Ev / Haberler / iPhone X İncelemesi!
Valorant names

iPhone X İncelemesi!

12 Eylül’de lansmanı yapılan iPhone X, ilk iPhone’dan günümüze geçen 10 yılı temsil ediyor. Normal alışılmışlıkların, Apple klasiklerinin dışında çok farklı tasarım ve özelliklerle karşılaşmak beni mutlu etti. Apple’ın ilk çerçevesiz ekranı olması iPhone 7-8 modellerinden farklı olarak konumlandırılmış kameralar ve yeni işlemciye dayanmış harika özellikler. iPhone 8’den sonra çıtayı tavana çıkaran fiyatı ile yeni modele bir bakalım!

Tasarım:

Yukarıda da bahsettiğim gibi alışılmışın dışında bir tasarım ile karşılaşmak çok harika. Bu tasarım nasıl mı; tamamen ekrana yer verilmiş. Yeni iPhone X modelinde ekran gövde oranı baya yüksek seviyelerde. Fakat daha iyisi olamaz mıydı? Tabii ki olabilirdi Xiaomi Mi MIX 2nin tasarımına baktığımızda neredeyse hiç çerçeve yok, bu da iPhone X‘in eksiklerinden bir tanesi. Telefon kenarlarının kıvrımlı olması ile kavramayı kolaylaştırmak gayet mantıklı ama ekrana çerçeve oluşturması pek harika diyemeyeceğim. iPhone 8 tasarımında olduğu gibi arka ve önde kırılmaz cam mevcut estetik olarak harika bir hava katmış durumda ve kablosuz şarj için güzel bir avantaj. Su geçirmezlik olarak herhangi bir eleştirim de bulunmamakta.

Ekran:

Kontrast oranının yüksek seviyelerde bulunduğu harika bir görüntü deneyimi sunan iPhone X için tasarlanmış yeni OLED ekran gerçeğe en yakın görüntüyü sunmak için hazırlanmış. Tamamen olmasa da telefonun ön yüzeyinin çok büyük bir bölümünü kaplayan ekranın üst kısmında bulunan bölümle de bir çok özelliğe imkan sağlamakta. Büyük değişikliklerle kullanımı tamamen farklılaştıran fakat kendine yeni kullanım oluşturulmuş durumda.

Kamera:

Daha büyük ve daha hızlı kameralar ve optik görüntü stabilizasyonu ile harika fotoğrafçılık deneyimlerine imza atmaya hazır olun. 2 adet 12MP biri f/1.8 diğeri 2.4 diyafram değerine sahip kameralar ile optik görüntü stabilizasyonu katınca bir de üstüne yeni işlemcinin geliştirilmiş yapay zekası ile harika hale gelmişler diyebiliriz. 2 adet kamera ile optik yakınlaştırmaya olanak sağlayan iPhone X daha kaliteli(!) Instagram fotoğraflarına olanak sağlıyor.

Face ID:

Tamamen ekran olduğu zaman tabii ki parmak izi okuyucu için yer kalmadığını fark eden Apple, harika bir teknolojiye de imzalarını atmışlar. Bir bakış ile telefonumuzu açabileceğiz. Fazla bilim kurgu geliyor olabilir ama günümüz teknolojisi ile mümkün hala gelmiş durumda fakat daha geliştirilmesi gerekiyor demeden edemeyeceğim. Kusursuz bir kullanım sağlamadığını lansman sırasın da, ardından lansmandan sonra misafirlere sunulan incelme standlarında da pek başarılı olduğunu göremedik. Peki nasıl çalışıyor? Ekranın üstünde bulunan küçük çıkıntı altında bulunan Kızılötesi Kamera ve Nokta Projektörü sayesinde; Nokta Projektörünün yüze gönderdiği 30.000 nokta Kızılötesi Kamera tarafından işlenerek telefon klidinizi açmaya, para göndermeye ve bir çok eğlenceye ortaklık ediyor.

Animoji:

True Depth Kamera sayesinde 50 fazla kas hareketi analiz edilip 12 farklı Animoji’ye dönüştürebileceğiz. Mesajlarımızın veya internet üzerinden olan görüşmelerin daha eğlenceli ve entresan hale geleceği çok açık. Bahsettiğimiz True Depth özelliği sayesinde Snapchat, Instagram ve Facebook filtrelerinde harika bir deneyim sunulacağı da aşikar.

İşlemci:

Apple’ın süper zeka olarak hitap ettiği yeni işlemcisi A11 Bionic harika işler yapıyor gerçekten. Şuanda kadar üretilen en iyi akıllı telefon işlemcisi diyebiliriz. Saniyede 600 milyara kadar işlem yapabilen A11 Bionic’e iPhone 8 ve 8 Plus’da ayrıca iPhone X’de yer verilmiş durumda. Apple’ın eski işlemcisine göre 4 çekirdeği %70 kadar daha hızlı ayrıca 4 çekirdekten 2’sinin %25 artı hızı da bulunmakta. iPhone X ile gelen FaceID bazı güvenlik sorularını aklımıza getirmişti özellikle İOS11 ile gelecek dosyalara erişim de ayrı bir parçasıydı fakat işlemcinin içinde bulunan Secure Enclave kısmı yüz verilerinin hiçbirini serverlara iltemeden kendi içerisinde saklayıp işlemesi de Apple’ın aldığı çok şık bir önlem. FaceID demişken sizin kişisel değişimlerinize adepte olabilen bir teknolojiye sahip; yani bıyık, sakal veya gözlük gibi faktörlerle dahi FaceID ile telefonunuza erişim yapabileceksiniz. İkinci nesil performans kontrol birimleri sayesinde performansı yüksek seviyelerde tutuyor fakat pilden hiçbir şey kaybettirmiyor. Son olarak da Apple’nin yeni geliştirdiği 3 çekirdekli GPU A10 Fusion’a göre %30 daha hızlı. Yeni geliştirilen GPU sayesinde oyunlarda ve uygulamalarda üst düzey sanal gerçeklik deneyimleri sunmak için hazırlanmış.

Kablosuz Şarj:

iPhone X 8 ve 8 Plus yanında iPhone X’de de bulunan kablosuz şarj ile hayatı kolaylaştırmayı hedefleyen Apple birçok şirket ile Ar-Ge çalışması yürüterek birçok otel, havaalanı ve kafede bulabileceğimzi kablosuz şarj istasyonları ve matlarından telefonumuzu şarj edebileceğiz. Ayrıca 2018’de çıkacak olan AirPower ile de telefonumuzu, Apple Watch’umuzu ayrıca AirPod’larımızı kılıfı ile birlikte tek stant üzerinde şarj edebileceğiz ve hepsinin şarjlarını telefonumuzun üzerinden görüntüleyebileceğiz.

Hakkında Sadık Anıl Atılgan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.