Ev / Haberler / Teknoloji Haberleri / Intel 10. Nesil Laptop İşlemcilerini Duyurdu
Poster gg
Intel 10th-Gen Laptop CPUs

Intel 10. Nesil Laptop İşlemcilerini Duyurdu

Bilgisayar işlemcisi denince akla 2 dev isim geliyor. Bu isimlerden biri AMD, diğeri ise bu haberimizin de konusu olan ve yeni nesil mobil işlemcilerini duyuran Intel. Kendileri bu kez işleri biraz karmaşık hale getirmiş gibi görünüyorlar.

Intel 10th-Gen Laptop CPUs

İlk olarak yeni nesil “Ice Lake” işlemcilerin başlıca özelliklerine biraz değinelim. İşlemci zarlarında Iris Plus Graphics (Bazıları için geçerli değil) isimli geliştirilmiş dahili grafik eklentisi bulunacak. Bunun yanında Wi-Fi6 (Gig+) ile 160 MHz’lik geniş bant ve 4 cihaza kadar destek verebilen Thunderbolt 3 desteği sunuluyor. Ayrıca işlemci mimarisinde de değişikliğe gidildi. Önceki modellerde 14 nm olan mimari 10 nm’ye kadar çekildi.

Intel İşleri İyice Karıştırmış

Bir de ve serileri gibi bir ayrım dikkatimizi çekiyor. Basitçe bu farkı serisindeki bilgisayarların serisindeki bilgisayarlara kıyasla daha büyük ebatlara sahip olduğu şeklinde açıklayabiliriz. İşlemcinin hangi seriye ait olduğunu anlamak için isme bakmamız yeterli oluyor. İsimdeki harfinden önceki sayı 0 ise işlemcinin Y serisine, sayı ise işlemcinin U serisine ait olduğunu anlıyoruz.

Intel 10th-Gen Laptop CPUs

İsim konusunda iyice kafaların karıştırıldığı ortada. İsimlerin analizi ise yukarıdaki görselde basitçe anlatılmaya çalışılmış. Bütün bunları bir kenara bırakacak olursak 10. nesil işlemcilerin çok güçlü olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun sonucunda cüzdanların biraz zorlanacağı düşünülebilir. Zaman içerisinde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Hakkında Heval Deniz Kaya

Gençliğinin baharında, biraz öğrenci, biraz müzisyen, azıcık da oyuncu. 17 yaşında, Oyungg'de yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.