Ev / Blog / GTA VI Ne Zaman Çıkar?
Valorant names

GTA VI Ne Zaman Çıkar?

GTA V ile çok yüksek bir ivme kazanan Rockstar acaba GTA VI için ne zaman bir duyuru yapar? GTA VI ne zaman çıkar?

Grand Theft Auto serisi GTA 3 ile birlikte oyun evreninin merkezinde, en sevilen oyunlarıyla hareket etmeye başlamıştı. Özellikle hikayeleri ve özgür kalabildiğiniz atmosferiyle gönüllerde taht kurabilmişti. Bunu GTA V ile birlikte doruk noktasına taşıdılar. Fakat aradan geçen 4 yıl içerisinde GTA 6 ile ilgili bir duyuru göremedik. Sahi ne zaman çıkar bu GTA’nın yeni oyunu? Gelin biraz beyin fırtınası yapalım.

GTA V Eşiğini aşmak büyük bir problem

Tahmin edersiniz ki GTA V gibi büyük ölçekli bir oyundan sonra seriye devam edecekseniz, önceki oyunu geride bırakacak bir senaryo ve evrenle oyuncuların karşısına çıkmanız gerekir. Fakat bu denli geniş bir evreni yaratmak en iyi stüdyolar için bile çok zor. Bunu deneyimleyen oyunlardan birisi de Watch Dogs oldu. Onlar dışarıdan bir rakipken, Rockstar kendi oyununa rekabet etmek zorunda.

GTA kendi evreninde şehirleri olan, bu şehirleri de sürekli olarak geliştiren bir oyun serisi. Gelişimde son noktaya ulaşan oyunlara bakacak olursak: Liberty City, GTA 4 ile birlikte bu evreyi tamamladı sayılır, GTA V ise San Andreas eyaletini günümüz teknolojisine ulaştırdı. Geriye tek bir coğrafya kalıyor, Vice City. Vice City’i günümüze yaklaştırmak, şehri yeniden yapılandırmak ve önceki oyunla girdiği yarışta önde çıkabilecek bir hikaye tasarlamak işte bu yüzden bayağı zor.

Yukarıdaki paragraf’a dayanarak kendi düşüncelerimi de belirteyim. Birçok medya unsuru oyunun Asya, hatta direkt olarak Tokyo‘da geçeceğini falan söylüyor. Ben katılmıyorum açıkçası. Dediğim gibi ellerinde henüz gelişimini tamamlamamış bir şehir zaten var, yenisine yoğunlaşmak onlar için yararlı olmayacaktır. Ayrıca Asya pazarında yapılan açık dünya oyunları zaten o coğrafyada yaşanıyor ve ekmeğini yiyor, böyle bir risk yönetimine girişeceklerini sanmıyorum.

Eşiği aşmak için bir kadın karakterin gelebileceği de bol bol konuşuyor. Biz ne söylersek söyleyelim, oyun serisi ilerleyişi açısından, fazlasıyla cinsiyetçi bir şekle bürünmüştü. Şirket gerçekten bunu aşmak isteyebilir. Özellikle dönüp baktığımızda son yılların yükseleni ‘Aile’ temasını düşündüğümde. Karşımıza Shameless dizisinden Fiona gibi bir karakterin çıkması da garip olmazdı değil mi? GTA 6: Ayşe’nin yolu falan

Şirket aç değil ki, zaten ekmeğini kazanıyor

Şimdi çoğu şirket genelde parası azalmaya yakınken, yani eski oyunları artık az para kazandırıyorken yeni oyunlarını piyasaya sürer. Bu denklemde Rockstar biraz daha farklı bir rol oynuyor. Steam platformunun yaygınlaşmasıyla birlikte eski oyunları orijinal olarak daha fazla satmaya başladı bu kuşku götürmez bir gerçek. Aynı zamanda GTA V ile birlikte gündeme oturan Online (Çok oyunculu) GTA sayesinde de satışa büyük ölçüde devam edebiliyorlar.

Bir şekilde GTA Online‘ı insanlara birden fazla kez satmayı da başarıyor Rockstar. Çünkü belirli güvenlik önlemleri sayesinde hile yapan kullanıcıları oyundan uzaklaştırıyor. Oyunun tadını alan kullanıcılar da yeni hesaplar alıp tekrardan oyuna giriyor. Bunun da oyunun satış rakamlarını etkilediğini söylemek yanlış olmaz. Durum böyleyken GTA VI ne zaman çıkar? Satışlar devam ediyor sonuçta değil mi? O zaman şimdilerde çıkmaz maalesef…

Oyun yapmıyor değiller…

Evet, Rockstar şuan GTA serisiyle ilgili duyurular yapmıyor ama boş boş oturuyor diyemeyiz. Red Dead Redemption gibi bir efsanenin 2. oyununu 2018 yılında piyasaya sürecekler. RDR 2 gibi bir oyunla uğraştıkları için, iki büyük işi aynı anda yürütmek istemiyor olmaları da çok normal. Hatta biz oyuncular için çok daha iyi diyebilirim. Bırakalım iki oyuna da büyük özveri göstererek, ayrı zamanlarda geliştirsinler. Önümüze vasat 2 oyun çıkacağına, tadına vara vara oynadığım 2 harika oyun görelim.

Bu arada, fark ettim ki GTA severlerin bir kısmı RDR’den haberdar bile değil. Onlara da tavsiye etmek gerek, GTA’nın daha ağır atmosferli ve ortalama 100-110 yıl daha geçmişi anlatan hali diyebilirim. Çok güzel bir hikayeyi ‘Kovboy‘ yani diğer bir deyişle ‘Western‘ türünde işlenmişler, sağ olsunlar.

Peki bizce, GTA VI Ne zaman çıkar?

Şimdi böyle durumlarda tahmin yürütmek pek doğru değil elbette. Fakat daha önce Bannerlord için bir tahmin yürütmüştük, bu bize biraz cesaret veriyor anlayacağınız. Elimizde herhangi bir resmi dayanak olmadığını da belirtmemizde fayda var. Yapacağımız tahmini tamamen yukarıdaki fikirlere dayanarak yapacağız.

GTA VI‘nın 2020 yılının Ekim ayından önce çıkmasına pek ihtimal vermiyorum. En uygun tarihse 2021 yılının Şubat ayı olarak gözüküyor. Hatta direkt şöyle söyleyeyim, Bana kalırsa GTA VI 2021 yılının Şubatında konsollar için çıkış yapabilir. Fakat eğer bütün platformlara aynı anda bir çıkış yapacaksa, oyunun 2021 yılının Ekim ayında gelmesini bekleyebilirsiniz. (2020 Ekim’den ağzımı açıp 2021 ekime kadar gelmiş olmam da ayrı bir ironi)

Oyundan ne bekliyoruz?

Oyundan genel olarak neler beklediğime değinmeden yazıyı sonlandırmak istemedim. Bunlar kişisel görüşlerim. Sizlerde kendi görüşlerinize yorumlarda yer verirseniz güzel bir tartışma ortamı dönebilir. Zaten kendi görüşlerimde spesifik şeylere değinmeyeceğiz, yüzeysel fikirler sunacağım.

Fizik motoru açısından en azından GTA 4 kalitesinde bir oyun gelmesi, bence imkansız değil. Bunu daha geniş ve daha çok yaşayan bir haritada görmek de isteriz sanırım hepimiz. Ayrıca hikaye açısında üçlü ilerleyişi pek beğenmediğimiz de ortaya çıktı GTA V ile birlikte. Bu koşullar altında özet geçmem gerekirse; GTA IV gibi düzgün bir fizik motoru, yaşayan bir açık dünya ve geniş bir şehir yapısı, mümkünse tek karakterin üzerine giden, derin ve üzerine kafa yorulmuş bir senaryo. Bütün bunları vereceklerse ve güçlü, geliştirilmiş bir Online oyunu da sunabileceklerse gerçekten çok mutlu oluruz.

Yazıyla birlikte umutlarını kırdığım kimse olmuş mudur acaba? Kırdıysam özür dilerim ama biraz realist bakmak gerekiyor. Oyunlar istediğimiz anda çıkamaz, çıkarlarsa zaten istediğimiz kalitede olmazlar. Bakalım bu yaptığım tahminde haklı çıkacak mıyım, bakalım GTA VI ne zaman çıkar, bunu bize önümüzdeki süreç gösterecek.

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.