Ev / Haberler / Oyun Haberleri / Google Yeni Oyun Platformunu Duyurdu: Stadia
Poster gg

Google Yeni Oyun Platformunu Duyurdu: Stadia

Bir süredir Google’ın yeni bir bulut oyun sistemi üzerinde çalıştığı dedikoduları dolaşıyordu. Hatta bir ara sahte birkaç el konsolu görseli yayıldı ve Google’ın bunların patentini aldığı söylendi. Yalan olduğu ortaya çıktı ama Google başka bir ürünü dünyaya tanıttı. Tanıtımıyla bütün dikkatleri üzerine çeken Stadia, eğer verilen vaatler doğruysa tam bir devrim yapacak gibi duruyor.

Google Stadia

Google Çok Büyük Oynuyor!

Öncelikle bu sistemin bir bulut sistemi olduğuna tekrardan değinelim. Yani kütüphanenizdeki oyunları yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymadan internet ağınızın kalitesine göre oynama fırsatı elde edebiliyorsunuz. Bu sistem yeni değil, daha önce başarılı ya da başarısız birçok örneğini gördük. Ama Google bu kez çok iddialı girdi. 200’den fazla ülkede sunucu kurmayı planladıklarını açıkladı ve bu bizce gayet olası. Ne de olsa Google‘dan bahsediyoruz, bir dünya devinden.

Bir El Konsolu Gerekebilir

Resimlerde de görebileceğiniz üzere bir el konsolu mevcut. Şimdilik edinilen bilgilere göre bu platforma erişim için bu konsola sahip olmanız yeteri olacak gibi duruyor. Ancak tahminler arasında Google Chromebook cihazları dışındaki sistemlerde klavye ve fare desteği de sunulabileceği de yer alıyor. Bu da biz oyuncular açısından basit ama güzel bir fırsat olarak duruyor. Bu arada bu konsolda YouTube ve Google Asistan desteği bulunduğunu da  ekleyelim.

Google Stadia

Stadia ile Hangi Oyunlar Oynanabilecek?

Bu konuya ilişkin pek net açıklamalar yok aslında. Şimdilik elimizde olan bilgilere göre platformda test edilmiş olan Assassin’s Creed: Odyssey ve tanıtım sırasında gösterilmiş olan Doom Eternal bulunacak. Bunların yanı sıra yapılan açıklamalara göre çok oyunculu oyunların da yer alacağı ve ping ya da lag sorunlarının olmayacağı anlaşılıyor. Bunun tek şartı da bahsettiğimiz konsola sahip olmak. Oyunları oynayacağımız uygulama da önceden belli. Tabii ki Google Chrome aracılığıyla sisteme erişim sağlanacak.

Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

Tanıtım sırasında fiyatlandırmaya dair de herhangi bir bilgi ne yazık ki verilmedi. Ancak tahmin yürütecek olursak bugün kullanılan diğer sistemlere göre çok daha uygun tarifelerle geleceğini söyleyebiliriz. Çünkü çok büyük bir firmanın elinden çıkacak olan bu ürünün yeterince kâr sağlayacak alıcısı da illa ki olacaktır. Ayrıca bu el konsolu için de ayrı bir ücret ödeneceğini de az çok anlayabiliyoruz, yalnızca tek seferlik bir satın alım ücreti.

Hakkında Heval Deniz Kaya

Gençliğinin baharında, biraz öğrenci, biraz müzisyen, azıcık da oyuncu. 17 yaşında, Oyungg'de yazar...

Bir Yorum

  1. İnternet üzerinden oynanabilecekse ping önemli bir sorun teşkil etmekte… (En azından bizim için) Lag sorununu çözebilirler zaten chrome ram yiyici bir canavar haliyle. Fakat internet üzerinden nasıl oynanacak, ne tür hızda bir internet isteyecek bunlar hakkında daha net bir açıklama getirmeleri lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.