Ev / Blog / Humble Bundle’da İstemediğiniz Kuruma Bağış Yapmayın
Valorant names

Humble Bundle’da İstemediğiniz Kuruma Bağış Yapmayın

Hiç farkında olmadan bir Hristiyan misyoner derneğine, ufacık bir kasabanın temizlik derneğine bağış yapıyor olabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Humble Bundle, bağış sistemi üzerine kurulmuş bir oluşum. Her satın alımda kendisine ufak bir bahşiş, ürünü tedarik edene ufak bir pay kestikten sonra ödemeleri hayır kurumlarına göndermekte. ‘Pay What You Want‘ dedikleri sistem her ne kadar Türkçeye ‘Ne istersen onu öde‘ gibi çevrilse de uygulamada pek öyle değil. Evet dilediğiniz tutarı ödeyebiliyorsunuz, fakat belli bir meblağın altındaysa istediğiniz ürüne sahip olamayabilirsiniz.

Sistem daha çok ‘Kime istersen ona öde‘ şeklinde çalışıyor. Yani isterseniz ödediğiniz paranın tamamını ürünün haklarına kim sahipse ona verebilirsiniz. Tamamını Humble Bundle’a bahşiş vermek de mümkün, derneklere bağışlamak da… İşte konumuz bu dernekler ile ilgili.

Derneklere Elbette Bağış Yap, Fakat Hangisine?

Burada standart bir dernek var, ismi ‘Child’s Play‘ olan bu dernek Humble Bundle tarafınca destekleniyor. Açıkçası yaptıkları iş gayet güzel. Çocuklara oyunu götürmek. Bu kadar basit ve kısa bir cümle özetleyebiliyor yaptıkları işi. Diğer dernek ise eğer siz bir tanesini seçmediyseniz belli aralıklarla değişmekte.

Humble Bundle’da kayıtlı olarak yer alan binden fazla dernek var. Bunların bir kısmı Amerika’da, diğer kısmı ise İngiltere’de yer alıyor. Bazıları Global ölçekte dernekler, bazıları ise yerel ve küçük çapta. Kimisi doğa yanlısı, kimisi dini inanç derneği, kimisi fakirlere yardım eden bir kuruluş.

Fakat bazıları insanların tercih etmeyeceği dernekler olabiliyor. Mesela muhafazakar bir müslüman, neden Hristiyan misyonerliği yapan bir derneğe bağışta bulunmak istesin, aynısı zıttı olan koşul için de geçerli. Amerikan gazileri için açılmış dernekler bile var, neden Humble Bundle müşterisi bir Afganistanlı ilk tercih olarak buraya bağış yapsın ki? İronik olabiliyor rastgele atlarken kısacası. Tercih sıkalası epey geniş anlayacağınız.

Ben Durumla Nasıl Karşılaştım

Sürekli Humble Bundle’dan alışveriş yapan birisi değilim. Toplamda yaptığım alışveriş sayısı 2-3 ancak vardır. Geçen gün ödeme ayarlarıyla oynamak istediğim bir alışverişimde fark ettim ki direkt ödeme yapsaydım 8-9 dolar kadar bir tutarı Hristiyan derneğine bağışlayacaktım. Bu benim için sorun değil ama yine de öncelikli tercihim de olmaz, değiştirebiliyorsak değiştiririm yani.

Sorun sanırım şundan kaynaklı, site çok basit olmasına rağmen İngilizce. İngilizcem olmasına rağmen bugüne kadar okumaya erinmişim ve öyle rastgele oynamasam fark etmezdim. Açıkçası toplum olarak eringen insanlarız. Humble Bundle’ın ülkemizde birçok müşterisi olduğunu düşünürsek benim gibi bu sorunu yaşayan çok fazla insan olabilir.

Ne Yaptım, Ne Yapabilirsiniz

Ufak bir araştırma ile ATAA (Assembly of Turkish American Associations) isimli bir dernek buldum. Dernek Amerika’da yaşamakta olan 500.000’in üzerinde Türk’ü temsil eden Atatürk prensiplerini benimsemiş bir kurum. Benim tercihim bağışımı onlardan yana kullanmak oldu. Eğer LA’de bir kasabanın temizliğine katkıda bulunmak için rastgele bir ödeme yapmak istemiyorsanız size de tavsiyem bağış yapmak isteyeceğiniz bir dernek bulmanız.

Tabii burada tercihiniz İslam dini ile alakalı bir dernek de olabilir, ATAA derneği de. Hatta doğayı koruyan bir dernek ya da Afrikalı çocuklara yardım eden bir dernek de seçebilirsiniz. İşin güzel yanı bir satın alım yaparken bütün parayı bu derneğe bağışlamayı seçebiliyor olmanız. Peki nasıl yapılıyor bu iş?

Humble Bundle’da Dernek Seçme İşlemi

Almakta olduğunuz Bundle’ı aşağıya kaydırırken ne öderseniz, nelere sahip olacağınız bir sıralama geliyor hani. O biter bitmez otomatik ödemede hangi derneğe bağış yapacağınızı görüyorsunuz. ‘Select new one‘ seçeneğine tıklayarak, aklınızdaki konu ile alakalı bir kelime yazabilirsiniz. Tahmin edersiniz ki İngilizce olması zorunlu. Ayrıca merak etmeyin, muhtemelen konu ile alakalı dernekler vardır. ‘Islam’ yazıp aratmayı da denedim, ‘Africa’ yazıp aratmayı da… Bu noktada Humble Bundle’ı tebrik etmek lazım, sınırsız seçenek sunuyorlar diyebilirim. Keşke daha fazla ülkeden dernek görebilsek, fakat şimdilik bununla idare etmemiz gerekiyor gibi.

Umarım yaptığımız bu bilgilendirmeyi bol bol insana ulaştırabiliriz. İyi oyunlar herkese.

 

Hakkında Eran "AramdaJungle" Küçük

Buralarda bir şeyler yazıp çiziyor, Oyungg'de yönetici olarak yer alıyor, bir de Marmara Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema okuyor. Öyle pek farklı bir yanı yok, 22 yaşında.

4 Yorumlar

  1. Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben humble bundle’dan sadece bundle alıyorum. Average paket aldığım çok bundle oldu. İlk başlarda ben de farkında değildim ama sonraları hep bundleda yer alan oyunların firmasındaki kaydırma butonunu sona çektim. Özel olarak seçme seçeneğinden haberim yoktu. Bence bu yazıyı okuyan her kimse tanıdıklarıyla paylaşmalı.

    • Eran "AramdaJungle" Küçük

      Yorumun için teşekkür ederim. Gerçekten, bence de sitede yazılan en önemli yazılardan birisiydi bu. Bilinçli hareket etmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.