Ev / Haberler / iPhone 8 ve 8 Plus’ın Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu!
Valorant names

iPhone 8 ve 8 Plus’ın Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu!

Dün lansmanı yapılan iPhone 8’in özellikleri ve fiyatı belli oldu. Büyük bir hayal kırıklığı yarattığını da söylemeden edemeyeceğim. Gelin de nasıl bir hayal kırıklığı inceleyelim.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Tasarım:

Arka ve ön yüzeyi cam olarak tasarlanan iPhone 8 görünüş olarak iPhone 7’den herhangi bir farklı olmadığını söyleyebilirim. Yan şeritleri de havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında olduğu söyleniyor. Su ve toz geçirmezlik olarak kusursuz olduğu iddia edilse de tam olarak geçirmezlik sağladığını düşünmüyorum. Yeni uzay grisi, gümüş ve altın renk seçeneği ile erken satışa 15’inde çıkacak ve mağazalarda da 22’sinde yerini alacak.

Kablosuz Şarj:

Kablosuz şarj özelliğinin İphone 8 ile geleceği iddialar arsında zaten vardı ve sağolsunlar tahminleri eksik bırakmamışlar. Cam arka yüzey sayesinde kablosuz şarj kolaylığını da bir üst düzeye çıkarmışlar. 2018’de çıkacak olan AirPower ile de aynı anda hem telefonunuzu hem Apple Watch’unuzu hem de AirPod’unuzu kılıfı ile birlikte aynı anda şarj edebilecek ve hepsini telefonunuz üzerinden takip edebileceksiniz. Biraz çığır açmak isteyen Apple şirketi diğer birçok şirket ile Ar-Ge çalışması yürüterek kablosuz şarj kolaylığını havaalanlarına, kafelere hatta arabalara kadar taşımışlar. Gelecek için yürütülen benim de gayet şık bulduğum bu özellik ile kolaylığı arttırmış olmak ile birlikte şarj esnasında telefon kullanımını da kısıtlamışlar.

Retina HD Ekran:

Kısaca bahsetmek gerekirse ekran geliştirilmiş durumda, demek istediğim şu ki daha kaliteli bir görüntü ile karşı karşıyayız. Peki bunu nasıl sağlamışlar? True Tone, geniş renk yelpazesi ve 3D Touch özelilikleri sayesinde ekran öncekine göre daha göz alıcı. True Tone; beyaz dengesini ortama göre otomatik olarak ayarlıyor ve daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Renk yelpazesi ile ekrandaki renkleri daha canlı bir şekilde görebileceğiz ve çift etki alanlı pikselleri ile her açıdan net ve detaylı bir ekran sunulmuş durumda. Eleştirmek gerekirse, çok büyük bir olay yok ortada.

Kamera:

Yeni gelen işlemci ile güçlendirilen kameralar yeni sensör ile üst düzey fotoğrafçılık deneyimi basite indirgenmiş. Ayrıca sanal gerçekliği VR Gözlükten bağımsız ve etkileyici hale getirebileceğiz. İphone 8’in arka kamera altı bileşenli lens ve f/1,8 diyafram değerine sahip 12MP bir kamera bulunuyor. İphone 8 Plus’da ise aynı İphone 8’deki kameranın yanında 12MP,  f/2,8 diyafram değerine sahip telefoto bir kamera daha var ve ikisi optimize çalışarak optik yakınlaştırma ve portre modunu hayata geçiriyor. Bir çok efekt ve bir çok yeni ışık ile adeta fotoğraf stüdyosu tadında.

İşlemci:

A11 Bionic! Karşınızda yepyeni bir işlemci. Dört adet yüksek verimlli çekirdek, A10 Fusion’a göre %70 daha hızlı ve iki adet yüksek performanslı çekirdek de %25 daha hızlı. İkinci nesil performans kontrol birimi ihtiyaç olandan daha fazla güç sağlıyor ve bunu yaparken pil ömrünü de yemiyor. A11 Bionic, İOS 11 ile gelecek olan arttırılmış sanla gerçekliğe güç veriyor ve bunu A11 Bionic’in içindeki A10 Fusion’a göre %30 daha hızlı olan 3 çekirdekli GPU ile yapıyor.

Fiyat:

İphone 8’in başlangıç fiyatı 699$ olarak belirlenmiş durumda ülkemize geliş fiyatı kesin olmamakla birlikte 4000-4500TL arasında olması bekleniyor. İphone 8 Plus’ın başlangıç fiyatı ise 799$ olarak belirlenmiş ülkemize geliş fiyatı ise gene 4000-4500 TL arasında olması bekleniyor ama kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Teknik Özellikleri:

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.