Ev / Haberler / Sinema Haberleri / IO, Bir Bilim Kurgu Filmini İncelemek (Spoiler İçerir!)

IO, Bir Bilim Kurgu Filmini İncelemek (Spoiler İçerir!)

Valorant names

Herkese merhabalar. Bugün sizlerle bir Netflix projesi olan IO isimli bilim kurgu filminin incelemesini yapacağız. Filmin 9 Ocak 2019’da fragmanı yayınlanmıştı. 18 Ocak 2019 tarihinde de film, Netflix üzerinden çıkış yapmıştı. Acaba bir bilim kurgu filmi olarak beklentileri karşıladı mı? Filmin konusu tam olarak ne? Oyuncuları kimler? Bu soruların cevapları için sizi hemen aşağıya alalım.

 

IO Filminin Konusu ne?

Dünya, üstünde yaşadığımız gezegen artık yaşanmaz hale gelmiş. Hava artık toksik. Yükseklerdeki bazı yerler haricinde Dünya’da maskesiz nefes alınamıyor. İnsanoğlu zaten Dünya’yı bu berbat hale getirip üstüne de yaşamak için yeni yerlerin keşfine çıkmış. Çareyi Jüpiter’in bir uydusu olan IO isimli yerde bulmuşlar. Dünyadan roketler fırlatılmış ve Dünya yavaş yavaş boşaltılmış. Son roket fırlatılmak üzere. Dünya’da hala umudunu kaybetmeyen az sayıda kişi var. Sam Walden da bu insanlardan bir tanesi. Sam, insanları Dünya’dan gitmesin diye ikna etmeye çalışan bir bilim insanının kızı. Hala her şeyin bitmediği düşüncesiyle gezegenimizdeki doğal yaşam çalışmalarına devam ediyor. Bilim insanı olan Sam tıpkı kendisi gibi Dünya’da kalan başka bir insan ile tanışıyor. Ardından ise olaylar dizisi başlıyor.

Spoiler başlangıcı-

Peki ya sonra neler oluyor?

Sam, düzenli olarak bir radyo konuşması yapıyor ve kendisi gibi hala Dünya’da yaşayan insanlara ulaşmaya çalışıyor. Günün birinde ise Micah isimli biri radyo çağrısını duyuyor ve Sam’i buluyor. Micah Henry Walden ile, yani Sam‘in babasıyla görüşmek istediğini söylüyor. Daha sonra Sam‘in babasının artık yaşamadığını öğrenen Micah, hayal kırıklığına uğruyor. Sam ve Micah bu olaylar esnasında birbirleriyle yakınlaşıyorlar. Beraber bir çıkar yol düşünüyorlar.

Sam‘in Dünya’daki çalışmalarının kötü gitmesi üzerine Sam ve Micah ikilisi Dünya’dan fırlatılacak olan son rokete yetişmek için harekete geçiyor. İkisi, roketin fırlatılacağı yere doğru yaklaşmak için Micah‘nın balonunu kullanmaya karar veriyor. Balona binmeye birkaç saat kala Sam, son olarak Dünya’da gözleriyle görmeyi çok istediği bir tablo için sergi salonuna doğru yola çıkıyor. Tabloya ve istediğine ulaşıyor. Micah ise ona gitme zamanının geldiğini hatırlatmak için yanına gidiyor. Sam son anda fikir değiştiriyor ve Micah‘ya onunla gelemeyeceğini, Dünya’da kalacağını söylüyor. Sam, toksik havaya rağmen maskesini çıkarıyor. Filmin sonunda ise Micah‘nın rokete doğru yola çıktığını, Sam‘in ise Dünya’da kaldığını görüyoruz. Sam, hep hayalinde canlandırdığı şeylere kavuşuyor. Saçlarını savuran rüzgara, temiz bir denizin kıyısında durmaya, okyanus havasına.. Bir de çocuğun Sam‘e bu sahnelerde eşlik ettiğini görüyoruz. Filmimiz ise burada sonlanıyor.

Ee sonunda?

Kendi fikirlerimi yazmaya başlayacağım bu bölümde. Filmde anlayamadığım birkaç nokta var. Bunlardan birincisi, Dünya’nın bu hale nasıl geldiğinin hiç anlatılmaması. Filmde gerçekten bir neden arıyorsunuz ama yok. “Kirlilik olduğunu söylüyor film bize ama nasıl bir kirlilik bu? Asıl kaynağı ne? Bu hale gelmesi kaç yıl sürdü?” gibi pek çok soruya yanıt bulamıyorsunuz.

Anlayamadığım ikinci bir nokta ise filmin neden bu kadar temposuz, sıfır aksiyonla geçtiği. Film başladı,ortasına geldi. Belki aksiyon buradan sonradır dedim ama yok. Hani bir roket falan bekliyor insan. İzlediğimden bana geriye kalan sadece Sam ile Micah‘nın gereksiz uzatılmış konuşmalarıydı. Konuşmalara çok fazla odaklanılmış.

Değinmek istediğim üçüncü nokta ise sadece ÜÇ karakterden oluşan oyuncu kadrosu. Sam, Micah ve düşündüğümde aklıma zor gelen bir Henry Walden sahnesi. Düşük bütçeli, “I am Legend” havasında olmaya çalışan ama bu onun yanına dahi yaklaşamayan bir film diyebilirim. Sanırım oyuncuların bu kadar az olması, konuşmaların neden bu kadar çok göze battığını da açıklıyor.

Oyuncu kadrosu

Margaret Qualley Sam

(Avengers filmlerinden epey aşina olduğumuz Sam Wilson, namı diğer Falcon‘u oynayan Anthony Mackie)

Anthony Mackie Micah

Danny Huston Henry

Nasıl bir film?

Ben izledikten sonra ayırdığım zamana pişman oldum. Okuduğunuz üzere film hiçbir yere bağlanmıyor. Bu filmi izlemek yerine başka bir filme yönelebilirsiniz. Filmi tavsiye etmiyorum maalesef. Beklentilerin çok çok altında kalan bir film olduğunu söylemek mümkün.

Hakkında İlayda Sürücü

20 yaşında,diş hekimi olmaya aday bir oyun bağımlısıyım.En sevdiğim oyun serisi Far Cry diyebilirim.6 yaşında başlayan oyun macerama kaldığım yerden devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.