Ev / Blog / FRP Nedir ve 50 Kuruşa FRP Nasıl Oynanır?
Poster gg

FRP Nedir ve 50 Kuruşa FRP Nasıl Oynanır?

FRP kelimesine aşinasınız ama ne olduğunu tam olarak bilmiyor musunuz?

FRP oynamayı çok istiyor ama nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz?

FRP oynayacaksınız ama paranız mı yok?

Sakin olun, Oyungg’nin fakir ama hayal gücü kuvvetli yazarları imdadınıza yetişti. Gelin 50 kuruşa FRP oynayalım.

The Big Bang Theory karakterlerinin FRP gecesi.

FRP Nedir?

FRP kısaltmasını açarsak Fantastic Roleplaying Game başlığı ile karşılarız. Fantastik rol yapma oyunu olarak bilinen FRP’nin kökü 1980’li yıllara dayanır. Peki tam olarak nedir bu FRP?

FRP, hayal gücünüzün birtakım kurallar çerçevesinde, zar, figür ve kağıt gibi unsurlarla desteklenerek masa üstünde gerçeğe dökülmesidir. Küçükken arkadaşlarımızla sokaklarda canavarlara karşı verdiğimiz savaşlar, FRP oynanan bir masada tekrar canlanır. Herkesin bir karakteri vardır ve aynı bir MMORPG’de karakter geliştirir gibi, kendi karakterinizi geliştirir; onun gibi davranır ve kararlar verirsiniz.

Mesela Knight Online oynayan birinin karşısında grafik motoru ile çalıştırılmış piksel bir dünya, kullanımı kolaylaştıran karakter arayüzleri, yetenek ağaçları ve görev defteri bulunur. FRP sisteminde ise bu unsurlar kağıtlar üzerinden ilerler. Yani boş bir A4 kağıdına karakterinizin adını, gücünü, ırkını, sınıfını, zırhını, silahını yazar ve oynamaya başlarsınız. Geriye kalan her şeyi ise kafanızda canlandırır ve sahneyi hayal edersiniz.

FRP oyunu sohbet ile ilerlerler. Oyuncular yöneticiye dünya hakkında sürekli sorular sorar.

Nasıl Oynayacağım?

Oyun, Dungeon Master ya da Game Master adı verilen yöneticiler tarafından yönetilir. Bu kişi dünyanın ta kendisidir. Canavarlardır, karakterlerdir ve siz olmayan her şeydir. Oyun yöneticisi oyun dünyasını betimler. Mesela karşınızdaki bir canavarı tasvir eder ve onunla savaşmanız halinde vereceğiniz ya da alacağınız hasarı hesaplar.

Oyunda vereceğiniz kararlar ve yapacağınız hamleler, karakterinizin özelliklerini baz alarak atılan zarlara dayanır. FRP zarları adı verilen bu zarlar birçok yüze sahiptir ve her birinin kendine has amaçları bulunur.

Dungeons & Dragons, Pathfinder gibi birçok FRP sistemi, yıllardır oynanmakta ve günümüzde de büyük bir hayran kitlesiyle varlığını sürdürmektedir.

 

Neye İhtiyacım Var?

Öncelikle FRP oynamak için tek bir şeye kesinlikle ihtiyacınız var; o da hayal gücü. Bir FRP seferinin tek sınırı hayal gücüdür. Yeni oluşturduğunuz karakterinizle belki uçamazsınız ama uçabilen bir yaratığa binebilirsiniz. Belki uçan bir yaratık olamazsınız ama ona dönüşmenizi sağlayan bir iksir icat edebilirsiniz.

FRP size hayal gücünüzü çok daha iyi kullanmayı öğretir. Peki FRP oynamak için oyuncu kurallarına, Dungeons & Dragons setine, pahalı ve cafcaflı zarlara, kitaplara, haritalara, figürlere gerçekten ihtiyacınız var mı?

Yukarıda saydığımız unsurlar elbette oyununuzu çok daha tutarlı hale getirecektir. Ama eğlenceli olması sizin elinizdedir. İster bir Elf olup, gördüğünüz her insanı avlamak gibi bir amaç edinebilir, isterseniz Hobbit bir ozan olup, dünyayı kurtarmak adına eylemler yapmaya çalışabilirsiniz.

Karşınızda krallar, büyücüler, ormanlar, diyarlar, mağaralar, şehirler, kaleler, prensesler ve canavarlar var. Ya da karşınızda geleceğin şafağında uçan arabalar, devasa binalar, uzun kuleler ve mekanik insanlar da olabilir. FRP sanıldığının aksine istenilen herhangi bir zaman diliminde de geçebilir.

Arkadaşlarınızla beraber kurduğunuz FRP oyununda post-apokaliptik bir İstanbul’da mücadele verebilirsiniz. Kadıköy’deki ünlü Boğa heykelinin canlandığı bir FRP hikayesini oynamak için ihtiyacınız olan şeyler kağıt, kalem, zar ve birkaç arkadaştan ibaret.

Kağıt ve Kalem

Kağıtlara istediğiniz haritaları çizebilir, karakteriniz hakkındaki detayları yazabilirsiniz. Anlatılması zor olan sahnelerde oyun yöneticisi resim çizme yöntemine başvurabilir.

Zarlar

Peki neden 50 kuruş dedik? Çünkü FRP oynamak için zara ihtiyacınız var ve FRP zarlarını bulmak nispeten zor.

Sadece elli kuruşa iki tane zar satın almak da mümkün. Aslında bu işi telefonunuza indireceğiniz zar uygulamasından da halledebilirsiniz fakat elde zar sallamanın verdiği his bambaşka. FRP gerçek zarla oynanır. Varsın okey zarı olsun, siz yine de sallayın durun.

Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta, ayakkabı boyasıyla boyanmış parşömen temalı kağıtları ve kitap kapağından oluşturulan bir oyun yöneticisi yeri görebilirsiniz. Masrafsız, salt hayal gücü ile oluşturulmuş bir oyun masası bu. Bu masada sadece hayal gücü var.

 

Yukarıda bir Robb Stark, bir Argonian, bir Khajit, bir High Elf ve bir de Geralt of Rivia var. Kağıtlar oldukça basit tasarlandı ve oyun üç tane okey zarıyla oynanıyor. Kuralları ve dünyanın sınırlarını siz belirleyin!

FRP nedir ve nasıl oynanır rehberimiz burada sona eriyor. FRP deneyimlerinizi anlatmak ister misiniz? Yoksa sizin kendi sisteminiz mi mevcut? Buyurun, paylaşın. Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Edebiyat, sinema ve oyun dünyası ile ilgilenen genç bir lise öğrencisidir. Oyungg'yi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.