Ev / Tavsiyeler / Kitap Önerisi: Erebos

Kitap Önerisi: Erebos

Poster gg

Oyunların basit kuralları vardır. Verilen görevi yaparsanız ödüllendirilirsiniz, yok eğer yapmazsanız da cezalandırılırsınız. Erebos tam da bu basit gibi görünen konu üzerine hikayesini inşa ediyor. Ancak olaylar elbette bu kadar basit ilerlemiyor. İşin içine giren çok farklı unsurlar da var. Meraklandınız mı? Gelin Erebos nasıl bir kitapmış hep birlikte bir göz atalım.
erebos

Gerçeklikten Beslenen Sanal Bir Dünya

Ana karakterimiz Nick sıradan bir lise öğrencisidir. Nick’in oldukça monoton geçen okul hayatı okulunda dönen garip söylentilerden sonra değişir. Öğrenciler arasında gizemli bir alışveriş vardır ancak Nick bu işin sırrını bir türlü çözemez. Bu gizemli alışveriş hakkında kime soru sorarsa sorsun hiçbir cevap alamamaktadır. Elbette ki karakterimiz bu noktada işin peşini bırakmaz. Öyle ya, nerede görülmüş ana karakterin maceradan kaçtığı?

Nick bir şekilde olayın gizemli bir CD ile ilgili olduğunu öğrenir, ama kimse Nick ile CD paylaşmamaktadır. Fakat bu durum uzun sürmez. Gizemli CD Nick’in de eline ulaşır. CD Erebos isimli bir oyunu içermektedir. Fakat oyun öğrenciler arasında yarattığı gizemin hakkını sonuna kadar vermektedir. Oyuncu ile gayet akıllıca iletişim kurabilen, insana karşısında bir yapay zeka olduğunu unutturacak yapıda bir oyundur bu. Hal böyle olunca Nick oyunun çekimine kapılmakta elbette ki geç kalmaz.

Neymiş Bu Erebos?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Erebos oyuncu ile adeta konuşuyor. Bununla da kalmıyor, oyuncuya emirler ve görevler veriyor. Ne var bunda diyeceksiniz, ancak bu görevler ‘’git şu mektubu köydeki hancıya ver’’ kıvamında değil. Ucu gerçek hayata çıkan görevlerden söz ediyoruz. Nick ilk görevini aldığında bunun bir şaka olduğunu zannediyor ancak oyunun söylediği yere gittiğinde gerçekten de görevinin kendisini beklediğini görüyor, hem de gerçek dünyada. Bu noktada kitap bana Black Mirror dizisinden ”Shut Up and Dance” bölümünü hatırlattı. İzlemeyenlere bir öneri de bu olsun. 🙂

Oyun oyuncuları bu görevleri yapmaya bir nevi mecbur bırakıyor. Çünkü oyunda bir kez ölürseniz geri dönüşü yok. Ancak size verilen görevler sayesinde ölümden kurtulabilir ya da hayal bile edemeyeceğiniz güçlere kavuşarak oyunun seçkin bir azınlıktan oluşan en iyileri arasına girerek yapılacak büyük savaşa katılma hakkı elde edebilirsiniz.

Shut Up and Dance bölümünden bir kare.

Tüm bunlar haricinde oyun oldukça katı kurallara sahip. Oyundan bahsetmek ve oyunu çoğaltarak dağıtmak yasak (elbette ki göreviniz buysa durum değişir). Oyunu yanınızda bir arkadaşınız varken de oynayamazsınız. Kısacası oyun sizi kesin bir yalnızlığa itmek istiyor. Eğer kurallardan birini çiğnerseniz oyundan geri dönüşü olmayacak bir biçimde atılıyorsunuz. Böylesine bağımlılık yaratan bir oyunda elbette ki kimse bu ihtimali göze alamıyor. Sakın sistemi aldatmaya falan da kalkmayın, gözcü her şeyi görür…

Toparlamak Gerekirse

Erebos kıyısından köşesinden de olsa bir zamanlar MMORPG oynamış her birey için oldukça güzel bir hikaye sunuyor. Aslında durumu sadece MMORPG ile sınırlamak da yanlış olur, oyunlara biraz ilginiz varsa ve gizemli olaylar ilginizi çekiyorsa bu kitabı kaçırmayın derim. Bir solukta okuyacağınıza eminim. Kitabın burada ipucu veremeyeceğim sonu da sizleri oldukça şaşırtacak ve ‘’vay be’’ dedirtecek. Şimdiden iyi okumalar. Oyun dünyasındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilir, birbirinden eğlenceli içerikler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde işler çok değişti. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.