Ev / Blog / Kadın Oyun Karakterleri Tarihi

Kadın Oyun Karakterleri Tarihi

Valorant names

Video oyunları artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Başlarda erkek egemen bir sektör olan video oyunlarına kadın karakterler ne zamandan beri ve nasıl dahil olmuş durumdalar? Gelin bugün bu konu hakkında biraz konuşalım.

Sektördeki İlk Kadın Karakter

İlk video oyunu olan Spacerwar ortaya çıktığında insanlar bu basit gibi görünen şeyin bir gün devasa bir sektöre dönüşebileceği bilincinde bile değillerdi. 1962’den günümüze kadar oyunlar akıl almaz gelişmeler gösterdiler. Ancak oyunların kadınlar için de bir çekim merkezine dönüşmesi bu tarihten  çok daha sonralara denk geliyor. Oyunların çeşitli konsollar aracılığı ile evlere girmesi ile popülerleşme süreci de hızla yükselen bir ivme kazandı. Ancak oyun geliştiricileri hala planladıkları pazarın ancak yarısına hitap edebiliyorlardı. Belli bir yaşın altındaki erkekler. Bu erkek egemenliğini belki planlı bir şekilde, belki de bilmeyerek kıran ilk oyun Pac-Man olacaktı.

Pac-Man o dönem oldukça popüler olan shooter tarzı oyunlardan farklı olan mekaniği ile rakiplerinden kolaylıkla sıyrılıyordu. Bir labirentin içinde noktaları yiyerek ilerleyen sarı bir karakter ve rengarenk hayaletler kadınların ilgisini çekmişti. Bu ilgiyi fark eden geliştiriciler kadın oyuncular için bir atak daha yaptılar ve 1981 yılında Lady Bug isimli oyun karşımıza çıktı. Pac-Man tarzı oynanış mekaniklerine sahip oyun aynı zamanda oyun tarihinin oynanabilir ilk kadın karakterini de bizlerle tanıştırdı.

Küçük Ancak Sağlam Adımlar

Lady Bug oyun dünyasının ilk kadın karakteri olarak adını tarihe yazdırmış olsa da hatırı sayılır bir popülerlik kazanamadı. 1982 yılında oyunculara sunulan Ms. Pac-Man popüler olmuş ilk kadın karakter oldu demek yanlış olmaz. Adından da anlaşılacağı üzere Ms. Pac-Man, Pac-Man oyunun neredeyse bir kopyasıydı. Karakterimizin ruju ve saç tokası ile bir kadın olması ve labirente pembe renklerin hakim olması dışında tabi.

Bu süreçten sonra oyunlarda karşımıza çıkan kadın karakterlerin sayısı da artmaya başladı. Metroid gibi efsane bir seri karşımıza Samus Aran adlı karakter ile çıkarak aksiyon içerikli bir oyuna oynanabilir bir kadın karakteri ilk kez eklemiş oldu. Sektör yavaş yavaş değişirken dövüş oyunları da shooter tarzının koltuğunu yavaş yavaş ele geçirmeye başlamıştı. 1987’de ortaya çıkarak dövüş oyunları furyasının ilk temsilcilerinden olan Street Fighter, 1992 yılında çıkan ve çıkar çıkmaz adını efsaneler arasına yazdıran 2. oyunlarına Chun-Li isimli karakteri ekleyerek bir dövüş oyununda yer alan ilk kadın karakteri yaratmış oldular. Zaten gerisi de çorap söküğü gibi geldi.

Güzel Ancak Ölümcül Kadınların Dönemi

Takvimler 1996 yılını gösterirken oyun dünyası yeni bir efsane ile tanışmıştı. Lara Croft adlı İngiliz bir kadın bu zamana kadar bilinen tüm kuralları yıkmak için gelmişti. Güzel, kibar ancak aynı zamanda ölümcüldü. Lara Croft oyun dünyasına o zamana kadar görülmemiş şeyler armağan etti. Döneminin çok ilerisinde grafikler, gelişmiş bir hikaye anlatımı ve çekici olduğu kadar da tehlikeli bir kadın. Bu karakter kadınların olmak istediği kişiyken, erkekler için de hayallerini süsleyen kadın olmuştu. Bu zamana kadar görülmemiş şeyler sunan böylesine yenilikçi bir oyunun başarılı olması da kaçınılmaz oldu haliyle. Lara Croft oyun dünyasında tehlikeli kadınların dönemini başlatmış oldu. Tomb Raider serisi ile artık kadınlar yardımcı karakter olmaktan çıkıp kendi serilerine kavuşmaya başladılar.

Yukarıda adı geçen karakterler haricinde bahsedemediğim daha birçok karakter de var. Ancak ben bu yazı için tarihe geçen kadın karakterleri kullanmayı uygun gördüm. Yazı hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza da katılabilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.