Ev / Blog / Gerçek Olabilecek Bir Ölüm Oyunu: Polybius

Gerçek Olabilecek Bir Ölüm Oyunu: Polybius

Valorant names

Bugün sizlere oyun dünyasının en büyük gizemlerinden biri olan Polybius adlı arcade oyundan bahsetmek istiyorum. Günümüz medyası son zamanlarda video oyunlarına kafayı takmış durumda. Oyunlar üzerine bulundukları haksız ithamlar biz oyunculardan tepki toplarken, bizden önceki kuşağın oyunlar hakkında yanlış fikirlere varmasına neden oluyorlar. Ancak bu haberler yalnızca günümüzde çıkmıyor. Şimdi bizlere oyunların tehlikelerinden bahseden bir önceki nesil de aslında oyunlar üzerine yapılan karalama kampanyalarına maruz kalmıştı. Ancak buna basit bir karalama kampanyası deyip geçmek doğru bir fikir olmayabilir. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna yazıyı okuduktan sonra kendiniz karar verin. Şimdi gelin biraz geçmişe gidelim.

Yıl 1981. Arcade oyun makineleri tüm dünyaya yayılmış durumda. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu her yaştan insan dünyanın dört bir yanındaki oyun salonlarına akın ediyor. Dönemin popüler oyunlarından olan Pac-Man, Space Invaders ve Asteroids gibi oyunlar piyasayı kasıp kavuruyorlar. Tam da bu yıllarda Amerika’nın Oregon eyaletinin Portland şehrinde gizemli bir arcade oyun makinesi ortaya çıkıyor. Tabi dönemin oyuncuları yeni bir oyuna kavuşmanın verdiği heyecanla oyun jetonlarını bu makinede harcamak için sıraya giriyorlar. Fakat ortada bir sorun vardır. Oyunu uzun süre oynayanlarda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başladığı kulaktan kulağa yayılır. Zamanla bu söylenti yerel gazetelerde de yer almaya başlar. Rivayete göre bu problemler uykusuzluk, geçici hafıza kayıpları, saldırgan tavırlar, içe kapanıklık ve hatta intihara meyilli olma durumudur. Buna ek olarak oyun makinesinin her gün siyah takım elbiseli gizemli adamlar tarafından ziyaret edildiği haberleri de halk arasında paniğe sebep olur. Bu durum bir süre böyle devam ettikten sonra oyun makinesi geldiği gibi gizemli bir şekilde ortadan kaybolur.

Peki Nedir Bu Polybius?

Oyunun nasıl bir şeye benzediği konusunda ortak bir görüş yok. Ama genel fikir oyunun dönemin popüler türlerinden olan uzay temalı bir shooter olduğu yönünde. Elimizde oyuna ait bir ekran görüntüsü ya da video kaydı bulunmuyor. Ancak en popüler fikirlerden biri oyunun vektör grafiklere sahip olduğu yönünde. Tıpkı dönemin diğer bir popüler oyunu Tempest gibi. Bu beyin yıkadığı iddia edilen oyunun bunu nasıl yaptığına dair çeşitli fikirler var. Bunlardan ilki sinema sektörü ile ilgili sıkça duyduğumuz 25. kare. Ya da çoğumuzun daha aşina olduğu ismi ile subliminal mesajlar. Oyunun görüntüleri arasına saklanmış olan bazı karelerde insanın bilinçaltını etkileyecek mesajlar olduğu iddia ediliyor. Bir diğer iddiaya göre oyun beyin yıkama yöntemi bu değil. İddiaya göre makineye jeton atıldığı anda salınan LSD ya da diğer farklı uyuşturucu maddeler ile harmanlanmış gazlar ile oyuncuyu etki altına alıyordu.

Gelelim Akla En Yatkın İddiaya

Bana göre en mantıklı söylenti oyunun beyin yıkamak için renk, görüntü, ses ve şekilleri kullandığı. Bu içerikler özellikle zayıf bünyelerde için yıkıcı etkiler bırakabiliyor. Bu unsurların epilepsi hastası insanların nöbetlerini tetikleyebildiği de bilimsel bir gerçek. Hatta günümüzün çoğu popüler oyununda bile bu etkiler görülebiliyor. Özellikle VR teknolojisinin gelişmesi ile ‘’motion sickness’’ dediğimiz kavram hayatımıza girdi. Bu terim beynimizin video oyununun hızlı temposuna ayak uyduramayıp mide bulantısı, baş dönmesi ve gerçeklik algısında sorunlar yaşatması şeklinde ortaya çıkan bir savunma mekanizması.

Günümüz medyası, hatta ve hatta internetteki komplo teorisyenlerinden çok önce ortaya çıkmış bir efsane Polybius. Öylesine yaygın bir efsane ki kendisine bir The Simpsons bölümünde bile yer bulmuş. Yukarıdaki görselde de ”Amerikan hükumetinin malıdır” yazısı makinenin altında açıkça okunabiliyor.  Hatta Ebay üzerinden satışa sunulmuş, gerçek olduğu iddia edilen bir Polybius makinesi bile var. Ayrıca Disney‘in ünlü animasyon filmlerinden ”Wreck It Ralph’‘ filminde de Polybius bir sahnede kendisine yer bulmuş. Ortaya çıktığı yıllarda CIA tarafından yürütülen beyin yıkama deneyi söylentilerinin de hayli popüler olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Siz bu teoriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşın. Ayrıca oyun dünyasındaki diğer gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılmayı unutmayın.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir Yorum

  1. Dursun akıncı

    Daha önce gördüm ama ne bilim saçma geliyor bana uyuşturucu salıyor falan ütopya bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.