Ev / Tavsiyeler / Kitap Önerisi- Elric: Ruh Hırsızı

Kitap Önerisi- Elric: Ruh Hırsızı

Poster gg

Hep aynı erdemli kahramanlar, yürekli şövalyeler, iyi kalpli büyücülerden sıkılmadık mı artık? İşte Elric tam da bu tarz iyilik timsali karakterlerin karşısına tüm hastalıklı ruh hali ile dikilen aykırı bir karakter. Üstelik günümüzde adını sıkça duyduğumuz pek çok karakteri de yaratılışları aşamasında etkilemiş. İlginizi çektiyse buyurun, Dük Elric hakkında konuşacağımız çok şey var.

 

Aykırı Bir Kahraman: Melnibone Dükü Elric

Kitaba geçmeden önce birazcık Melnibone Dükü Elric hakkında konuşalım istiyorum dostlar. Elric ‘’kahraman’’ denince aklınıza ne geliyorsa tam tersi bir karakter aslında. Hastalıklı, albino, zayıf, kızıl gözlü, ürkütücü. Üstüne üstlük kendi ırkını yıkıma götürmüş bir hain, akraba kanı döken bir katil. Kılıcı ‘’Fırtınayaratan’’ olmadan neredeyse bir hiç. İçine kapanık ve melankolinin sınırlarında gezen kahramanımızı kafanızda biraz da olsa canlandırmış olmalısınız. Dük Elric kafanızda biraz canlandıysa buyurunuz kitabı incelemeye geçelim.

Baştan söylemekte fayda var, kitabı okurken yer yer Geralt of Rivia’yı, bazen Ejderha Mızrağı serisinin Raistlin’ini, bazen ise Unutulmuş Diyarlar’ın Drizzt’ini göreceksiniz karşınızda. Ancak unutmamanız gereken nokta bu karakterlerin hepsinin bir noktada bizim albino dükümüzden esinlendiği. Yani bizim Elric aslında çok sevdiğimiz çoğu fantastik karakterin babası konumunda bir noktada.

Elric: Ruh Hırsızı

Serinin ilk kitabı olan Ruh Hırsızı’na gelecek olursak… Kitap tıpkı Witcher serisinin ilk kitabı gibi farklı farklı birçok öyküden oluşuyor. Yazar Michael Moorcock öyle bir dünya ve karakter yaratmış ki, bunların sizi ilk andan içine çekmemesi neredeyse imkansız. Elric’in yaşadığı fantastik evren, bu evrenin işleyişi, üzerinde yaşayan farklı halklar ve ırklar hiç de didaktik olmayan bir biçimde anlatılıyor ve keskin bir şekilde aklınızda yer ediniyorlar.

Yazım dili konusunda da kitap okuyucuyu zorlamayacak cinsten. Elinize ilk aldığınız andan itibaren kitap sizi alıp bambaşka dünyalara götürüyor. Kitaptan kafanızı kaldırdığınızda etrafınızda ejderha da görseniz şaşırmayacak bir hale geliyorsunuz. Yani kitabın fantastik evreni ve kolay okunan akıcı dili öyle güzel bir birleşim oluşturuyor ki, elinizden bırakmayı bir an için bile düşünmüyorsunuz.

Çok konuştum farkındayım, aslında daha da konuşasım var Melnibone Dükü Elric hakkında ancak merakınızın bir kısmını da kitaba saklayın istiyorum. Kısacası fantastik edebiyat seven, basmakalıp karakterlerden sıkılmış herkes serinin ilk kitabı olan Ruh Hırsızı’na bir göz atmalı. Şimdiden iyi okumalar.

Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Instagram  ve Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.