Ev / Haberler / iOS 11 Gelirken Götürüyor
Poster gg

iOS 11 Gelirken Götürüyor

Bildiğiniz üzere takvimler Eylül ayına yaklaşıyor, bunun diğer bir deyişi ise iOS’un yeni bir versiyonu yolda.

Teknoloji devi Apple‘ın yaptığı açıklamalardan Apple markasının telefonlar için kullandığı işletim sistemi iOS‘un yeni sürümü olacak olan iOS 11‘un 32-bit uygulamaları desteklemeyeceğini öğrenmiştik. Peki bu ne demek oluyor? Olacak olan şu ki, kullandığınız herhangi bir uygulamanın 64-bit’lik versiyonu yok ise artık o uygulamaya hüzünlü bir elveda demek zorundasınız..

Son zamanlarda iOS 10 kullanıcılarına sıklıkla bazı uygulamaların sistemi yavaşlatacağına dair ‘nazik’ uyarılar yapan Apple, bu nazik tavrından vazgeçip iOS 11‘de radikal bir karar alarak 32-bit uygulamaları tarihe gömmeyi hedefliyor.

 

Peki kullandığım uygulamanın 64-bit uyumlu olup olmadığını nereden öğreneceğim?

Neyse ki bu süreç zorlu olmayan, basit bir süreç. Ayarlar > Genel > Hakkında > Uygulamalar kısmına giriyoruz. Bir “Uygulama Uyumluluğu” sayfası göreceğiz, burada iOS 11’de çalışmayacak olan uygulamaların listelendiğini göreceksiniz. Hali hazırda desteklenmeyen uygulamanız olmasa bile, ileri zamanlarda bu durum sizi sıkıntıya sokabilir.

Aygıtımı iOS 11’e yükseltmem diyenler!

İçimizde böyle düşünenlerimiz de olacaktır tabii, hatta ben de bunun düşüncesini geçirdim kafamdan. Ama gerçek şu ki Apple’ın attığı sadece bir adımdı. Hedeflerinin 32-bit uygulamalarını tamamen tarihe gömmek olduğunu görememek çok da zor olmasa gerek.

 

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.