa da, aynı şeylerle imaj yaratmaya çalışan birçok marka hüsrana uğradı bildiğiniz üzere.
  • Markalar her ne kadar kameralarını övmeye, yükseltmeye bayılsa da Apple ve Iphone bu noktada, gerek renkleri ile olsun, gerekse öncü hareketleri ile olsun gözümde hep bir adım önde. İş amaçlı çekimler yaparken dahi, erinip “Verin telefonu ya.” dediğim olabiliyor ve telefondan kastım hep Iphone oluyor.
  • İkinci el piyasası hiç ölmüyor, hep çok canlı gerçekten. Dolayısıyla büyük bir zarar vermezseniz elinizden her zaman çıkarma şansınız var. Eğer kuşku duyarsanız 2012’de çıkan Iphone 5 modelinin ikinci elde tonla döndüğünü ve alıcı bulduğunu ufak bir araştırma yaparak görebilirsiniz.
  • Eğer standart bir Iphone kullanıcısıysanız ve farklı markalarda gözünüz yoksa, satın alım evresinde de kafanız rahat oluyor. Tonla marka, tonla modelle uğraşmıyorsunuz, yenisini ihtiyaçlarınıza göre seçip alıyorsunuz direkt. Burada ihtiyaç olarak bahsettiğimiz şey, plastik kasa mı kullanacaksınız? Cihaz hafızanız ne olsun gibi basit şeyler.
  • Aksesuar seçeneğiniz çok geniş. Girip gezmeyi sevdiğim çoğu mağazada kılıflardan tutunda diğer aksesuarlara kadar her çeşit ürün Apple için üretilmiş oluyor. Farklı markalar kullanıyorsanız, geniş ürün yelpazesi olan yerleri tercih etme mecburiyetinde olabiliyorsunuz.

Dezavantajlar

 

 

  • Burada da en önemlisinden bahsederek başlayacağım. Pahalı arkadaş bu markanın ürünleri. Özellikle ülkemizde ayrıca pahalı yani. Yabancı ülkelerdeki alım gücünden dolayı, bir akşam alışverişe çıkıp bi’ Iphone alıp dönemiyoruz birçoğumuz. Telefona 6 bin vermekten daha öncelikli harcamalarımız olabiliyor.
  • Nedense bana sağlam gelmiyor materyali. Çevremde her kim telefonu elinden düşürse, telefonun başına bir iş geliyor. Takoz gibi olsun demiyorum ama yere her temas ettiğinde de zarar görmesin bir zahmet.
  • Apple’ın inovasyon ve vizyonu kullanıcıya genelde zarar veren şeyler olabiliyor. Milleti kablosuz kulaklıklara mecbur etmeleri de bunlardan birisi diyebilirim. Konumuz Iphone olmasına karşın, Macbook ve Macintosh için de durum pek farklı değil. Ha şu deliği kapat, ha burayı ince yap derken sürekli bir ekstra masrafa sebep olabiliyorlar.
  • Abuk subuk her şeyden para kesiyor olmaları da bence bu listeye koyulabilir. Zil sesinizi bile parayla almanız gerekebiliyor. Apple Store’da olmayan uygulamaları kullanamıyor oluşumuz, işlevi aynı olan ama paralı uygulamalara mecbur bırakılışımız da hoş değil fakat ayrı madde açmaya gerek yoktu bunun için.
  • Bir de Cloud hesaplarındaki hacklenme durumları var. Ben böyle şeyleri pek umursayan birisi değilim, kim ne yapsın benim bilgilerimi diyorum genelde. Fakat toplumda Laptop kameralarını elektrik bantlarıyla kapatanların sayısının arttığını düşünecek olursa. Bu da insanları etkileyebilecek bir durum. Son birkaç yılda her taraf ünlülerin iCloud verileri ve ifşalarıyla dolmuştu. Reddit kullanıcıları varsa tonla başlık açıldığını görmüşlerdir.

Avantajları da, dezavantajları da ciddi ölçüde güçlü bir inceleme oldu. Iphone fiyat performans incelemesi yazarken de farklı bir şey beklemek olmazdı sanırım. Yine de yazımızın konsepti gereği bir puan vermek durumundayım. Biraz şekilci bir algı ve imaj sevicilik yaparak 6 puan vereceğim. Puan mevzusundan haberiniz yoksa, öğrenmek için serinin ilk yazısının en üstünde çok güzel anlattık. 6 puan verirken de şunu not olarak belirtmem gerekiyor. Eğer paranız varsa ve kafanız rahat olsun istiyorsanız Iphone kullanmaktan bir zarar görmezsiniz. Fakat sırf bu telefonu kullanmak için eliniz sıkışacak, zora düşecekseniz gerçekten hiç gerek yok, bulaşmayın derim. Tabii yine son karar sizin, keyfiniz bilir yani. Serinin devam yazılarından anında haberdar olmak için Twitter adresimize de göz atmayı unutmayın. Iphone fiyat performans incelemesi buraya kadardı, sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.