Ev / Haberler / Facebook Zihin Okuyan Bileklik Üretiyor!
Poster gg

Facebook Zihin Okuyan Bileklik Üretiyor!

Facebook geçtiğimiz aylarda sürekli “zihin okuma” ile ilgili planları olduğunu açıklamıştı. Bu kapsamda geliştirilen zihin okuyan bileklik ise dikkat çekici. Detaylar haberimizde.

Facebook zihin okuma bileklikleri yapmak için CRTL-labs adlı laboratuvarı satın aldı. Vücuttaki elektrik sinyallerini algılayabilen bir bileklik yapmayı hedefleyen Facebook, geçtiğimiz aylarda tıpkı Detroit: Become Human oyunundaki gibi sessiz konuşmayı sağlayacak çalışmalar yaptığını da açıklamıştı.

Facebook’un VR ve AR başkan yardımcısı Andrew Bosworth zihin okuyabilen bilekliklerin çalışma şeklini şu şekilde açıkladı. “Bir fare tıklaması ya da düğmeye basmak gibi özel hareketleri yapmak için omurilikte bulunan sinir hücreleri, elinizde bulunan kaslara sinyaller gönderir. Bileklik bu sinyalleri çözecek ve dijital yaşamınız üzerinizde kontrol sahibi olmanızı sağlayacak şekilde cihazınızın anlayabileceği bir sinyale çevirecek.”

Bu Bilekliklere Ne Kadar Güvenmeliyiz?

Tekrardan Detroit: Become Human oyunundan örnek vermek istiyoruz. Çünkü bu zihin okumaya yarayan bileklikler söylenenlere göre daha kolay fotoğraf paylaşımı yapılabilecekmiş.  Yani sosyal medyayı neredeyse zihnimizle kontrol edeceğiz diyebiliriz. Fakat işin korkutan kısmı ise Facebook’un malum dava olayları. Kullanıcılar zaten hesaplarının gizliliğinin ihmal edilmesinden şikayetçiydi. Şimdi ise iş zihin okuyan bileklik gibi bir noktaya geldiği için haliyle çoğu kullanıcı bu durumlardan işkillenebilir.

Teknoloji dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.