Ev / Haberler / iPhone 8’in Özellikleri Keşfedildi!
Valorant names

iPhone 8’in Özellikleri Keşfedildi!

Apple’ın yeni amiral gemisinin özellikleri keşfedildi.

Apple şirketinin Eylül ayı içerisinde tanıtması beklenilen ve iPhone’un yeni modeli olacak iPhone 8‘in özellikleri keşfedilmeye başlandı.
Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Apple, meraklı geliştiriciler için HomePod yazılımını yayınlamıştı. Bu kodlarda ise telefonun özellikleri gizli bir şekilde saklanıyor. İşte bu özellikleri Steve Troughton-Smith adlı geliştirici tek tek çıkarıp Twitter hesabında duyurdu.

Dilerseniz gelin keşfedilen özelliklere bir de biz göz atalım.

1 – Yüz Tanıma : 

Smith, HomePod’daki Touch ID‘nin bulunduğu BiometrikKit‘de kızıl ötesi yüz kilidini doğrulayan özellikler olduğunu iddia etti.

Yukarıda görülen kod dizininde yüz tanıma özelliğinin varlığını görebiliyoruz. Kodun adı: ‘Pearl ID’.

Yüz Tanımanın bu kadar konuşulup olay olması ve kullanıcıların beklentileri içerisinde yer almasının sebebi ise, yine sık sık konuşulan dedikodulardan olan ‘Touch ID‘nin kaldırılma durumundan kaynaklanıyor. Touch ID ile ilgili bilgi içeren bir kod dizini daha bulunuyor. O kod dizininde ise “biyometrik kimliği etkin, touchID veya pearlID etkin değil” yazıyor. Yine aynı kod sayfasında birkaç yerde “Face Detected” yani “Yüz Tespit Edildi” yazıyor. Tüm bunlar Apple’ın yeni canavarının yüz tanımlama özelliğini barındıracağının birer kanıtı olarak gösteriliyor.

2 – Sanal Ana Ekran Tuşu :

Yine geliştirici Smith’in açıklamalarına göre ana ekran tuşu iPhone 8‘de somut olarak yer almayacak ve sanal bir ana ekran tuşuyla karşılacağız. Bu tuşu kullanıcılar istedikleri gibi boyutlandırabilecek ya da gizleyebilecek.

3 – Kablosuz Şarj Özelliği : 

Reddit’de paylaşılan kodlar ile iPhone 8‘in bu özelliği barındıracağı da kesinlik kazandı. iPhone 7s modelinin bu özelliği taşıyıp taşımadığı hakkında pek bir bilgi olmasa da, geliştiriciler Kablosuz Şarj Özelliğinin 3 modelin de içerisinde barınacağını söylüyorlar.

4 – 60 FPS 4K Video Kaydı : 

HomePod yazılımı sayesinde telefonun kamera özelliklerini de keşfeden geliştiriciler, kod dizinlerinde gizlenen bilgilere göre iPhone 8‘in hem ön hem de arka kamerasının 60 FPS 4K video kaydı yapabilecek.

5 – Çerçevesiz Ekran :

Geliştirici Smith’in açıklamalarına göre telefonun tasarımı da kodların içerisinde gizlenmiş durumda. Kodlara göre iPhone 8 modelinde durum çubuğunda değişikliklere gidilecek ve telefonun üst kısmında kamera ve sensörlerin yer alacağı bir çentik bulunuyor. İşte kodlardan oluşturulmuş iPhone 8 görseli :

Okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.