Ev / Blog / İzlenmesi Gereken Bir Klasik: Band of Brothers

İzlenmesi Gereken Bir Klasik: Band of Brothers

Valorant names

Hepimiz bol patlamalı, çatlamalı aksiyon filmlerine, dizilerine aşinayızdır. Aksiyonu, heyecanı severiz. Önüne gelen düşmanı hiç düşünmeden ezip geçen, yediği onlarca kurşuna rağmen hala kahramanca mücadele edebilen, iri yarı karakterler pek çoğumuzun ilgisini fazlasıyla çeker. Fakat gerçek hayatta işler böyle yürümüyor elbette. Gerçek hayatta rambolar yok maalesef. İşte bu abartılı aksiyondan uzak duran, savaşı tüm gerçekliğiyle izleyiciye sunmayı arzulayan yapımlar da var. Bu yazımızda bu yapımlardan biri olan 2001 yapımı Band of Brothers dizisini siz OyunGG okurları için bir nevi inceleyeceğiz. 

Bir Kitap Uyarlaması

Band of Brothers aslında bir kitap uyarlaması. Tarihçi Stephen Ambrose tarafından, yine aynı adla kaleme alınmış kitap, İkinci Dünya Savaşında Amerikan Easy Bölüğünün hikayesini anlatıyor. Ayrıca kitabın neredeyse tamamı gerçek hikayelerden oluşmakta. Bu da tabii ki dizideki gerçekçiliği arttırmakta.

10 Bölümlük Mini Dizi

Dizinin en güzel yanlarından biri ise oldukça kısa olması. Anlatmak istediği hikayeyi uzatmadan, izleyiciyi bir kez olsun sıkmadan anlatması dizinin en güçlü yönlerinden. Neredeyse her biri farklı askerlerin iç dünyasını anlatan, onlara empati duymamıza neden olan, gerçekçi ve kaos dolu savaş sahnelerinin yanında, ağır ve duygusal sahneler de barındıran dolu dolu 10 bölüm. Bu paragraf Band of Brothers‘i özetleyebilir sanırım.

Gerçekçilik

Dizideki gerçekçiliği bir kaç cümlede anlatamayız. Çatışma sahnelerinde aldığı onca eğitime rağmen korkudan başını kaldıramayan çaylak askerler, umutsuzluk, kaybedilen her dost için tutulan yas ve öldürülen düşman için çekilen vicdan azabı muazzam yansıtılmış. Oyunculuklarıyla bu sahnelerde bizi sahnenin içine çeken usta oyuncular ve aynı zamanda deneyimli yönetmen kadrosuyla gerilecek, üzülecek, sevinecek kısacası duygudan duyguya gireceksiniz.

 

Easy Company

Yukarıda da belirttiğim gibi dizi Paraşütçü Easy Bölüğünün 2. Dünya Savaşında başına gelen olayları anlatıyor. Pek çok badireden, çatışmadan birlikte tek yumruk olarak çıkan. İlk başta birbirlerinden haz etmeyenlerin bile savaş alanında ancak omuz omuza savaşarak çıkabileceğini bize anlatıyor. Bu yüzdendir ki esere Band of Brothers (Kardeşler Takımı) ismi verilmiş.

Hepimiz Askeriz

Dizinin en sevdiğim yönlerinden biri Amerikan Askerlerinin yanı sıra Nazi Askerleri ile de empati yapmamızı sağlaması. Askerin halinden asker anlar anlayışı hakim. Bu yüzden Nazi askerlerinin de tıpkı Amerikan askerleri gibi aldıkları emirler doğrultusunda ülkeleri için savaştığını gözümüze soka soka göstermeleri alışılmadık ve gayet hoş bir şeydi.

Belgesel Niteliğinde

Dizide her bölümün ilk dakikalarında Easy Bölüğünden hayatta kalan askerler ile yapılan röportajlar var. Gerçek savaş anılarını anlatan Band of Brothers, bu nedenle aynı zamanda belgesel niteliği taşıyor. Pek çok insanın kaldıramayacağı şeylere şahit olan insanların anılarını dinlemek gerçekten çok değerli bir deneyim.

Band of Brothers’i Neden İzlemeliyiz

Bu sorunun cevabı gayet net. Çünkü İkinci Dünya Savaşını bu kalitede, böyle realist bir şekilde anlatan çok fazla yapım yok. Bu nedenle kesinlikle şans verilmeli.

Son olarak şunu da belirtelim, Band of Brothers kitabı yakın zamanda “Kardeşler Takımı” ismiyle Türkçeye çevrildi. Okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Daha fazla dizi tavsiyesi için takipte kalın. Ayrıca dizi, film ve oyun dünyasındaki gelişmelerden anında haberdar olmak için Twitter adresimizi takip edebilirsiniz.

Hakkında Emre Çakıcı

Kendimi bildim bileli oyun oynuyorum. Bu nedenle ilerde bu sektörde çalışmak en büyük hayalim. Şu an Oyungg.com'da yazarlık ve sosyal medya editörlüğü yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.