Ev / Listeler / Grand Theft Auto (GTA) Serisi Tarihi

Grand Theft Auto (GTA) Serisi Tarihi

Poster gg

Hepimiz GTA’yı bir yerden görmüştür. Bazıları misafirlikte, bazıları internet kafedeki büyük abiyi izlerken, kimimizse saatlerini internet kafede harcarken bulmuştu. Ve bugün o efsane oyun serisinin, yani GTA’nın, tarihini inceleyeceğiz.

Grand Theft Auto-1997

Şimdi bu oyunu çoğumuz oynamadık, kabul edelim. Belki 1990,1991’li abilerimiz ablalarımız oynamıştır. Ancak fotoğraflarına, videolarına ve 1 saatlik deneyimime bakarsak 2018 gibi çok uzak bir tarihte bile hâla zevk verebiliyorsa o oyun başarılıdır.

Grand Theft Auto London 1969-1999

Grand Theft Auto’nun ilk oyunundan 2 yıl sonra gelen ek paket, ilk oyundan pek bir fark sunmuyor.

Grand Theft Auto London 1961-1999

Gene Grand Theft Auto ilk oyunun küçük bir yan paketi olan oyun bizi 1960 gibi uzak bir tarihe götürüyor.

Grand Theft Auto 2-1999

Rockstar’ın bu etkisine şaşırdım açıkcası. Eskiden 1 yılda 1-2 GTA oyunu çıkarırken, şimdi 5 yılda bir GTA oyunu çıkarıyor. Neyse konumuzdan sapmayalım. İlk oyunun üstüne çok bir şey eklemedi yine.

GTA 2

Birazcık karanlık konsept ile maceramıza tam gaz devam ettik.

Grand Theft Auto 3 2001

Her serinin bir patlama oyunu vardır. GTA’nın da patlama oyunu GTA 3 idi. Kuş bakışı kameradan 3D bir bakış açısına geçmesi ise en büyük devrimiydi. Bu kamera açısıyla hikayeyi daha iyi anlıyor, açık dünyada daha rahat dolaşabiliyor, Liberty City’nin kokusunu buram buram içimize çekebiliyorduk.

Grand Theft Auto Vice City-2002

grand theft auto

İşte bunu oynamamış oyuncu tanımıyorum. Yenilik olarak GTA 3’ün aynısı olsa da hikaye ve harita bakımından GTA 3’e hükmediyordu resmen. Çoğumuz ilk gece kulübüne bu oyunda gitti, ama sanırım pek iyi bir deneyim değildi.

Grand Theft Auto San Andreas-2004

grand theft auto

hem açık dünya bakımından hem de hikaye bakımından o dönemdeki bütün oyunları alt etmeyi başarmış efsane oyun GTA: SA’yı günümüzde bile ilk günkü zevkiyle oynamak ziyadesiyle mümkün.

Grand Theft Auto Advance-2004

GameBoy Advance el konsolu için çıkan oyun, GTA 1 ve 2’deki gibi kuş bakışına geçmişti.

Grand Theft Auto Liberty City Stories-2005

Kendisi benim ilk GTA ve ilk PSP oyunumdu. Oyun önceden Sony’nin el konsolu PSP için çıkış yapmıştı, PSP’de tutulunca Rockstar oyunu PS2 sahipleri için de çıkardı. Oyun GTA San Andreas gibi çok büyük bir açık dünyaya sahip olmasa da hikayesi hepimizin ilgisini dikkate şayan derecede çekmişti.

GTA Vice City Stories-2006

Bir diğer PSP klasiği GTA VCS, Liberty City Stories’in üstüne birkaç silah, araba, dövüş tekniği ekleyerek bizi Vice City’de başka bir hikayeye daha sürüklüyordu. Hikaye tarihleri olarak sıraladığımızda ilk sırada yer alan oyun yine fena olmayan bir satış rakamına sahipti.

Grand Theft Auto 4-2008

Hikaye olarak en iyi GTA oyunudur kendisi. İsterseniz tanıştıralım, çoğu GTA fanı tarafından dışlanmış oyun GTA 4, Liberty City’deki son maceramızı (en azından yeni GTA oyununa kadar) son maceramızın içine atmıştı. Özellikle artık oyundaki kararlarımızın hikayeye ilmik ilmik işlemesi, hikayeyi oluşturan en önemli öğe denilebilirdi. Rockstar’ın kendi grafik motoru ile geliştirilen (RAGE) oyun grafikleri ile New York ya da oyunda değiştirilen adı ile Liberty City’nin karanlık atmosferini çok iyi yansıtıyordu.

Grand Theft Auto Lost And Damned-2009

GTA 4’ün fizik motorunu, grafiklerini hatta her şeyini değiştirmeden bizi bir motorcu çetesine çekiyordu. Tema olarak ve hikaye olarak GTA 4 ile çok alakası olmasa da gerçekten iyi bir hikayeye sahipti. Kendi çetemizi üstte tutmamız, diğer çeteleri ezmemiz, kulağa bile hoş gelen bir fikirdi. Yeni çıkacak GTA oyunun bu temada olmasını isterim doğrusu.

Grand Theft Auto Chinatown Wars-2009

Şimdilik son PSP GTA oyunu olan GTA Chinatown Wars, gene kuş bakışı bir açı yaratarak bize ufak bir nostalji yaşatıyordu. Çin’de geçen ilk ve tek GTA oyunu olmasıyla da ilgi çekmişti oyun.

Grand Theft Auto The Ballad of Gay Tony-2009

Aynı GTA 4 motoruyla geliştirilen oyunda bu sefer de gece kulübümüz için savaşıyor, patronumuzun yapmaya korktuğu işleri biz yapıyor, kısacası ayak işlerine devam ediyorduk.

Grand Theft Auto 5-2013

grand theft auto

GTA serisinin en kapsamlı haritası, karakterleri, senaryosu, açık dünyası, etkinlikleri ve daha sayamayacağımız birçok yenilik ile 7 dalda Guinness rekorlar kitabına adına yazdıran bir oyun GTA 5. Özellikle 3 karakter muhabbeti ortalığı kavurmuştu. Hepimiz 40-50 saatini oyuna verince istemesek de herkes içinden “Rockstar işi biliyor aga” dedi. GTA’nın önceki oyunlarına rağmen Rockstar farklı bir yol izleyip GTA 5‘i daha renkli, neşeli bir oyun yapmak istemişti. Bu bazı oyuncuların hoşuna gitmiş olabilir ancak benim gibi karanlık temayı seven oyuncular üzülmüştü. Yine de sıkılmadan oynayıp bitirmiştim. Hatta dayanamayıp bir daha başlamıştım aynı gün oyuna. 2013 gibi uzak bir tarihte çıkmasına rağmen gelen güncellemeler ve her gün artan oyuncu sayısı ile canlı kalmayı sağlayan GTA 5 böyle devam ederse uzun bir süre GTA 6’yı göremeyeceğiz. Her neyse, bugünkü listemizin sonuna geldik.

Sizin en sevdiğiniz GTA oyunu neydi peki ? Bunun gibi yazılarımızın devamını istiyorsanız bunu yorumlarınızla belirtebilirsiniz.

Hakkında Sizden Gelenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.