Ev / Haberler / Intel, Yeni Nesil İşlemcilerini AMD İş Birliği İle Üretecek!
Poster gg
İşlemci

Intel, Yeni Nesil İşlemcilerini AMD İş Birliği İle Üretecek!

İşlemci piyasasının en iyileri, ezeli rakipler Intel ve AMD beraber çalışacak. Detaylar haberimizde!

Bilindiği üzere Intel ve AMD, işlemci piyasasının en iyileri durumundalar. Ancak Intel‘in entegre HD grafik işleme birimleri Nvidia yada AMD ile yarışabilecek durumda değil, hatta karşılaştırmak bile saçma olur. Bu sebeble Intel‘in grafik işleme piyasasında yükselmeye ihtiyacı var. Bu ihtiyacını ise AMD ile iş birliği yaparak karşılamayı planlıyor. Bu iş birliğine birçok kişi şaşırıyor olabilir ancak aslında pek sürpriz olmadı çünkü geçtiğimiz ay bu iş birliğine dair dedikodular ortaya çıkmıştı.

İşlemci

Intel-AMD İş Birliği İle Ne Üretilecek?

Intel ve AMD beraber çalışarak işlemci üretecek. Yeni nesil işlemcilerin ismi Intel Core H olacak. Bu işlemcilerin hedefi, AAA diye tabir ettiğimiz üst seviye oyunları stabil şekilde çalıştırabilecek ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar üretmek olacak.

Şu anki teknolojiye göre %50 daha küçük işlemciler üretilebilecek ve bu EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge) teknolojisi ile sağlanacak. EMIB teknolojisi işlemci, grafik yongası ve özel grafik belleği arasında bilgi koordinasyonu sağlıyor.

HBM2 teknolojisi de mobil PC’lerde ilk kez Core H serisi işlemciler ile birlikte kullanılacak. HBM2 teknolojisi ise 2008 yılından beri kullanılan GDDR5 özel grafik belliği teknolojisi yerine kullanılacak. HBM2, GDDR5‘den daha az güç tüketiyor ve daha az yer kaplıyor.

Intel Core H tanıtım videosu:

Hakkında Sizden Gelenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.