Ev / Blog / F/P POLİSİ #6 – OYUN SATAN INSTAGRAM BUTİKLERİ
Valorant names

F/P POLİSİ #6 – OYUN SATAN INSTAGRAM BUTİKLERİ

Oyun satan instagram butikleri üzerine bir inceleme yazısı yazmaya neden mi gerek gördük? Sizleri uyarmak için efendiler.

Öncelikle şunu söylemeliyim, bu yazı serisinde normalde tavsiye vermiyoruz. Puan veriyoruz, yapıp yapmama kararını vermekse size kalıyor. Yazı başından sert konuşmuş olmamız yanlış bir algı yaratmasın. Biz yine normalde yaptığımızı yapıp siteye güncel ve objektif bir içerik ekleyeceğiz. Seçim yapmak ise size kalıyor.

Yazımızda instagram üzerinden oyun satan, birkaç yıldır türemiş olan bu sayfaları inceleyeceğiz. Bu yazıda girişi daha fazla uzatmak istemiyorum açıkçası, bol bol avantaj ve dezavantaj konuşasım var. Dilerseniz direkt geçelim içeriğe?

Avantajları

 • Çoğu oyunu ‘Orijinal’inden daha ucuza alma fırsatı yaratıyorlar.
 • Karşınızda Türkçe konuşan birisi varken, derdinizi anlatmanız daha kolay olabiliyor.
 • Kurumsal takılıyor bir de bu arkadaşlar, dolayısıyla birçoğu dolandırıcı değiller.
 • Dolandırıcı çıkarlarsa da Türkiye’deki insanlarla adli süreçleri daha kolay yürütebiliyorsunuz, dolayısıyla dolandırılacak olursanız falan çekinmeyin bize ulaşın beraber süründürelim bunları.
 • Hesapları garantili diyerek, elinizden giderse yenisini vererek satıyorlar. Bunun gerçekliğini deneyimle fırsatım olmadı maalesef, günahlarını almamak için Avantajlarda buna da yer vermek istedim.

Dezavantajları

 • Hani kurumsal takılıyorlar dedik ya, değiller. Yani size sattıkları ürünlerden vergi falan ödemiyorlar.
 • Sattıkları hesaplar çalıntı, kendileri çalmıyor belki ama bu çalıntı hesap sattıkları gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Hesaplarınızın elinizden gitme sebebi de başka bir şey değil zaten.
 • Hesapları genelde nereden temin ediyorlar dersiniz? Evet, hepinizin kolaylıkla giriş ve alışveriş yapabileceği plati.ru adresinden.
 • Satın alacağınız ürünün adını plati.ru’da aratırsanız, instagram butiklerinin yalnızca orijinalinden ucuz sattığını. Çoğunlukla %100 daha pahalıya satarak yollarına baktıklarını görebilirsiniz. Ayrıca onlar da buradan aldıkları için tahmin edersiniz ki garantili satış yapan, sizin satın alacağınız butik değil. Buradaki satıcı.
 • Ne kadar güvenilirler? Tamam Türkiye’de oldukları için adli süreç hızlı yürüyor olabilir. Fakat yine de riske girmeye ya da zaman kaybetmeye değer mi gerçekten?

Bu koşulları göz önüne alınca butiklere maalesef puanımız 1 olacak. O da zorlaya zorlaya, puanlama sistemimizde 0 olmadığı için yani. Evet karar sizin fakat eğer bu yazıyı okuduysanız ve bilmediğiniz birkaç şey öğrendiyseniz lütfen daha bilinçli davranın sayın okur.

Ayrıca bu çalıntı hesap işi de iyice Crackli oyun oynamaya benzedi. Oyun yapımcısına para vermiyorken, oyuna para vermenizin pek bir anlamı olmuyor. Gerçi bunları almaya yeltenen arkadaşların korsan yoldan indirmiyor olmalarındaki sebep muhtemelen oyunların Multiplayer olması. Yine de bari kazık yemeden yapın yaptığınız işi diye böyle bir yazı oluşturduk. Eğer puanlama sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı da okumayı unutmayın. Yazılarımızın tamamından anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı da takip etmeyi unutmayın.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

8 Yorumlar

 1. Yakın çevremdeki bazı arkadaşlar plati den alışveriş yapma bağımlısı olup çıktılar. Hesaplar çalıntı olduğu için örnek vermek gerekirse BF 1 aldığı hesapta ayrıyeten BF 4 BF 3 ve diğer bir kaç oyun çıkıyor. Dolayısıyla kara geçmiş bile olduğunu zannediyor. Ama belirtmek gerekirse hesap ÇALINTI ve güvenli de değil. Söylemek istediğim şey, multiplayer oynamak istediğiniz bir oyunu oynamadınız diye bir eksiklik hissediyorsanız siz zaten oyuncu falan da değilsiniz demektir. Bunun yerine ya paranızı biriktirip oyunun orjinalini kendinize alın ya da bu işlere hiç bulaşmayın. Sonuç olarak başkasının ordan buradan biriktirip aldığı bir oyunu sizin “eğeğeğee benim oldu bu artık” diyip oynamanız ne kadar etik ve doğru?

  • Eran "AramdaJungle" Küçük

   İnsanlar anlamıyor ya da anlamak istemiyor. Plati ya da bu instagram sayfalarından bir şey satın almak şunun gibi. Bir telefoncuya giriyorsun, biliyorsun ki oradaki bütün telefonlar çalıntı, hırsızlar getirip getirip oraya satıyor, adın gibi eminsin yani bundan. Yine de alıyorsun ucuz diye. Hiçbir farkı yok.

 2. saat, telefon, giysi derken şimdi birde oyun satan butikler mi çıktı vay be 🙂 platiru benzeri sitelerden aldıkları ucuz keyler satışta yapıyorlar artık, site açmak masraflı geldi heralde 🙂 Ama işini ehli ile yapan adamlar olsa da böyle sektörlerde çoğunun umrunda dahi olmuyor.

 3. Daha önce 2 defa aldım çalıntı olduğunu bilmiyordum sadece adamların oynadıktan sonra hesabi ucuza satmaya karar verdiklerini düşünüyordum. Şuan 2 hesabıma da bir şey olmadı ama bir daha almayacağım.

 4. Eren Can Bursalı

  ilk defa plati.ru sitesini duydum. normalde oyun oynamayı seven bir insan olarak bende böyle yollara başvuruyordum fakat yazınızı okuduktan sonra kafamdaki fikirleri ve düşünceleri yeniden oturtma şansını yakaladım teşekkür ederim 🙂

  • Eran "AramdaJungle" Küçük

   Biz teşekkür ederiz. Konu alıp almamak da ziyade, alınanların ne olduğunun bilincini ya da işin vicdani boyutunu okurlarımıza aktarmaktı, aktarabilmişsek ne mutlu bize. 🙂

 5. Bir çok sorun yaşayan arkadaşım oldu ben pek tavsiye etmiyorum bu tarz şeylerde, bizzat ben de ufak bir sorun yaşadım ama 2018 de oyun piyasası çok artınca mecbbur insanlar yöneliyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.