Ev / Blog / İnteraktif Oyun Yapmaya Çalışan Firmalar
Valorant names

İnteraktif Oyun Yapmaya Çalışan Firmalar

Sevgili oyuncular, biliyorsunuz ki bu senenin en iyi oyunlarından olan Detroit Become Human oldukça başarılı bir iş çıkardı. Oyunun en çok dikkat çektiği taraf ise kuşkusuz içerdiği özgürlüktü. Peki firmalar bu tarz oyunları nasıl yapıyorlar?

Quantic Dream bu yıl gerçekten başarılı bir iş çıkardı. Detroit neredeyse tamamen oyuncunun eline bırakılmış “Al abi istediğin gibi yönet oyunu.” demişler. Kararları siz veriyorsunuz, oyunun sonunu siz belirliyorsunuz, neyi ne zaman diyeceğinizi, akışını size vermişler. Peki böyle bir oyun için illa yılın ilerlemesi mi gerekiyor? Cevabı kocaman bir HAYIR. Bunun en güçlü örneği 2010 yılında çıkan Heavy Rain. Gerçekten de oyunu tamamen kontrolümüze alıp farklı farklı sonlarda bitirebiliyorduk.

Herkes Her Şeyi Dört Dörtlük Yapamıyor İşte…

Başlıkta da belirttiğimiz gibi işi ellerine yüzüne bulaştıranlar da var. Kimden bahsettiğimi biliyorsunuz. Tabii ki Telltale Games! Bütün işleri interaktif oyun olan bu firmayı biz en çok The Walking Dead serisi ile tanıyoruz. Ama küçük bir problemimiz var işte. Bu abiler interaktif oyun yapmayı beceremiyorlar! Ne verdiğimiz kararlar oyunun gidişatını değiştiriyor, ne de oyunun sonunu değiştirebiliyoruz. Hangi seçeneği seçersek seçelim oyun hep aynı sonla bitiyor. Sanki interaktif oyun değil de birisinin yaptığı filmi tuşlara basarak izliyormuşuz gibi. Hele ki o Batman: The Telltale Series Oyunundan bahsetmeyeceğim bile.

 

İnteraktif Oyun Dedik de Oynanışı Ve Atmosferi Unutmayalım

Evet az önce gömdüğüm TWD atmosfer olayını gerçekten iyi yansıtıyor. Müzikleriyle, karakterleriyle bizi bile gerdiği zamanları oluyor. Nadir zamanlarda ağlayan beni bile oyunun sonunda ağlatmayı başarmıştı keratalar. Onun dışında Until Dawn’ın atmosferi de fena değildi. Yine oyunun akışını aşırı şekilde değiştiremesek de Telltale oyunlarından kat kat iyi olduğu söylenebilir. En azından onun sonunu, diyaloglarını değiştirebiliyorduk. Until Dawn’ı başarılı bulduğumdan bazı bölümleri tekrar tekrar oynayıp platin kupa kastım. Bazı karakterleri kendine gıcık etti, bazı karakterleri çok sevdirdi bana. Her karakterin kişiliğini oyun boyunca yaptığımız diyaloglara göre değiştirebiliyorduk. Ama bilin bakalım bu hangi oyunlarda yok…

Sonuç Olarak

Sonuç olarak interaktif oyun kavramını öyle herkes yapmaya kalkmayacak. Sonunuz Telltale gibi batarak biter benden söylemesi. Her ne kadar yavaş yavaş suyu çıkıyor olsa da Detroit, Heavy Rain gibi güzel yapımlar da gelebiliyor. Siz de düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz efendim. Bu tarz blog yazıları için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftçi

2.5 yaşından beri Vice City sokaklarında geziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.