Ev / Haberler / iPhone’dan Daha Fazlası
Valorant names

iPhone’dan Daha Fazlası

Teknoloji devi apple, son zamanlarda gündemden düşmeyen veri gizliliği ve kullanıcıların korunması ile ilgili haberlere yeni kampanyası ile yanıt veriyor : “iPhone’dan Daha Fazlası”

2018 yılının sonunda Apple‘ın Almanya‘da başlattığı iPhone‘dan Daha Fazlası kampanyası İngiltere ve Fransa‘da da yayılmaya başlandı. Kampanyanın yayılması için Apple United Kingdom Youtube hesabından 3 adet video paylaşıldı.

Kampanya içerisinde ek olarak çoğu ülkenin Apple web sitesine “Neden iPhone?” adlı bir sekme de eklendi. Bu sekme başlığı altında Face Time ve Face ID hakkındaki detayların yanı sıra iOS 12 ile ilgili performans duyuruları da yer alıyor.

Apple’dan açıklama

Teknoloji devi Apple, kullanıcı verilerinin korunması ile ilgili açıklamalar da yaptı. Açıklamalardan en dikkat çekici olanı şu şekilde:

“Apple olarak veri gizliliğinin temel bir insan hakkı olduğunu düşünüyoruz. Kişisel bilgileriniz tamamen size aittir, başkalarına değil. Bazı şirketler verilerinizi satıyorken biz bunu yapmıyoruz. Verilerinizi kullandığımızda bunu size bildirip nasıl kullanıldığını açıklarız. Örneğin; iPhone’u kullanıcılar için daha iyi hale getirmek adına verilerinizi kullanabiliriz. Tüm bunlara ek olarak verilerinizin kullanılmasını istemiyorsanız bunu sınırlamak için ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.”

ABD’de dahil olmak üzere diğer ülkelerde kampanyayla ilgili herhangi bir duyuru ya da açıklama bulunmuyor. Kampanya şu anlık sadece İngiltere, Almanya ve Fransa‘da hayata geçirilmiş durumda.

Apple CEO’su Tim Cook Ne Demişti?

Veri gizliliğinin ihlali ile ilgili haberlerde eksik olmayan ve skandal üstüne skandallar yaşatan Facebook‘a çok ağır eleştirilerden birisi de Apple CEO’su Tim Cook‘tan gelmişti. Cook, Facebook‘un adını konuşması içerisinde geçirmese de oklarının hedefinin Facebook olduğu açıktı. Tim Cook‘un cümleleri şu şekilde:

“Birilerinin sizin ve bu odadaki herkes hakkında detaylı raporlar oluşturduğunu ve bunları kullandığını düşünün. Bu durum son derece rahatsız edici ve yanlış”.

İnsanların sanal ortamda yaptıkları şeylerin izlendiği dünya düzeninde tehlikeleri görmek için uzağa bakmaya gerek olmadığını söyleyen Tim Cook, açıklamalarının sonunda “Bu konuda düzenlemeler gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Veri Gizliliği ile ilgili uyarı ve önlem haberlerinin varlığının amacı kullanıcıları rahatlatmak olsa da, hepimizin özel yaşamımızın ihlali konusundaki endişelerimizin varlığı tartışılmaz bir gerçek. Gelişmeler için Twitter adresimizden bizi takipte kalın.

 

Hakkında Bora Üzüm

Teknoloji meraklısı, araştırma delisi, birazcık da hukuk öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.