Ev / Haberler / Google Stadia Başlangıçta Sadece Dört Telefonda Çalışacak!

Google Stadia Başlangıçta Sadece Dört Telefonda Çalışacak!

Poster gg

Google Stadia, Kasım 2019’da çıkması beklenen bulut oyun platformu, sektöre “Her ekranda oyun” mottosuyla giriş yapıyor. Fakat son haberlere Stadia’nın çıkış aşamasından sonra bu durumun telefonlar için pek de mümkün olmadığı görülüyor. Sistem, sadece bazı Google telefonlarını destekleyerek piyasaya çıkışını gerçekleştirecek.

Google Stadia sisteminin destekleyeceği telefonlar

Sistemin asıl amacı nerede olursanız olun, ne zaman isterseniz isteyin en kaliteli oyunları bile gecikme yaşamadan her yerden akıcı bir şekilde oynamanızı mümkün kılmaktı. Stadia’nın Sık Sorulan Sorular sekmesine gelen büyük güncellemeden aldığımız bilgilere göre ise sistemin çıkışından hemen sonra bütün telefonlarda Stadia’yı kullanamayacağız. Stadia’nın desteklediği telefonlar ise Pixel 3 ve Pixel 3a serisindeki telefonlar olacak. Google’ın hizmetinin başlangıçta sadece Google’ın telefonlarında çalışması kulağımıza çok da garip gelmiyor fakat iPhone’a ileride destek gelip gelmeyeceği konusunda bazı şüphelerimiz var. Apple’ın uygulama konusundaki içe dönük politikası ve Google’ın Android’e olan yönelimi bu konudaki şüphelerimizi perçinleyen etkenlerden lakin resmi bir açıklama gelmedikçe elimiz kolumuz bağlı bir şekilde beklemekten başka hiçbir şansımız yok. Umarız iPhone’a da ileride destek gelir ve iOs kullanıcıları da Google Stadia hizmetinden yararlanabilir. Apple fanları da mutlu mesut bir şekilde telefonlarından oyun oynayabilir.

Olumlu gelişmeler

Gelen güncellemeden aldığımız haberler sadece negatif değil tabii ki. Stadia’nın dört adet art arda dizilmiş joystick ile dört kişiye kadar beraber oyun deneyimini destekleyeceği belirtildi. Nintendo gibi düşünün yani. Kolların çalışması için Bluetooth, oyun oynamak içinse Wi-Fi bağlantısı gerekecek fakat bunlara erişiminiz yoksa USB Type-C de kullanabileceksiniz. Hediye kodu almak isterseniz istediğiniz e-postadan kodu alıp istediğiniz Stadia hesabında kullanabileceksiniz. Ayrıca satın aldığınız bir şeyin Stadia’dan kaldırılması durumunda kendisi hala sizde kalacak. Bunlar gibi güzel haberler umarız Stadia’nın çıkışına doğru sıklaşarak gelmeye devam eder 🙂


Google Stadia sisteminin çıkışı yaklaştıkça yeni yeni detaylar gelmeye devam edecektir. Sizce önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor? Stadia kendisini bekleyen oyuncuların beklentilerini karşılayabilecek mi yoksa bir balon gibi sönüp tarihe mi karışacak? Değerli görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyin. En güncel oyun gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız sitemizi takip etmeye devam edin. Herkese iyi oyunlar 🙂

Hakkında Efe Eren GENÇ

Trabzon'da doğup büyümüş, oyun merakı babasının internet kafesinde başlamış, aranızdan biri. Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilim okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.